Czy wiewiórki zapadają w sen zimowy? Większość osób tego nie wie

Daria Siemion
Wśród wielu osób panuje fałszywe przekonanie, że wiewiórki zimą śpią. Prawda jest zupełnie inna. Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy. Mimo to zima wywiera ogromny wpływ na ich życie. Nawet 25 proc. wiewiórek nie dożywa wiosny. Dlaczego tak się dzieje i jak wyglądają zimowe zwyczaje wiewiórek?
Wiewiórka pospolita (ruda) fot. 123rf.com

Co wiewiórki jedzą zimą?

Wczesną jesienią wiewiórki rozpoczynają gromadzenie zapasów na zimę. Żywność chowają w dziuplach albo zakopują w ziemi. Dla niepoznaki przykrywają kryjówki grubą warstwą mchu lub liści.

Wiewiórki zimą jedzą to, co zmagazynowały jesienią: nasiona, orzechy, grzyby, żołędzie i szyszki. To bardzo pracowite zwierzęta. Potrafią zebrać i ukryć nawet kilka tysięcy orzechów. Naukowcy obliczyli, że wiewiórka robi zapasy wystarczające na 2-3 miesiące.

Niestety ich pamięć jest bardzo krótka. Bardzo często zapominają, gdzie ukryły jedzenie. Odnajdują je za pomocą węchu. Ten zmysł jest u nich świetnie wykształcony. Potrafią znaleźć jedzenie przykryte grubą warstwą śniegu.


W parkach, gdzie wiewiórki są przyzwyczajone do obecności człowieka, zwierzęta wiodą luksusowe życie. Nie brakuje im świeżych warzyw i owoców oraz tego, co lubią najbardziej — nasion i zdrowych orzechów.

Czym dokarmiać wiewiórki w sezonie zimowym?

Naukowcy szacują, że zimy nie przeżywa aż 25 proc. młodych wiewiórek. Najczęstszą przyczyną śmierci jest głód. Przeciętna wiewiórka w sezonie letnim spożywa ok. 80 g pokarmu dziennie. Zimą jedynie 35 g.

Wiele wiewiórek potrzebuje wsparcia człowieka, by przetrwać zimę. Szczególnie że to przez ludzi wiewiórki nie mogą odnaleźć swojego pokarmu. Na niekorzyść wiewiórek są wszystkie zmiany wprowadzane w parkach. Wiewiórki tracą przez nie orientacje.

Dokarmianie wiewiórek to bardzo pomysł. Ważne, żeby robić to z głową i nie karmić wiewiórek czymś, co mogłoby im zaszkodzić. Jedzenia szczególnie potrzebują samice, które w marcu wydadzą na świat 6-7 młodych.

Najlepszym pożywieniem dla wiewiórek są orzechy laskowe i włoskie. Odpowiednie będą ziarna słonecznika, siekana marchewka, jabłka i kiwi. W sklepach zoologicznych można kupić gotową karmę dla wiewiórek oraz specjalne karmiki.
Czytaj także: Czym karmić dzikie kaczki, by im nie zaszkodzić? Oto produkty, które są dla nich zdrowe i smaczne

Gdzie wiewiórka mieszka w trakcie mrozów?

Wiewiórka zamieszkuje lasy liściaste, parki i tereny mocno zadrzewione. Zimą nie śpi, ale mrozy przeczekuje w kryjówkach. Najchętniej wybiera dziuple w drzewach lub kuliste gniazda.

Domki wiewiórek w dziuplach są dwupokojowe. Pierwsze pomieszczenie to "ganek", który ma izolować temperaturę. Drugi pokój to "kawalerka", czyli połączenie salonu, kuchni i sypialni. Pomieszczenie jest ocieplone gałązkami i mchem.

Różnica pomiędzy wnętrzem gniazda lub dziupli a temperaturą na zewnątrz może wynosić nawet 30 °C. Jeżeli na dworze jest wyjątkowo zimno, wiewiórka może zaprosić do swojego domu inną wiewiórkę, by wspólnie spały i ogrzewały się nawzajem.

Wczesną wiosną wiewiórka opuszcza zimowe gniazdo i przenosi się do gniazda rozrodczego. Jest dużo większe i wyścielone miękką trawą. To tam na początku marca przyjdą na świat młode.

Czy wiewiórki zmieniają na zimę futro?'

W Polsce żyją wiewiórki pospolite. Mają rude futro i biały brzuszek. Niektóre osobniki przybierają ciemną barwę — są ciemnobrązowe. Jest to ten sam gatunek. Ba, oba umaszczenia mogą występować u osobników z tego samego miotu.

Zimą, gdy wiewiórka zmienia futro, pokrywa włosowa szarzeje. Nie wynika to z braku składników odżywczych, a z przystosowania do nowych warunków. Na wiewiórki polują koty, kuny i ptaki drapieżne. Szarej wiewiórce łatwiej ukryć się w śniegu.

Zimowe futro wiewiórkijest gęstsze i cieplejsze. Szybciej wysycha i doskonale izoluje wilgoć. Kolejna zmiana futra następuje na przełomie marca i kwietnia. Co ciekawe, wiewiórki linieją dwa razy w roku, ale frędzelki na uszach i ogonie zmieniają tylko raz.
Zimowe futro wiewiórkifot. 123rf.com

Co wiewiórki robią zimą?

Gdy na zewnątrz robi się zimno, niechętnie wychodzimy z domów. Wyjścia ograniczamy do tych niezbędnych: do pracy i sklepu. Podobnie mają wiewiórki, które zimą wychodzą tylko po jedzenie. Po przyniesieniu zapasów konsumują je w ciepłym "salonie".

Mniejsza aktywność zwierząt wynika z tego, że wiewiórki nie chcą tracić energii. Zimą spożywa znacznie mniej pokarmu, a od tego, w jakim stanie przetrwa zimę, zależy jej forma w okresie rozrodczym.

Kolejnym zagrożeniem związanym z opuszczaniem schronienia jest atak drapieżników. Wiewiórka jest szczególnie zagrożona ze strony ptaków drapieżnych: orłów, jastrzębi i sokołów, które zimą nie mają dostatecznej ilości pożywienia i są głodne.