Już jest mocna odpowiedź administracji USA ws. Lex TVN. Padło konkretne żądanie
Chargé d'Affaires Ambasady USA w Warszawie skomentował przyjęcie ustawy Lex TVN przez Prawo i Sprawiedliwość. "Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane" – czytamy w komunikacie, opublikowanym na Twitterze. Bix Aliu oczekuje od Andrzeja Dudy zawetowania ustawy.
USA potępia działania PiS. Oczekują od Dudy weta ws Lex TVN
"Oczekujemy, że Prezydent Andrzej Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej" – dodał.Przypomnijmy, że o Lex TVN negatywnie wypowiadała się była już ambasadorka USA w Polsce, Georgette Mosbacher. – Jeśli ktoś zmusza koncerny medialne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego do sprzedaży większościowych udziałów w ręce polskich firm, niebezpiecznie zmierza w kierunku korupcji i oligarchii – deklarowała dla Wirtualnej Polski.
Prezydent już wcześniej ostrożnie wypowiadał się w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji. W rozmowie z TVN24 zapowiedział, że konkretną decyzję podejmie, dopiero gdy dokument trafi na jego biurko.
– Jeżeli dojdę do wniosku, że istotne elementy związane z ładem konstytucyjnym i bezpieczeństwem (...) są tam postawione pod znakiem zapytania, to te decyzje będą tutaj oczywiście zdecydowane – przekonywał.
Na komunikat pełnomocnika ambasadora USA odpowiedział Borys Budka. Polityk Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę, że Polska rozpętuje konflikt z naszym sojusznikiem w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej oraz konfliktu Rosji z Ukrainą.
"W obecnej sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza w obliczu możliwej eskalacji agresji rosyjskiej na Ukrainie i ciągłych prowokacji Łukaszenki, trzeba być skrajnie nieodpowiedzialnym, by rozpętać konflikt ze Stanami Zjednoczonymi. To działanie wbrew polskiej racji stanu" – czytamy.
Lex TVN. Ustawę przyjęto w trybie ekspresowym
Prawo i Sprawiedliwość postanowiło zaskoczyć wszystkich niespodziewanym procedowaniem Lex TVN. Opozycji nie udało się ani zamknąć obrad Komisji Kultury i Środków Przekazu, ani przyjąć senackiego weta.Przypomnijmy, że weto senackie odrzucono 229 głosami. Za przyjęciem weta było 212 posłów. 11 posłów wstrzymało się od głosu. Prawo i Sprawiedliwość wsparli posłowie Kukiz'15 oraz Łukasz Mejza. Od głosu wstrzymali się wszyscy posłowie Konfederacji oraz Zbigniew Ajchler.
Zjednoczona Prawica najprawdopodobniej zaskoczyła także Andrzeja Dudę. Prezydent zaplanował na dziś podpisanie ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.
Głowa państwa ma 21 dni, żeby podjąć decyzję w sprawie Lex TVN. Polityk może podpisać ustawę, skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetować przepisy.
Sejm może próbować odrzucić weto prezydenta, jednak Prawo i Sprawiedliwość nie dysponuje większością 276 mandatów.
Czytaj także: Niespodziewanie tempo w Sejmie. Lex TVN przyjęty
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut