Obowiązkowe szczepienia w Polsce przesądzone. Już wiadomo, kto będzie podlegał nowemu prawu

Weronika Tomaszewska-Michalak
– Personel medyczny będzie podlegał obowiązkowi szczepień. Wydam w tej sprawie odpowiednie rozporządzenie – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Polsat News.
Obowiązkowe szczepienia w Polsce. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla medyków


Minister Adam Niedzielski mówiąc o obowiązkowych szczepieniach grup zawodowych zaznaczył, że proponowane rozwiązania muszą być merytoryczne i "możliwe do wdrożenia" i "nie będą powodowały kontrskutecznych reakcji, to znaczy nie będą na przykład wyprowadzały ludzi na ulice, powodowały protestów i wrzenia społecznego".


– Jeżeli chodzi o obowiązek szczepień to absolutnie grupa medyków będzie temu podlegała – powiedział. Dodał, że jest po rozmowach z przedstawicielami różnych branż. – I oni są absolutnie na tak – ocenił polityk.

– Są absolutnie na tak, bo te głosy (przeciwne – red.), które państwo słyszą, to są głosy mniejszości. Oczywiście są krzykliwe, ale nie są dominujące. W tym sensie większość środowiska oczekuje wdrożenia takiego obowiązku, ale co najważniejsze również pacjenci tego oczekują – podkreślił.

– Obowiązek szczepień dla medyków będzie wprowadzony albo w przyszłym tygodniu, albo w tygodniu poświątecznym – mówił minister. – Czekam na stanowisko samorządów zawodowych. Mam deklaracje ze strony liderów czy przewodniczących, że w przyszłym tygodniu będzie takie wspólne stanowisko – podał Niedzielski.

Ponad 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Dwa przypadki wariantu Omikron


Choć w ostatnich dniach liczba wykrywanych nowych przypadków COVID-19 spada, to nadal utrzymuje się na poziomie przekraczającym 20 tys. zachorowań. Przypomnijmy, że w piątek 17 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 027 nowych zakażeniach koronawirusem. Najwięcej, bo blisko 3 tys. pozytywnych testów odnotowano na Mazowszu.

Jeszcze bardziej niepokoi liczba zgonów, która dziennie wynosi powyżej 500. W środę było to niemalże 700 osób. Dziś to prawie 600 osób (148 osób zmarło z powodu COVID-19, a 418 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami).

W czwartek pojawiły się też informacje o pierwszym przypadku Omikronu w Polsce. Pobrana próbka pochodziła od 30-letniej obywatelki Lesotho, która do Katowic przyleciała na Cyfrowy Szczyt ONZ. Dzień później media obiegły informacje, że zakażona nowym wariantem jest też inna osoba – 3-letnia dziewczynka z Warszawy.

Dodajmy, że 16 grudnia ruszyły także szczepienia dzieci z grupy 5-11 lat. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas piątkowej konferencji powiedział, że już pierwszego dnia 16 tys. małoletnich przyjęło preparat.

Zobacz także:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut