Wiesław Buż: kim jest poseł z Rzeszowa?

Karolina Pałys
Wiesław Buż ma spore doświadczenie w działalności publicznej, jednak w roli posła sprawdza się po raz pierwszy podczas IX kadencji Sejmu. Kandydat z Listy SLD uzyskał ponad 15 tysięcy głosów.
Fot. Grzegorz Bukala/REPORTER / East News
W lipcu tego roku nazwisko Wiesława Buża znalazło się na pierwszych stronach gazet w związku z jego zawieszeniem w strukturach partyjnych. Szef nowej Lewicy, Włodzimierz Czarzasty, postanowił zdyscyplinować posłów, którzy, jak Buż, mieli rzekomo zarzucać mu prowadzenie partii na modłę Kaczyńskiego czy też Stalina.

Buż dał się poznać również jako obrońca standardów wypowiedzi publicznej. wraz z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus złożył doniesienie do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej w związku z wypowiedzią Antoniego Macierewicza. Poseł PiS miał stwierdzić, że warszawska Karta LGBT+ jest “reklamą pedofilii”.


Wypowiedź Macierewicza miała miejsce w lipcu 2020 roku. Wiesław Buż określił ją jako “skandaliczną”. W rozmowie z Gazetą Wyborczą dodał, że godność drugiego człowieka jest wartością bezwzględną i powinna być szanowana przez wszystkich. Wykorzystywanie “godności osób nieheteronormatywnych” jako karty przetargowej w partyjnych sporach Buź określił jako “niedopuszczalne”.

Parlamentarzysta z Rzeszowa najwyraźniej nie boi się wygłaszać zdecydowanych sądów. Doświadczenie polityczne zbiera już od kilku dekad. Jego światopogląd ukształtował się w twardych realiach transformacji politycznej.

Wiesław Buż: kariera polityczna

Członkiem struktur partyjnych został już jako dwudziestolatek. Przyjął wtedy legitymację Polskiej `zjednoczonej partii Robotniczej. W latach osiemdziesiątych był też przewodniczącym zarządu Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Należał do Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

Urodzony w 1957 roku w Rzeszowie, Buż koniec końców zdecydował się na obranie “przedsiębiorczej’ ścieżki kariery. Od 1988 roku zarządzał gminną spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Lubeni. Stanowiska “manadżerskie” miał odtąd obejmować przez kolejne ćwierć wieku.

Początkowo niezainteresowany zdobywaniem kolejnych szczebli drabiny naukowej, Buż ukończył studia na wydziale socjologii o specjalności organizacja i zarządzanie w Wyższej Szkole Społeczno-Gospodarczej w Tyczynie. Uzyskał również pozytywny wynik egzaminu na członka rad nadzorczych. Dzięki tym referencjom mógł zasiadać w zarządach takich spółek jak RGK i MZBM.

Na przestrzeni lat Buż udzielał się również w Stowarzyszeniu Nasz Dom Rzeszów, którego był członkiem zarządu. Działał w Stowarzyszeniu Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz w Towarzystwie Przyjaciół Rzeszowa.

W politykę Buż angażował się również po rozpadzie PZPR. stanął na stanowisku kierowniczym w oddziale Socjaldemokracji Polskiej. Z partią rostał się w 2011 roku, Od tamtego momentu datują się jego związki z SLD.

Rok później zostaje sekretarzem ugrupowania w Rzeszowie, a cztery lata później - jego przewodniczącym na województwo. Z powodzeniem startuje w wyborach do Rady Miejskiej miasta Rzeszowa w latach 2006, 2010, 2014 i 2018. W trakcie ostatniej kadencji pełni funkcję przewodniczącego.

W roku 2019 postanawia kandydować do Sejmu.Startuje z listy SLD. Podczas kampanii wyborczej otwarcie krytykuje PiS. Mówi o tym, że wydarzenia jakie mają miejsce w Polsce wskazują na to, że partia rządząca dąży do uzyskania władzy na wzór “państwa mafijnego’’. Zdaniem Buża “afera goni aferę”, co jest niedopuszczalne.

Rzeszowianin wygrywa z wynikiem 15 605 głosów. Jako parlamentarzysta udziela się w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.