Weto Dudy nie kończy sprawy TVN-u. Pozostaje sprawa koncesji
Andrzej Duda zawetował w poniedziałek "Lex TVN". Jednak to nie kończy problemów stacji. – Temat jednak nie będzie zamknięty. Zawetowanie Lex TVN kończy sprawę ewentualnego radykalnego rozwiązania, ale pozostaje sprawa koncesji dla poszczególnych kanałów należących do Discovery - powiedział z rozmowie Onetem Robert Kwiatkowski, były prezes TVP, obecnie członek Rady Mediów Narodowych.
Weto prezydenta a sprawa koncesji dla poszczególnych kanałów Discovery
– Weto nowelizacji ustawy medialnej to jedyne sensowne posunięcie. Mówiąc szczerze nie wyobrażałem sobie, żeby zwierzchnik sił zbrojnych, ktoś, kto jest współarchitektem polskiej polityki zagranicznej mógł podpisać tak skandaliczną ustawę - ocenił ten ruch Dudy w rozmowie z Onetem Robert Kwiatkowski, były prezes TVP, obecnie członek Rady Mediów Narodowych.Czytaj też: Dyplomatyczne wygibasy w TVP Info. Sakiewicz i Karnowski komentują weto Andrzeja Dudy
Jego zdaniem, "najbardziej skandaliczne w tej ustawie było wywrócenie pewnego porządku prawnego, panującego od kilkudziesięciu lat". – Do tych przepisów dotyczących Europejskiego Obszaru Gospodarczego wprowadzono zupełnie nową treść, zgodnie z którą niektóre firmy nie są uznawane za europejskie podmioty prawne czy spółki prawa handlowego. To jest największa i najbardziej skandaliczna zmiana – wskazał.
Czytaj też: "Duda zachował się jak prawdziwy prezydent". Komentarze po decyzji prezydenta ws. Lex TVN
Członek RMN w rozmowie z portalem zwrócił uwagę, że jednak weto Dudy nie kończy sprawy TVN-u. – Temat jednak nie będzie zamknięty. Zawetowanie Lex TVN kończy sprawę ewentualnego radykalnego rozwiązania, ale pozostaje sprawa koncesji dla poszczególnych kanałów należących do Discovery. Koncesja TVN 7 kończy się w lutym i musi zostać odnowiona albo i nie przez KRRiT, a wiemy, że w przeszłości było z tym różnie. To nie musi być koniec tej historii – podsumował Kwiatkowski.
Koncern Discovery reaguje na decyzję prezydenta
Dodajmy, że decyzja Dudy spotkała z natychmiastową reakcją koncernu Discovery. – Trudno inaczej powiedzieć, niż że po prostu się cieszymy. Ta ustawa byłaby niezgodna z konstytucją i naruszałaby międzynarodowe zobowiązania – mówił na antenie TVN24 mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery.Jak dodał, od początku koncern mówił, "że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania, które zaproponowano w tym projekcie, są po prostu nie do pogodzenia z obowiązującym porządkiem prawnym".
Przypomnijmy, że Sejm nie ma niezbędnej większości, by móc odrzucić weto prezydenta.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut