TVN cieszy weto Dudy. "Prezydent stanął w obronie dobrych relacji z USA"
"Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując lex TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi" - przekazał zarząd TVN Grupy Discovery. W południe prezydent zawetował "Lex TVN".
- Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji nazywaną "Lex TVN"
- W praktyce oznacza to koniec tego projektu, w Sejmie nie ma większości, która mogłaby weto prezydenta odrzucić
- Zarząd TVN Grupy Discovery opublikował oświadczenie w sprawie weta. "Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję prezydenta, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru" - czytamy w nim
Głowa państwa miała wątpliwości między innymi w sprawie przestrzegania wolności słowa, prawa prowadzenia działalności gospodarczej oraz zachowania pluralizmu mediów. W praktyce oznacza to koniec tego projektu, w Sejmie nie ma większości, która mogłaby weto prezydenta odrzucić.
TVN wydaje oświadczenie po wecie prezydenta
Zarząd TVN Grupy Discovery wkrótce po wecie prezydenta opublikował oświadczenie w tej sprawie. "Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując lex TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi" - czytamy w przygotowanym oświadczeniu."Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy" - dodano. "Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie" - podsumowano.
Czytaj także: "Presja ma sens". Bezbłędny komentarz Tuska po wecie Dudy ws. "Lex TVN"
Już wcześniej na antenie stacji TVN 24 mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupa Discovery skomentował decyzję głowy państwa. – Trudno inaczej powiedzieć, niż że po prostu się cieszymy. Ta ustawa byłaby niezgodna z konstytucją i naruszałaby międzynarodowe zobowiązania – mówił.
Jak dodał, od początku koncern mówił, "że ten tryb prowadzenia prac legislacyjnych i takie rozwiązania, które zaproponowano w tym projekcie, są po prostu nie do pogodzenia z obowiązującym porządkiem prawnym".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut