Kim jest Anna Maria Siarkowska, posłanka, przeciwniczka obowiązkowych szczepień na koronawirusa?

redakcja naTemat
Anna Maria Siarkowska to posłanka, która wyrasta na przedstawicielkę środowiska osób, które sprzeciwiają się szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Jak wygląda jej dotychczasowa kariera?
JACEK DOMINSKI/REPORTER
Anna Maria Siarkowska urodziła się 23 marca 1982 roku w Warszawie. Studiowała politologię na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, a w 2010 roku ukończyła tam studia magisterskie, później doktoranckie (2015) na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej.

Kariera polityczna Siarkowskiej

Działała w Młodzieży Wszechpolskiej i kierowała jej strukturami w Siedlcach. Była też członkinią Ligi Polskich Rodzin, skąd – bez sukcesów – startowała do Sejmu (w 2005 i 2007 roku). W 2006 roku została powołana na wiceprzewodniczącą rady programowej TVP Polonia.


Do Sejmu dostała się z listy komitetu wyborczego wyborców Kukiz'15, z poparciem Ruchu Narodowego. Uzyskała ponad 12 tys. głosów i tym samym mandat poselski. Do Sejmu dostała się ponownie w 2019 roku, już z listy PiS zdobywając ponad 7,3 tys. głosów.

Posłanka nie jest zbyt aktywna w swojej działalności sejmowej. Złożyła jedynie 10 interpelacji, którym nadano bieg (m.in. w sprawie szczepień przeciwko COVID-19, w sprawie tłumików dźwięku do broni wykorzystywanej w Siłach Zbrojnych RP, w sprawie etycznego aspektu szczepionek przeciwko COVID-19 czy w sprawie przekazywanych przez KPRM informacji dotyczących szczepień na COVID-19). Oraz po jednym zapytaniu, któremu taki bieg nadano (w sprawie oświadczeń o braku konfliktu interesów składanych przez członków Rady Medycznej przy prezesie Rady Ministrów), pytaniu w sprawach bieżących (w sprawie rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa) i oświadczeniu (w sprawie używania języka przemocy i hipokryzji w polityce).

Według danych przekazanych przez MamPrawoWiedziec.pl ma ona 98,9 proc. obecności na kluczowych głosowaniach oraz 96,8 proc. zgodności z linią klubu.

Posłanka jest członkinią zespołów parlamentarnych, m.in. Parlamentarnej Grupy Kobiet, Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu (do tej grupy należy też m.in. Janusz Kowalski, Grzegorz Braun czy Dobromir Sośnierz) czy Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny.

Koronawirus a działania Anny Marii Siarkowskiej

Anna Maria Siarkowska znana jest ze swojej antyszczepionkowej działalności przy okazji pandemii koronawirusa. Jedną z jej bardzo znanych akcji jest sytuacja najścia na dom dziecka, którego dyrekcja zadbała o bezpieczeństwo podopiecznych, proponując im szczepienia przeciw COVID-19. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu Anna Maria Siarkowska wraz z Januszem Kowalskim pojawiła się w placówce i chciała wyjaśnień w sprawie "sygnałów" o "zmuszaniu" do szczepień.

Siarkowska naciskała też na Morawieckiego w sprawie dalszej dobrowolności szczepień na koronawirusa. „W polityce najważniejsza jest wiarygodność. Skoro premier z całą mocą oświadczył, że szczepienia przeciw COVID-19 będą dobrowolne, to ja mu wierzę” – stwierdziła posłanka. I dodała: „Czy mamy jakieś badania na temat tego jak wirus się rozprzestrzenia w szkołach, skoro zamykamy szkoły?” Według niej twardy lockdown nie zapewnia większej wydolności systemu zdrowia.

Wiosną 2021 roku wyrażała również krytyczną opinię na temat lockdownu. „Kolejny lockdown jest absolutnie niepotrzebny. To lekarstwo gorsze niż choroba” – stwierdziła w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Anna Maria Siarkowska jest też przeciwniczką aborcji. „Wszystkie przesłanki do aborcji są niezgodne z konstytucją. Prawo do życia to prawo bezwarunkowe i przysługuje każdemu z nas” – powiedziała w Poranku Telewizji Republika.