Biden reaguje na weto prezydenta Dudy ws. Lex TVN. Biały Dom wydał oświadczenie

Diana Wawrzusiszyn
Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA przekazał doradcom prezydenta Andrzeja Dudy, Pawłowi Solochowi i Jakubowi Kumochowi wyrazy uznania w związku z zawetowaniem przez prezydenta ustawy medialnej – poinformował w komunikacie Biały Dom.
USA. Biden skomentował veto Dudy w sprawie Lex TVN. Fot. Chris Kleponis / CNP / SplashNews.com/East News
Prezydent Andrzej Duda, 27 grudnia zawetował nowelizację ustawy medialnej tzw. Lex TVN. Zaznaczył, że nowela ustawy medialnej wzbudzała od okresu wakacyjnego bardzo duże emocje, oraz że 15 sierpnia odnosił się do jej zapisów.

– Mówiłem wtedy o naszych sojuszach, o zobowiązaniach i mówiłem wtedy również o tym, że umów trzeba dotrzymywać i dla nas Polaków jest to kwestia honorowa – wspominał.

Argumentując decyzję o wecie zwrócił uwagę na stosunki polsko-amerykańskie. Przypomniał podpisany traktat polsko-amerykański z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. Gdyby nowelizacja ustawy weszła w życie, istniałoby ryzyko pogorszenia sytuacji ze Stanami Zjednoczonymi, bowiem uderzyłaby w amerykański koncern Discovery, właściciela TVN.
Czytaj także: Bronisław Komorowski dla naTemat o wecie Andrzeja Dudy. "Myślałem, że się nie odważy"

Biały Dom w oświadczeniu o Lex TVN

Sytuację w Polsce śledził również Joe Biden. Biały Dom poinformował w komunikacie, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał "wyrazy uznania prezydenta Bidena dla polskiego prezydenta Dudy" w związku z zawetowaniem ustawy medialnej – Lex TVN.


Sullivan rozmawiał w poniedziałek z szefem prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubem Kumochem i szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem. Rozmowa dotyczyła głównie sytuacji wokół Ukrainy i bezpieczeństwa sojuszników w NATO. Jednak strona amerykańska podkreśliła również zadowolenie ws. Lex TVN.

"Sullivan przekazał również wyrazy uznania prezydenta Bidena dla polskiego prezydenta Dudy za zawetowanie kontrowersyjnej poprawki ustawy medialnej, zauważając że jest to pozytywny sygnał tuż przed tym, jak Polska obejmie przewodnictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 1 stycznia" - napisano w oświadczeniu.

Polska i USA o sytuacji na Ukrainie

Jak napisała w komunikacie rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, Emily Horne, prezydenccy doradcy wymienili poglądy na temat koncentracji wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i podkreślili wagę jedności NATO w działaniach w tej sprawie. Jake Sullivan miał też zadeklarować gotowość USA do pomocy obronnej państwom wschodniej flanki NATO.

Paweł Soloch przekazał, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut