Dlaczego Władimir Putin tak dziwnie chodzi? Eksperci mają teorię [WIDEO]

Zuzanna Tomaszewicz
Mowa ciała i ruchy wykonywane przez prezydenta Rosji od lat obserwowane są przez opinię publiczną i poddawane dyskusjom. Szczególnie interesujący jest sposób, w jaki Władimir Putin chodzi. Jak się okazuje, "sztywna ręka" polityka wcale nie musi mieć związku z Parkinsonem. Odpowiedź można znaleźć w podręcznikach szkoleniowych służb KGB.
Na sposób chodzenia Władimira Putina mogło mieć wpływ szkolenie KGB. Fot. AFP / EAST NEWS
Władimir Putin jako prezydent Federacji Rosyjskiej musi dbać o wizerunek, w końcu obecność kamer nie jest mu obca. Przez lata przedstawiał się mediom jako surowy polityk i ważny gracz na arenie międzynarodowej. Nic więc dziwnego, że tylu ekspertów od mowy ciała poświęca czas na to, by rozgryźć jego intencje lub ocenić stan jego zdrowia.


W listopadzie 2020 roku rosyjskie źródła brytyjskiego dziennika "The Sun" przekazały, że po analizie nagrań z udziałem prezydenta Rosji pojawiły się pogłoski mówiące o tym, że Putin ma objawy choroby Parkinsona. Informatorzy widzieli, jak 68-latek nerwowo porusza nogami, a jego dłonie przy podnoszeniu długopisu czy filiżanki nieustannie drgają.

Informacje miały być jedynie plotkami. Twierdzono nawet, że ze względu na postępującego Parkinsona głowa państwa wraz z początkiem 2021 roku odda władzę komuś zupełnie nowemu. Teraz już wiemy, że do rezygnacji Putina nie doszło i być może jeszcze długo nie dojdzie.

Tymczasem dzięki nagraniom z różnych wydarzeń możemy dostrzec pewien powtarzający się schemat w sposobie poruszania się Władimira Putina.

Sekret "sztywnej ręki" Putina

W internecie bez trudu można znaleźć zestawienie nagrań, które skupiają się na tym, jak chodzi Putin. Jeśli przyjrzymy się uważniej, dostrzeżemy, że podczas chodzenia rosyjski polityk ma delikatnie usztywnioną prawą rękę, zaś lewą dłonią porusza swobodnie.

W grudniu 2015 roku czasopismo naukowe British Medical Journal nazwało sposób chodzenia prezydenta "chodem rewolwerowca". Zdaniem europejskich neurologów, za zmniejszony ruch w prawym ramieniu odpowiedzialne może być szkolenie KGB. Warto wspomnieć, że Putin wstąpił do szeregów służb w 1975 roku. Przed rozpadem ZSRR, który nastąpił 26 grudnia 1991 roku, przez wiele lat pełnił funkcję oficera operacyjnego w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR.
"Zgodnie z tym podręcznikiem, funkcjonariuszy KGB poinstruowano, aby trzymali broń w prawej ręce blisko klatki piersiowej i poruszali się do przodu jedną stroną, zwykle lewą, przypuszczalnie pozwalając podmiotom na wyciągnięcie broni tak szybko, jak to tylko możliwe w konfrontacji z wrogiem" – czytamy w analizie ekspertów.

Co ciekawe, autorzy analizy zauważyli podobieństwo do ruchów Putina w sposobie poruszania się m.in. premiera Dmitrija Miedwiediewa i szefa połączonego sztabu ODKB Anatolija Sidorowa. Ponadto nagrania ze spacerów prezydenta Rosji wskazują, że jest on w świetnej formie fizycznej.

Putin o życiu tuż po upadku ZSRR

Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, państwowa telewizja RIA wyemitowała film dokumentalny, w którym prezydent Rosji Władimir Putin opowiadał o czasach tuż po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. – To był rozpad historycznej Rosji nazywanej Związkiem Radzieckim (...) Staliśmy się zupełnie innym krajem – komentował Władimir Putin w filmie dokumentalnym "Rosja. Nowa historia", który w ostatnią niedzielę mogli obejrzeć widzowie państwowej telewizji informacyjnej RIA.

Jak zaznacza agencja Reutera, obecny prezydent Rosji już wcześniej uważał, że rozpad Związku Radzieckiego to "największa katastrofa geopolityczna XX wieku". W nowym filmie dokumentalnym potwierdził swoje zdanie. – To, co zostało zbudowane w ciągu ponad 1000 lat, zostało w dużej mierze utracone. W państwach powstałych po rozpadzie ZSRR 25 mln Rosjan zostało odciętych od swojego kraju, co było "poważną katastrofą humanitarną" – oznajmił.
Czytaj także: Czy Rosja zaatakuje Ukrainę? "Scenariusze od lokalnej eskalacji po agresję na pełną skalę"