Wybrano przewodniczącą PE. To eurodeputowana z Malty Roberta Metsola

Wioleta Wasylów
Eurodeputowana z Malty Roberta Metsola została we wtorek nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Reprezentantka Europejskiej Partii Ludowej zdobyła 458 głosów i pokonała dwie konkurentki. "To wspaniała wiadomość" – tak ten wybór skomentował Donald Tusk.
Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola została nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Fot. PATRICK HERTZOG / AFP / East News

Tydzień po śmierci dotychczasowego szefa Parlamentu Europejskiego, 65-letniego Davida Sassoliego, odbyły się wybory na nowego przewodniczącego. Teraz PE pokieruje eurodeputowana z Malty Roberta Metsola.

Roberta Metsola nową szefową PE

Reprezentantka Europejskiej Partii Ludowej zdobyła 458 głosów (wymagana bezwzględna większość to 309). W głosowaniu Roberta Metsola okazała się lepsza od dwóch konkurentek: Alice Kuhnke z partii Zieloni i Siry Rego z Lewicy.


Wcześniej z wyścigu o stanowisko przewodniczącego PE zrezygnował europoseł Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości, kandydujący z ramienia Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Czytaj także: David Sassoli nie żyje. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego miał 65 lat

Tajne głosowanie z racji pandemii odbyło się zdalnie. Przed nim kandydaci wygłosili swoje przemówienia. Szef Parlamentu Europejskiego jest wybierany na 2,5 roku (z możliwością ponownego wyboru) bezwzględną większością głosów ważnych, czyli 50 proc. plus jeden.

Z wyboru Metsoli na nową szefową PE cieszy się Donald Tusk. "Wybór Roberty Metsoli (...) oddanej Europejki, na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego to wspaniała wiadomość dla wszystkich, którzy ciężką pracą i determinacją osiągają swoje marzenia. I dla tych, którzy wierzą w Europę. Ja wierzę w Europę i wierzę w Ciebie, Roberto" – podkreślił na Twitterze.

Kim jest Roberta Metsola?

Metsola akurat we wtorek 18 stycznia obchodzi swoje 43 urodziny. Ma wykształcenie prawnicze. Początkowo pracowała w stałym przedstawicielstwie Malty przy Unii Europejskiej. Do europarlamentu weszła w 2013 roku, a od 2020 rok była wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Czytaj także: Zapadła decyzja PE ws. Pegasusa. Do Polski przyjedzie specjalna delegacja

Przez cały ten czas aktywnie działała w PE, gdzie jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) optowała za niewiążącymi wytycznymi wspólnoty europejskiej "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową".

Z kolei w opracowanym przez siebie w 2016 roku raporcie nt. kryzysu migracyjnego sugerowała, by UE stworzyła system, dzięki któremu można byłoby przyjmować wnioski azylowe do Unii, a później dzielić migrantów między kraje wspólnoty.