Zbliża się koniec pandemii w Europie? Dyrektor regionalny WHO przekazał dobre wieści
Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę w rozmowie z agencją AFP, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie. Najpierw jednak świat musi poradzić sobie z nowym wariantem wirusa – Omikronem.
Pandemia dobiega końca? Stanowisko WHO
Światowa Organizacja Zdrowia po raz pierwszy od jakiegoś czasu wskazała, że pandemia może się wkrótce zakończyć.Hans Kluge, dyrektor WHO Europe, powiedział agencji informacyjnej AFP, że pandemia COVID-19 weszła w nową fazę wraz z pojawieniem się wysoko zaraźliwego wariantu Omikron. Jak wskazał, nową mutacją może zakazić się do marca 60 proc. społeczeństwa w Europie, co może doprowadzić do końca pandemii.
– Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby Covid-19 – wskazał Kluge.
– Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii – dodał.
Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant Omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.
Podwariant Omikronu już w ponad 40 krajach
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, UKHSA (Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego) podała, że najwięcej przypadków zakażenia podwariantem BA.2 wykryto w Danii, gdzie w połowie stycznia odpowiadał on za 45 proc. wszystkich zakażeń. Agencja informuje też o zakażeniach w Indiach, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Singapurze, uznając BA.2 za wariant pod obserwacją.Naukowcy dodali, że nowy podwariant może okazać się łatwiejszy w transmisji niż standardowa wersja wariantu Omikron.
– Nie dysponujemy jeszcze wystarczającą ilością danych na temat podwariantu, by jasno stwierdzić, czy może on powodować cięższy przebieg choroby – zaznaczyła Meery Chand z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego.
Czytaj także: Szef Pfizera: podawana corocznie szczepionka przeciwko COVID-19 byłaby lepszym rozwiązaniem