"To polaryzujący temat". Aleksandra Przegalińska w "Hallo Haller" o sztucznej inteligencji
"Hallo Haller" to podcast o inspirujących kobietach. Jedną z nich jest z pewnością prof. Aleksandra Przegalińska, która wystąpiła w odcinku 21. To polska futurolożka, filozofka, publicystka i wybitna ekspertka w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Naukowczyni w rozmowie z Dorotą Haller podkreśla, że "jeżeli istnieją lęki dotyczące sztucznej inteligencji, to są też remedia na nie". W podcaście naTemat obala mity dotyczące AI, mówi o przyszłości tej dziedziny i o tym... co oznacza dla niej bycie feministką.
Specjalistka od sztucznej inteligencji (AI) zdobywała wiedzę nie tylko na najlepszych uczelniach w Polsce, ale też w USA. Była m.in. visiting scholar na prestiżowej MIT. Teraz jest prorektorką ds. współpracy z zagranicą w Akademii Leona Koźmińskiego, a niedługo weźmie udział w trzyletnim projekcie na Harvardzie. Współpracuje z naukowcami z różnych stron świata.
W rozmowie z Dorotą Haller prof. Przegalińska opowiada o ścieżce swojej dynamicznej kariery. – Jeśli masz dużo samozaparcia, szczęście i dbasz o to, by pytać i nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy mogą ci dodać wiatru w żagle, to możesz budować relacje, dzięki którym ktoś cię później dostrzeże i zaprosi np. do jakiegoś projektu – mówi.
Prof. Aleksandra Przegalińska o sztucznej inteligencji
– Mam szczęście, że pracuję w dziedzinie, która się bardzo rozwija. Sztuczna inteligencja to obszar, w którym zawsze bardzo dużo się dzieje – zaznacza prof. Przegalińska. – Dla mnie to technologia asystująca człowiekowi i pomagająca mu, także w podejmowaniu decyzji – dodaje.Przyznaje jednak, że hasło "AI" wzbudza mieszane odczucia u wielu osób niezaznajomionych z tematem. Czy słusznie? Na to pytanie odpowiada w podcaście w naTemat. Zdradza też m.in., co sądzi na temat budowy broni autonomicznej i odpowiada na pytanie, czy obawy wielu ludzi o to, że sztuczna inteligencja zabierze im pracę, są uzasadnione.
– Jeżeli są lęki dotyczące sztucznej inteligencji, to są też remedia na nie – mówi rozmówczyni Doroty Haller. W tym kontekście opowiada o projekcie na Harvardzie dotyczącym tzw. współpracującej inteligencji, co stanowi "nową przestrzeń badawczą", a także o procedowanej w Unii Europejskiej "abstrakcyjnej" ustawie AI Act, dotyczącej budowy "sztucznej inteligencji, której można ufać". – Już nie jesteśmy na etapie gadaniny, ale brania tego tematu na poważnie – dodaje.
W najnowszym podcaście "Hallo Haller" ekspertka w dziedzinie AI rekomenduje też źródła, z których ludzie mogą dowiedzieć się więcej na temat tej dziedziny i uchyla rąbka tajemnicy na temat technologii NFT i blockchain.
Ponadto prof. Przegalińska zdradza, czy humanoidalne roboty rzeczywiście są dużo ciekawsze i bardziej zaawansowane technologicznie niż te algorytmy sztucznej inteligencji, które są "pozaszywane" w wielu miejscach w naszej codzienności i są tak oczywiste, że zapominamy o ich istnieniu.
Specjalistka od AI w "Hallo Haller"
– Szukałam czegoś, co by integrowało wszystkie moje zainteresowania humanistyczne z bardziej praktycznymi i ścisłymi, i okazało się, że sztuczna inteligencja jest takim wehikułem, który to wszystko łączy (...). Ja w tę dyscyplinę wierzę, chcę pracować naukowo i mieć swobodę intelektualną – zaznacza prof. Przegalińska.W podcaście "Hallo Haller" ekspertka opowiada też o budowaniu swojej marki osobistej w mediach społecznościowych i o tym, co oznacza dla niej bycie feministką.
Nowe odcinki "Hallo Haller" w każdą środę o 20.00 na stronie głównej naTemat.pl, a także na naszym kanale YouTube i Spotify. Zapraszamy!