Jak długo omikron utrzymuje się na skórze? Naukowcy nie mają dobrych wieści

Adam Nowiński
Pierwsze mutacje koronawirusa potrafiły przez długi czas utrzymywać się na powierzchniach. Później za czasem utraciły tę właściwość. Czy tak też jest z omikronem? Zbadali to naukowcy i nie mają dobrych informacji.
Jak długo omikron utrzymuje się na powierzchniach w tym na skórze? Fot. Piotr Hukalo / East News

Badania naukowców nad omikronem

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kioto przeanalizowali, jak długo omikron utrzymuje się na powierzchniach, w tym na skórze, metalu i plastiku. Rezultaty ich pracy są niepokojące. Okazuje się, że najnowsza mutacja SARS-CoV-2 pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa.


Jak długo omikron utrzymuje się na plastiku?

Według analiz japońskich naukowców omikron może przetrwać na plastiku do 193,5 godziny, czyli aż 8 dni. Badacze przeanalizowali również czas, w którym nowa mutacja koronawirusa utrzymuje się na skórze. Rezultat ich pracy też nie jest pocieszający. Omikron może przetrwać na skórze nawet 21 godzin.

"Nasze badanie wykazało, że omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC - variant of concern) wykazuje największą trwałość w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego delty i jego szybkiego rozprzestrzeniania" – napisali naukowcy z Tokio w raporcie opublikowanym na stronie BioRxiv.org.

Jak długo na powierzchniach utrzymywały się inne warianty koronawirusa?

Przypomnijmy, że według wcześniejszych analiz oryginalny szczep koronawirusa, tzw. szczep z Wuhan utrzymywał się na plastiku 56 godzin, a na skórze około 9 godzin. Z kolei wariant alfa odpowiednio 191 i 20 godzin.

Beta utrzymywała się na plastiku 157 godzin, a na skórze 19 godzin. Natomiast wariant gamma potrafił wytrzymać na plastiku 59 godzin, a na skórze 11. Przedostatnia mutacja koronawirusa – delta potrafiła przetrwać odpowiednio 114 i 17 godzin.

Omikron, czy stosować płyn do dezynfekcji?

Są też dobre informacje. Japońscy naukowcy potwierdzili, że mimo wysokiej odporności omikrona na czynniki zewnętrzne i jego długie utrzymywanie się na powierzchniach, to można go skutecznie unieszkodliwić dezynfekując ręce czy inne przedmioty. Wirus ulega rozkładowi już po 15 sekundach od momentu rozpoczęcia działania etanolu zawartego w płynie do dezynfekcji.

Omikron objawy

Na całym świecie wariant omikron zaczyna już wypierać swojego poprzednika – Deltę. Najnowsza mutacja oficjalnie dotarła do Polski 16 grudnia i jest już dominująca w przypadku nowych zakażeń.

Wiadomo już, że nowy wariant SARS-CoV-2 jest bardziej zaraźliwy od poprzedniego, a z raportów przygotowywanych przez ekspertów wynika, że niemal połowa mieszkanek i mieszkańców Polski może się nim zakazić.

Wiadomo też, że omikron powoduje łagodniejszą chorobę. Choć nie jest jeszcze jasne, czy to dlatego, że jesteśmy już częściowo na niego uodpornieni czy też jest mniej zjadliwy. Jakie są jego objawy?

Koronawirus dotychczas wywoływał najczęściej gorączkę, bóle głowy, bóle gardła lub ból zatok. Omikron zaś wyróżnia się przede wszystkim wymiotami i utratą apetytu. Te dwie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój zarówno u osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych.

Poza tym przy omikronie można zaobserwować:




Czytaj więcej na temat wariantu omikron: