Jeszcze nie rozmawiał z Błaszczakiem. Minister obrony Ukrainy: Polska nie przekazuje nam uzbrojenia

Natalia Kamińska
Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". W rozmowie mówił m.in. o tym, że Polska nie przekazuje Ukrainie żadnej pomocy wojskowej, ale również o tym, że jego polski odpowiednik nie rozmawiał z nim, odkąd objął on stanowisko. Było to 4 listopada.
Szef ukraińskiego MON: Polska na razie nie przekazuje sprzętu wojskowego Ukrainie. Fot. Olena Khudiakova/Ukrinform/East News
Polska nie przekazuje nam uzbrojenia. Mamy długą historię polskiej pomocy humanitarnej, ale jeżeli chodzi o kwestie wojskowe, takich dostaw na razie nie było – stwierdził w rozmowie z dziennikiem szef ukraińskiego MON Ołeksij Reznikow.

Ukraina ma silne poparcie Polski

Ukraiński polityk zwrócił jednak uwagę, że polityczne poparcie Polski jest bardzo silne. – Wiemy, że Polska obecnie przewodniczy w OBWE i ma mocne stanowisko. Powinniśmy byli spotkać się z ministrami obrony w ramach Trójkąta Lubelskiego (Polska, Litwa i Ukraina-red.). Mamy dobry przykład współpracy w ramach brygady litewsko-polsko-ukraińskiej – podkreślił. Minister obrony Ukrainy poinformował też, że odkąd 4 listopada objął stanowisko, nigdy nie rozmawiał z polskim ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem – ani w formie spotkania, ani telefonicznie.


– Planowałem poznać polskiego ministra obrony, ale jak na razie się nie udało. Myślę, że do tego dojdzie. Może polska armia będzie mogła coś przekazać Ukrainie nie osłabiając własnych zdolności obronnych – wyraził nadzieję ukraiński minister.

Zachód obawia się wojny Rosji i Ukrainy

Przypomnijmy, że cały czas sytuacja między Ukrainą a Rosją pozostaje napięta. Kraje Zachodu obawiają się, że Moskwa ma w planach atak na naszego wschodniego sąsiada.

Czytaj też: Sytuacja na wschodzie zaostrza się. Rosja gromadzi zapasy krwi na granicy

Dodajmy, że przy tej napiętej sytuacji w piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen i prezydent USA Joe Biden zapewnili we wspólnym oświadczeniu, że podzielają cel zapewnienia Ukrainie i Unii Europejskiej bezpieczeństwa energetycznego, a także stopniowej integracji tego kraju z rynkami gazu i energii elektrycznej wspólnoty unijnej.

"Prezydent Joe Biden i ja intensyfikujemy naszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego UE i jej sąsiedztwa. Stany Zjednoczone są naszym największym dostawcą LNG. Będziemy pracować nad zapewnieniem pewnych dostaw gazu ziemnego do UE" – wyjaśniła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski odbył też niedawno rozmowę telefoniczną z prezydentem USA. Joe Biden zastrzegał, że Stany Zjednoczone w razie potrzeby, są gotowe zaoferować pomoc gospodarczą Ukrainie i udzielić jej. W oświadczeniu dodano też, że do teraz, przez ostatnie 12 miesięcy na Ukrainę trafiło ponad pół miliarda z USA na pomoc humanitarną i rozwojową.
Czytaj także: Konflikt Rosja-Ukraina. Pilne konsultacje prezydenckich doradców z Polski i państw bałtyckich