Jutro decydujące spotkanie ws. komisji śledczej. Znamy szczegółowe żądania Kukiza

Alan Wysocki
Paweł Kukiz w czwartek o godzinie 13.00 spotka się z liderami opozycji w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Jest szansa, że sprawa Pegasusa zostanie zbadana przez parlamentarzystów. Opozycja musi jednak spełnić więcej niż jedno żądanie koalicjanta Zjednoczonej Prawicy.
Spotkanie ws. komisji śledczej ds. Pegasusa. Paweł Kukiz stawia żądania Fot. Andrzej Iwańczuk / Reporter / East News

Paweł Kukiz stawia warunki ws. komisji śledczej ds. Pegasusa. W czwartek spotkanie z opozycją

Paweł Kukiz postawił kolejne żądania. Wśród nich podzielenie miejsc w komisji po równo między politykami opozycji, a politykami Prawa i Sprawiedliwości. Koalicjant Jarosława Kaczyńskiego ma objąć funkcję przewodniczącego. Dwa stanowiska wiceprzewodniczących także mają zostać podzielone między PiS i PO.


Czytaj także: "Warunek trudny do przyjęcia". Spytaliśmy senatora KO o kandydaturę Kukiza do komisji śledczej

– Chciałbym prowadzić 10-20 procent czasu, a wiceprzewodniczącym udzielałbym czasu naprzemiennie. Kiedy byłyby sprawy dotyczące Pegasusa – prowadziłaby opozycja, a kiedy rozpatrywane byłyby czasy Platformy Obywatelskiej – prowadziłby PiS – wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Przypomnijmy, że w rozmowie z Anną Dryjańską dla naTemat senator Sławomir Rybicki (KO) powiedział, że nie jest przekonany co do warunków Kukiza. – Czy byłby kompetentny? Nie jestem przekonany – wątpił. – Jeżeli jest to warunek, to jest on trudny do przyjęcia – dodał.

Czytaj także: Zaskakujące zeznania Kołodziejczaka ws. Pegasusa. "Kukiz został użyty przez PiS jako narzędzie"

Kukiz zaproponował, by małe koła parlamentarne rotacyjnie zasiadały w składzie komisji. Jak przekonywał, dzięki temu rozwiązaniu swój wkład w wyjaśnienie afery Pegasusa będzie miało zarówno Porozumienie, PPS, jak i koło Polskie Sprawy.

Z informacji przekazanych przez Interię wynika, że w czwartkowym spotkaniu udział weźmie Krzysztof Gawkowski z Lewicy, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL oraz Jakub Kulesza z Konfederacji.

Czytaj także: Ujawniono rozmowę Kukiza. "Całe państwo praktycznie i układ wisi na moich głosach"

Kontrowersje prawne budzi samo członkostwo Pawła Kukiza w komisji śledczej. Zgodnie z prawem w organie mogą zasiadać przedstawiciele klubów, które mają swoją reprezentację w Konwencie Seniorów.

Co więcej, niewykluczone, że zeznania przed komisją powinien złożyć także sam kandydat na przewodniczącego. Michał Kołodziejczak bowiem zarzucił liderowi Kukiz'15 przekazywanie mu tajnych informacji z komisji ds. służb specjalnych.
Czytaj także: Hołownia apeluje do Kukiza. "Kaczyński cię wypluje i zmiażdży"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut