Szansa na karierę w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. Tam programiści i informatycy zarobią więcej
W środę szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przyznał, że wynagrodzenia w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni są wyższe, niż w innych rodzajach wojsk. Dodał również, że takim osobom przysługują przywileje wynikające z noszenia munduru Wojska Polskiego.
- Szef MON ogłosił powstanie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni
- Minister przypomniał, że kształcenie informatyków na uczelniach wojskowych trwa od 2019 r.
- Mariusz Błaszczak ujawnił, że wynagrodzenia w WOC są wyższe, niż w innych rodzajach wojsk
Tradycyjne umiejętności i zdolności wojskowe
Szef MON we wtorek ogłosił powstanie nowego komponentu sił zbrojnych w Polsce. Podczas uroczystości dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, gen. bryg. Karol Molenda otrzymał od ministra Błaszczaka decyzję o wskazaniu na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Czytaj także: Jutro decydujące spotkanie ws. komisji śledczej. Znamy szczegółowe żądania Kukiza
Minister pytany w środę o żołnierzy, którzy będą tworzyli WOC przypomniał, że od 2019 r. na wojskowych uczelniach w Polsce ruszyło kształcenie informatyków. Dodał, że od tamtego czasu potrojono liczbę miejsc na takich kierunkach.
– I chcę podkreślić, że to jest realne wojsko. To są programiści, ale to są ludzie, którzy są przeszkoleni, jeżeli chodzi o tradycyjne umiejętności i zdolności wojskowe, a to jest niezwykle istotne – zapewnił Błaszczak po zaznaczeniu, że we wtorek zapadła formalna decyzja o utworzeniu dowództwa WOC.
Czy Wojsko Polskie stać na zatrudnienie specjalistów?
Minister Błaszczak został zapytany o możliwości finansowe wojska w obliczu świetnych ofert pracy dla programistów i informatyków na rynku cywilnym. – Ale chcę bardzo mocno podkreślić, że to są żołnierze i to jest to wszystko, co jest związane ze służbą w Wojsku Polskim, a więc także cała gama swoistych przywilejów związanych z noszeniem munduru żołnierza Wojska Polskiego – oznajmił.
W kontekście wynagrodzeń dla żołnierzy WOC Mariusz Błaszczak przyznał, że są one wyższe, niż w innych rodzajach wojsk. Zaznaczył jednak, że nie są tak wysokie jak na rynku cywilnym.
Przeczytaj również: Boris Johnson jutro przylatuje do Polski. Spotka się z Andrzejem Dudą
– One nie są tak wysokie, jak na rynku, ale podkreślam, że mamy do czynienia z żołnierzami, ze służbą wojskową i co jest niezwykle ważne to jest realne wojsko, a więc ci żołnierze posiadają zdolności defensywne, rozpoznania, ale także ofensywne, to bardzo istotne, aby móc odstraszać ewentualnego agresora, a w XXI wieku cyberataki są czymś zupełnie powszechnym – oświadczył minister.
Błaszczak zaznaczył, że zadaniem WOC jest zapewnienie bezpieczeństwa i odpieranie ataków cybernetycznych. Wspomniał również o hybrydowym ataku na Polskę, który został przeprowadzony przez reżim białoruski w 2021 r.
Może Cię zainteresować: "To jest szok". Lekarz dobitnie ocenił zapowiedzi Niedzielskiego o końcu restrykcji
– A więc podstawowym zadaniem WOC jest zapewnienie bezpieczeństwa w sferze cyber, rozpoznanie, ale także są to zdolności ofensywne; tak, żeby odstraszyć agresora, aby agresor miał świadomość tego, że jeżeli nas zaatakuje na tym polu, spotka się ze skuteczną odpowiedzią – poinformował.
Obrona cyberprzestrzeni podstawowym zadaniem kolektywnej obrony NATO
Minister przypomniał, że w 2016 r. podczas szczytu w Warszawie sojusznicy z NATO stwierdzili, że obrona cyberprzestrzeni jest podstawowym zadaniem kolektywnej obrony Traktatu Północnoatlantyckiego.
Zaznaczył, że gdy jedno z państw NATO zostanie zaatakowane w ten sposób, może zwrócić się o wykorzystanie art. 5 Sojuszu, a następnie otrzymać wsparcie i odpowiedź ze strony innych sojuszników.
Mariusz Błaszczak został zapytany także o powód zaniechania zwrócenia się o pomoc do sojuszników w sprawie afery mailowej. – To jest działanie, które podlega przepisom, podlega rozpoznaniu ze strony służb specjalnych. To jest zadanie przede wszystkim dla służb specjalnych – odparł.
Czytaj także: "Wysoka inflacja jest dla PiS korzystna, bo przynosi większe wpływy. Tracą obywatele? To nieważne"
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut