Nowy sondaż dobitnie pokazał, czy opozycja powinna wystartować razem

Michał Koprowski
Sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" pokazał, że w kolejnych wyborach parlamentarnych opozycja powinna wystartować jako jeden blok. Respondenci podobnie ocenili Zjednoczoną Prawicę. Wskazali, że prawicowe partie także powinny wystartować wspólnie.
Sondaż IBRiS: Opozycja w wyborach parlamentarnych powinna wystartować wspólnie Fot. Marek Szandurski / East News

Wspólna lista opozycji


Następne wybory parlamentarne planowo powinny odbyć się w 2023 r. Od dłuższego czasu co kilka miesięcy pojawiają się spekulacje dotyczące decyzji o skróconej kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Taki krok spowodowałby przyśpieszenie terminu wyboru nowego Sejmu i Senatu.

Czytaj także: Polacy nie zgadzają się z Niedzielskim. Sondaż dobitnie pokazuje, że ws. pandemii mamy inne zdanie


Równie długo trwa również dyskusja o tym, w jakiej konfiguracji powinna wystartować opozycja. Donald Tusk publicznie przyznaje, że partie opozycyjne, z wyjątkiem Lewicy widzi na jednej liście. Natomiast Szymon Hołownia jest negatywnie nastawiony do tego pomysłu.

Polska 2050 jest bliższa utworzeniu bloku centrowego z PSL i Porozumieniem Jarosława Gowina. Z kolei mniejsze ugrupowania domagają się szukania wspólnych punktów programowych po stronie opozycyjnej, a nie dzielenia miejsc na liście wyborczej.

Przeczytaj też: Polacy znów dobitnie podsumowali PiS w sondażu. Wszystko przez Polski Ład

Partie opozycyjne razem czy osobno?


Sondaż IRBiS zlecony przez "Rzeczpospolitą" pokazał, co w tej kwestii uważają wyborcy. Respondenci zostali zapytani, czy partie opozycyjne powinny wystartować w wyborach jako jeden blok czy osobno.
36,3 proc. respondentów stanowczo opowiedziało się za pierwszym rozwiązaniem, czyli "zdecydowanie razem". 24,2 proc. wybrało odpowiedź "raczej razem". Za "raczej osobno" stanęło 17,7 proc. respondentów. 6,8 proc. uważa, że partie opozycyjne zdecydowanie nie powinny startować jako jeden blok, a 15 proc. badanych wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Wspólnej listy najbardziej oczekują wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 73 proc. badanych, którzy w wyborach w 2019 r. oddali głos na KO i 76 proc. osób, które poparły wtedy partie lewicowe chce wspólnej listy.

Może Cię zainteresować: Seniorka rozpłakała się po tym pytaniu. "Nie mam nawet na chleb"

IBRiS zapytał również wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Na pytanie, pod jakim szyldem do wyborów powinien wystartować obóz rządzący 44,1 proc. chciałoby, aby nadal była to Zjednoczona Prawica, czyli PiS, Solidarna Polska i Republikanie. 39.8 proc. odpowiedziało w kwestii szyldu, że PiS, a 14,7 proc. chciałoby innej nazwy. Niezdecydowanie zadeklarowało jedynie 1,4 proc. uczestników badania.

Sondaż IBRiS przeprowadzony został w dniach 4-6 lutego metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków za pośrednictwem metody CATI.

Czytaj także: Wójcik ostro skrytykował projekt Andrzeja Dudy. "Pogłębi chaos i anarchię"

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut