Agata Jabłońska – poetka i historyczka sztuki rozkochana w nowoczesnych technologiach

Michał Jośko
Dziś w naszych progach gości Agata Jabłońska – utalentowana poetka i zarazem osoba, która w zręczny sposób balansuje pomiędzy przeszłością a światem nowoczesnych technologii
Jedna z fotografii wykonanych przez Agatę Jabłońską Fot. Agata Jabłońska
To właśnie jej zawdzięczamy "Dla moich dziewczyn" (2021) – tomik poezji, który poruszając mnóstwo ważnych kwestii społecznych… naprawdę mocno porusza duszę. To dzięki niej możemy po odpaleniu komputera, smartfona lub tabletu poznawać intrygujące zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie.

To ona… W ten sposób można by wymieniać naprawdę długo, gdyż mamy tutaj do czynienia z "dziewczyną wielozadaniową". Porozmawiajmy więc nie tylko o tworzeniu poezji zaangażowanej, walczącej o to, aby otaczający nas świat zmieniał się na lepsze oraz sposobach na to, aby polski internauta z chęcią obcował z arcydziełami rodzimej sztuki.

Dowiemy się także, czy jako historyczka sztuki marzy o wehikule czasu, dzięki któremu mogłaby uciec do świata nieopanowanego przez zera i jedynki, a także dlaczego znawczyni architektury międzywojennej woli fotografować ludzi (m. in. biorących udział w Czarnych Protestach oraz Wodnych Masach Krytycznych), a nie budynki.

Będzie również o zaangażowaniu w tworzenie wyjątkowego nieregularnika "Stoner Polski", różnicach pomiędzy konsumowaniem "prawdziwych" książek i korzystaniem z czytnika e-booków, a także montażu treści audiowizualnych…

… który to wątek prowadzi nas do rozmowy na temat sprzętu komputerowego, m. in. sposobów bezpiecznego archiwizowania cennych danych (które, jak się okazuje, zdarzało się niegdyś Agacie Jabłońskiej utracić) oraz tego, czy mamy tutaj do czynienia z humanistką, która potrafiłaby wymienić dysk w komputerze. Nawet mając do dyspozycji jedynie… pilnik do paznokci.

Rozmowa jest elementem cyklu "Zbieracze inspiracji", tworzonego we współpracy z firmą Samsung, a poświęconego wyjątkowym postaciom z najrozmaitszych branż. Tym, co łączy owe osoby, jest potrzeba archiwizowania (podkreślmy: wygodnego i bezpiecznego) cennych danych.

OBEJRZYJ



Podcast dostępny jest również na: