TK zdecydował po myśli niemieckiego rządu. Szczepienia mogą być obowiązkowe

Maja Mikołajczyk
W odpowiedzi na liczne skargi, niemiecki Trybunał Konstytucyjny zadecydował o niezawieszaniu obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla personelu pielęgniarskiego i medycznego, który ma wejść w życie od połowy marca.
Niemcy. Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu pielęgniarskiego i medycznego. Fot. Łukasz Gdak/ East News

Niemcy. Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego i pielęgniarskiego

Bundestag i Bundesrat uchwaliły obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu pielęgniarskiego i medycznego 10 grudnia. Zgodnie z tym przepisem, pracownicy objęci obowiązkiem, do 15 marca 2022 r. muszą wykazać, że są w pełni zaszczepieni lub przechorowali koronawirusa. Alternatywnie mogą przedłożyć zaświadczenie, że nie mogą poddać się szczepieniu.


Jak przypomina niemiecki tygodnik "Der Spiegel", celem przepisu jest ochrona osób starszych i słabszych przed zakażeniem COVID-19.

Skargi do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego

Od czasu ogłoszenia wprowadzenia przepisu, do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego wpłynęły skargi od niemal 300 powodów. Najwyższy organ władzy sądowniczej odmówił jednak zawieszenia obowiązku szczepień dla tej grupy zawodowej. Zdaniem sędziów, "obowiązek szczepień nie budzi poważnych obaw konstytucyjnych", co uzasadniono m.in. "bardzo niskim prawdopodobieństwem poważnych konsekwencji szczepień".

Póki co federalny Trybunał Konstytucyjny odmówił zawieszenia przepisów w trybie pilnym, jednak sprawa musi zostać jeszcze rozstrzygnięta na drodze postępowania prowadzonego w zwykłym trybie.

Do Trybunału skargi składali przede wszystkim "niezaszczepieni pracownicy i administratorzy placówek, którzy chcą nadal zatrudniać niezaszczepiony personel".
Czytaj także: Pandemia nie skończy się wraz z Omikronem. Niemiecki minister: nowe mutacje nieuniknione
Może Cię zainteresować również: