Tych 10 polskich artystów zawalczy o Eurowizję 2022. Walka ma rozegrać się między dwójką z nich
1. Ania Byrcyn "Dokąd"
Piosenka "Dokąd?" Ani Byrcyn porównywana jest przez fanów do utworów z filmów o Jamesie Bondzie. Poruszająca ballada z pięknym tekstem (Byrcun jest autorką zarówno muzyki, jak i słów) plasuje się jednak według bukmacherow za faworytami: "River" Krystiana Ochmana i "Paranoią" Darii.
Kim jest Ania Byrcyn, a dokładniej Anna Gąsienica-Byrcyn? To rodowita góralka urodzona i wychowana w Kanadzie. Byrcyn, która studiuje śpiew jazzowy na Akademii Muzycznej w Katowicach, wzięła udział w 11. edycji "The Voice of Poland", w której zajęła 3. miejsce. Co ciekawe program wygrał wówczas Ochman, co oznacza, że ta dwójka znów zmierzy się ze sobą podczas polskich preselekcji do Eurowizji.
2. Daria "Paranoia"
"Paranoia" Darii (autorstwa Darii Marcinkowskiej, Macieja Puchalskiego, Kevina Zubera i Duncana Townsenda) to wielki radiowy hit w Polsce, który był faworytem, dopóki na horyzoncie nie pojawiło się "River" Krystiana Ochmana (patrz: punkt 6). Fani Eurowizji i bukmacherzy sądzą, że ostateczna walka o reprezentowanie Polski w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji we Włoszech rozegra się właśnie między tą dwójką.
26-letnia Daria, czyli Daria Marcinkowska, pochodzi z Mikołowa w województwie śląskim, a muzycznie kształciła się w London College of Music w Wielkiej Brytanii. Wystąpiła w 10. edycji "The Voice of Poland", ale odpadła na etapie bitew. Na koncie ma już przebój "Love Blind", który był popularny również za granicą. Chwytliwa i popowa "Paranoia" ma szansę zawojować Europę.
Czytaj także: Eurowizja 2022. Wiemy już, w którym półfinale wystąpi Polska [WYNIKI LOSOWANIA]
3. Mila "All I Need"
Ballada "All I Need" Mili to kolejna propozycja na Eurowizję 2022. Mila, czyli Emilia Dębska, która jest autorką piosenki, nie pierwszy raz wystąpi w eurowizyjnych preselekcjach. W 2018 roku rywalizowała w słoweńskim konkursie wewnętrznym o reprezentowanie tego kraju. Jej piosenka "Svoboda" nie zakwalifikowała się jednak do konkursu i przegrała z Leą Sirk i jej utworem "Hvala, ne!".
Emilia Dębska, która jest popularna na Słowenii i dzieli swoje życie między nią a Polską, ma 37 lat. Karierę zaczynała w Studio Buffo, warszawskim teatrze Janusza Józefowicza. W 2016 roku wzięła udział w "The Voice of Poland", lecz odpadła na etapie bitew. Co ciekawe zaśpiewała wtedy piosenkę "Euphoria" Loreen, która w 2012 roku triumfowała na Eurowizji.
4. Karolina Lizer "Czysta woda"
"Czysta woda" Karoliny Lizer to bardzo oryginalna i ciekawa propozycja na Eurowizję. Folkowy utwór w języku polskim zachwycił wielu internautów, którzy porównają klimat piosenki do wspólnej muzyki Kayah i Bregovicia. Mimo że nie jest to typowy eurowizyjny kawałek, to warto podkreślić, że Europa wydaje się lubić folk, o czym świadczy chociażby wygrana "Fairytale" Alexandra Rybaka z Norwegii w 2009 roku czy popularność "My Słowianie" Donatana i Cleo w 2014 roku.
Karolina Lizer, która nagrała "Czystą wodę" wraz z zespołem Bum Bum ORKeSTAR (muzykę skomponował Marcin Partyka, a autorem tekstu jest Tomasz Kordeusz), szlifowała swój warsztat muzyczny w Szkole Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego oraz w Autorskiej Szkole Musicalowej przy Teatrze Roma. Widzowie mogą ją kojarzyć m.in. z "Szansy na sukces". Brała też udział w Konkursie Debiutów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2020 roku. Obecnie mieszka w Warszawie.
5. Karolina Stanisławczyk & Chica Toro "Move"
Piosenka Karoliny Stanisławczyk & Chiki Toro "Move" (muzyka: Peter Pann, tekst: Stanisławczyk i Toro) może zadziwić. Nie brzmi bowiem jak polska piosenka, gdyż utrzymana jest w modnym dzisiaj klimacie latino i zaśpiewana po polsku, angielsku i hiszpańsku. Sądząc po komentarzach pod teledyskiem, internautom bardzo przypadła do gustu.
Kim są wokalistki? Karolina Stanisławczyk jest stosunkowo nowa na polskiej scenie muzycznej, ale ma już na koncie hit – singiel "Cliche" z 2021 roku. W ubiegłym roku pochodząca w Warszawy piosenkarka, absolwentka Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy, wydała debiutancki album. Z kolei Chica Toro pochodzi z Kolumbii, a karierę rozpoczęła w Australii. Jeździła po świecie, a obecnie tworzy w Polsce. Na koncie ma m.in. kontrowersyjną piosenkę "Polombia" z Popkiem.
Czytaj także: Amerykanie będą mieli swoją "Eurowizję". Poprowadzą ją legendarny raper i znana wokalistka
6. Krystian Ochman "River"
Zwycięzca 11. edycji "The Voice of Poland" narobił przez ostatnie dwa lata sporo szumu nad Wisłą. Krystian Ochman, wychowany w USA wnuk słynnego tenora Wiesława Ochmana (jego rodzice wyjechali do USA na studia i tam pozostali), podbił polską publiczność nietypową mieszanką śpiewu operowego i hip-hopowych oraz popowych brzmień. Ma 22 lata, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach i – podobnie jak dziadek – jest wykwalifikowanym tenorem.
To właśnie Ochman swoją balladą "River" (muzyka: Krystian Ochman, @atutowy, Tribbs, Ashley Hicklin, słowa: Ochman i Hicklin), która porównana jest klimatem do zwycięskiego "Arcade" Duncana Laurence'a z 2019 roku oraz "Tout l'Univers" Gjon's Tears, czyli szwajcarskiej piosenki z roku 2021 roku, ma według bukmacherów i internautów największe szanse na udział w Eurowizji 2022 w Turynie.
Według aktualnych notowań bukmacherskich Polska jest na 4. miejscu do zwycięstwa 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Fani Eurowizji, którzy śledzą konkurs co roku, twierdzą, że na ten wynik ma wpływ właśnie utwór Ochmana. Warto wspomnieć, że Polska była na pierwszym miejscu, dopóki na horyzoncie nie pojawił się obecny faworyt – włoski utwór "Brividi" Mahmooda & Blanco.
7. Kuba Szmajkowski "Lovesick"
"Lovesick" Kuby Szmajkowskiego ma duże grono wiernych fanek i fanów, którzy 19 lutego podczas koncertu "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję" z pewnością zagłosują na swojego ulubieńca. To chwytliwy, popowy kawałek, który po czarnych koniach – "River" i "Paranoi" – jest wymieniany jako jeden z faworytów. Współautorami piosenki są Dominic Buczkowski-Wojtaszek oraz Patryk Kumór, którzy napisali dla Viki Gabor utwór "Superhero", z którym nastolatka wygrała Eurowizję Junior w 2019 roku.
19-letni Jakub Szmajkowski pojawił się na polskiej scenie muzycznej w 2018 roku, gdy wystąpił w pierwszej edycji programu "The Voice Kids", w którym udało mu się przejść do odcinków na żywo. Mimo że nie wygrał, to stał się rozpoznawalny i zdobył rzeszę słuchaczy. Wraz z Mateuszem Gędkiem, Maksymilianem Więckowskim i Tomaszem Gregorczykiem założył boysband 4Dreamers, który wydał dwie płyty i istniał do 2020 roku. Szmajkowski ma na koncie duet z Sarą James, która zajęła 2. miejsce na Eurowizji Junior 2021 oraz występ z Mają Hyży podczas Sylwestra Marzeń w ubiegłym roku.
8. Lidia Kopania "Why Does It Hurt"
Lidia Kopania nie jest nowa w świecie Eurowizji. Reprezentowała już Polskę w 2009 roku w Moskwie z piosenką "I Don't Wanna Leave", ale utwór nie był sukcesem. Podczas półfinału piosenkarka zajęła wówczas 12. miejsce i nie awansowała do finału. Kopania, która brała również udział w preselekcjach do Eurowizji w 2007 roku, nie zraziła się przegraną i starała się o udział w Eurowizji także w 2018 i 2019 roku. W tym roku weźmie udział w polskich preselekcjach po raz piąty. Czy melodyjna piosenka "Why Does It Hurt" Lidii Kopanii (autorstwa Ylvy i Lindy Persson oraz Rickarda Bonde Truumeela) spodoba się Polakom?
43-letnia Kopania, która pochodzi z Koluszek, jest doświadczoną artystką. Przygodę z muzyka rozpoczęła już w wieku 16 lat. Piosenki dla niej pisał Robert Janson, była również supportem na koncertach Ich Troje. W 2003 roku została wokalistką zespołu "Kind of Blue", z którym rozstała się po trzech latach i dwóch albumach studyjnych. Jako solistka wydała trzy albumy.
Czytaj także: Polskie dzieci miażdżą dorosłych. Dlaczego na Eurowizji Junior mamy sukcesy, a Eurowizja to dramat?
9. Siostry Szlachta "Drogowskazy"
Polskojęzyczny utwór "Drogowskazy" Sióstr Szlachta napisali: Piotr Walicki (muzyka) i Monika Wydrzyńska (słowa). Wykonają go 19-letnie bliźniaczki Julia i Wiktoria Szlachta, które często pojawiają się na imprezach TVP i dopiero stawiają pierwsze kroki na polskiej scenie muzycznej.
Siostry nie są jednak nowe w eurowizyjnych preselekcjach. W 2020 roku wzięły udział w konkursie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020" i wystąpiły w pierwszym półfinale z hitem "Dancing Queen" Abby. Nie dostały się jednak do finału, który zwyciężyła Alicja Szemplińska. Z powodu odwołania Eurowizji w 2020 roku i wybrania Rafała Brzozowskiego w 2021 roku Szemplińska ostatecznie nie wzięła udziału w Eurowizji, co wywołało kontrowersje.
10. Unmute "Głośniej niż decybele"
"Głośniej niż decybele" Unmute to bardzo nietypowa propozycja na Eurowizję, która narobiła w Polsce szumu i ma szansę przejść do historii tego konkursu. Zespół Unmute tworzą bowiem osoby głuche: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska. Piosenka powstała w ramach kampanii społecznej Polskiego Związku Głuchych i wykonywana jest w języku migowym.
Utwór, który ma przekraczać bariery w muzyce, jest popularny w internecie, a wykonawcy są chwaleni za inicjatywę i reprezentację społeczności Głuchych. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy "Głośniej niż decybele" jest zgodne z regulaminem Eurowizji. Prawda jest jednak taka, że w historii tego konkursu nigdy wcześniej nie pojawiła się piosenka w języku migowym, dlatego stanowisko Europejskiej Unii Nadawców nie jest dokładnie znane. Wygrana Unmute w polskich preselekcjach byłaby ryzykowna, ale z pewnością byłoby to przełomowe wydarzenie, o którym byłoby głośno w Europie.
Reprezentanta Polski na Eurowizję 2022 w Turynie poznamy podczas konkursu "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję", który odbędzie się w sobotę, 19 lutego. Preselekcje rozpoczną się o godzinie 20 i będą transmitowane przez TVP2.
Czytaj także: https://natemat.pl/361311,maneskin-w-polsce-wywiad-damiano-davida-z-maneskin-dla-natemat