Pączek pączkowi nierówny. W tłusty czwartek szukaj najlepiej tych z naturalnymi składnikami

Dawid Wojtowicz
To dzień, w którym nawet osoby stosujące najbardziej restrykcyjną dietę robią wyjątek od reguły i pozwalają sobie na odrobinę czegoś kalorycznego. Tłusty czwartek, który w tym roku wypada 24 lutego, daje wszystkim, nie tylko łasuchom, "glejt" na bezkarne objadanie się słodkościami. W tłustoczwartkowym menu królują oczywiście pączki. Jeśli szykujemy się już na kulinarną rozpustę, to celujmy w jak najlepsze wyroby.
Na tradycyjne, domowe pączki na bazie naturalnych składników zaprasza co roku, w tłusty czwartek, Cukiernia Smaki Warszawy. Do ich produkcji cukiernicy wykorzystują świeża jaja, prawdziwe masło i wyrabianą na miejscu konfiturę z płatków róż Facebook / Smaki Warszawy Cukiernia
Choć tłusty czwartek jako początek ostatniego tygodnia karnawału zachęca każdego do chwilowego zapomnienia się i rozkoszowania słodkimi smakołykami, to przecież wciąż możemy rozgraniczyć "objadanie się" na lepsze i gorsze. I nie jest to tylko kwestia samej ilości zjedzonych przysmaków, ale także wyboru ich pod kątem użytych do produkcji składników. Mówiąc prościej i krócej, pączek pączkowi nierówny.

Dlatego, skoro w tłusty czwartek zamierzamy udzielić sobie dyspensy od wszelakich ograniczeń spożywczych i nie martwić się zbytnio przelicznikiem kalorii, to koniec końców lepiej wybrać wariant, gdy będziemy objadali się pączkami przygotowanymi na bazie bardziej szanujących zdrowie surowców. Na co powinniśmy zwracać uwagę, wgłębiając się skład smażonego kulistego wypieku z nieodłącznym słodkim nadzieniem?
Na co powinniśmy zwracać uwagę, wgłębiając się skład smażonych pączków ze słodkim nadzieniem?Facebook / Smaki Warszawy Cukiernia
Niektórzy producenci pączków bardzo chętnie sięgają po proszek jajeczny do przygotowania słodkiego przysmaku, po którego w tłusty czwartek ustawiają się długie kolejki. Susz jajeczny, czyli potocznie "jajka w proszku", wytwarza się na szeroką skalę w przemysłowej produkcji i w przetwórstwie żywności. Niestety, często jest to produkt fatalnej jakości, nierzadko "wzbogacony" o różne zanieczyszczenia.


Sporo cukierni wypiekających pączki z okazji dnia rozpoczynającego ostatni tydzień karnawału stosuje do wyrabiania ich ciasta roztopioną margarynę. Choć zawiera ona tłuszcze roślinne, to są one utwardzane w sztucznym procesie technologicznym. W efekcie taki przemysłowo utwardzony tłuszcz roślinny stanowi produkt wysoko przetworzony. W margarynach twardych (tych w kostkach) obecne są też szkodliwe tłuszcze trans.

Kolejną kwestią są surowce wykorzystywane do przygotowania pączkowego nadzienia. W tym przypadku również istnieje duże pole do "eksperymentowania" kosztem jakości tradycyjnego wyrobu cukierniczego, którym zajadamy się w tłusty czwartek. Dość częstą praktyką w branży jest niestety to, że przed smażeniem pączki nadziewa się zwykłą marmoladą z dodanymi sztucznymi aromatami.
Jakość paczków zależy od surowców wykorzystywanych do przygotowania ciasta i wyrobienia nadzienia, a także produktów, których używa się do smażenia na głębokim tłuszczuFacebook / Smaki Warszawy Cukiernia
Znaczenie mają też produkty, których używa się do smażenia pączków na głębokim tłuszczu. Szybciej i taniej wychodzi ich wielokrotna obróbka termiczna na fryturze z tłuszczu palmowego jako głównym składnikiem mieszaniny do smażenia. Olej palmowy cieszy się jednak złą sławą z uwagi na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz tłuszcze trans powstające w procesie jego częściowego utwardzania.

Gdzie w takim razie znajdziemy pączki bez wymienionych wcześniej mankamentów? Na tradycyjne, domowe wyroby wolne od tych jakościowych deficytów zaprasza co roku, w tłusty czwartek, Cukiernia Smaki Warszawy. Założona w 2005 roku i prowadzona przez mistrzów cukiernictwa (Bogusław Buczek i Konrad Wesołowski) pracownia uchodzi od lat za jedną z najlepszych warszawskich cukierni.
Przygotowywane w Smakach Warszawy pączki bazują na tradycyjnych recepturach opierających się wyłącznie na naturalnych składnikachFacebook / Smaki Warszawy Cukiernia
Przygotowywane w Smakach Warszawy pączki bazują na tradycyjnych recepturach opierających się wyłącznie na naturalnych składnikach. Ich ciasto składa się z dużej ilości żółtek ze świeżych jaj (zamiast suszu jajecznego) od sprawdzonych dostawców oraz masła (zamiast margaryny). Przed smażeniem nadziewane są zaś wyrabianą na miejscu najprawdziwszą konfiturą z płatków róż fałdzistolistnych.

Pączki smażone są na przygotowanej przez cukierników kompozycji tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, dzięki czemu zyskują niepowtarzalny, naturalny smak. Zaraz po usmażeniu pulchne wypieki oblewane są cieniutką warstwą lukru z dodatkiem posiekanej skórki pomarańczowej lub posypywane cukrem pudrem. Efekt? Cudownie rozpływające się w ustach pączki bez wszelkich "polepszaczy" w składzie.

Tłusty czwartek w Smakach Warszawy nie obejdzie się również bez pysznie kruchych faworków. W święto pączka, tak jak każdego innego dnia, będzie można skosztować innych słodkości z głównego menu cukierni, do których wytworzenia użyto prawdziwego masła, jajek i świeżych owoców. Oferta obejmuje bezy, jagodzianki, torty, ciasta, ciasteczka, musy, drożdżówki, torciki oraz naturalne lody własnej produkcji.
Tłusty czwartek w Smakach Warszawy nie obejdzie się również bez pysznie kruchych faworkówFacebook / Smaki Warszawy Cukiernia
Cukiernia Smaki Warszawy zaprasza smakoszy na tłusty czwartek w Warszawie pod 3 adresami: Poznańska 23 (Śródmieście), Klimczaka 17 (Wilanów) oraz Felińskiego 52 (Żoliborz) od 07:00 do 20:00. Wszystkie lokale pracowni cukierniczej, której specjalności to beza z marakują i bitą śmietaną z mascarpone i karmelem oraz polana zrumienionym masełkiem jagodzianka w drożdżowym cieście, są czynne codziennie w godzinach od 09:00 do 20:00.

Artykuł powstał we współpracy z Cukiernią Smaki Warszawy