NATO powinno przyjąć Ukrainę? "W obecnej sytuacji jest to niemożliwe"

Alan Wysocki
25 lutego 2022, 10:10 • 1 minuta czytania
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do NATO? Z tą inicjatywą zaczynają wychodzić polscy politycy. Sytuacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Dyr. Jan Malicki w rozmowie z naTemat powiedział, że w obecnej sytuacji jest to niemożliwe. – To wynika z obowiązującego prawa – wyjaśnił.
Ukraina dołączy do NATO? Ekspert mówi, dlaczego to niemożliwe Fot. Adam Burakowski / Reporter / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Ukraina zostanie przyjęta do NATO? "Nie przeszła procedury, jest w konflikcie"

– Chciałbym, żeby na nowo ruszyła bardzo poważna rozmowa w Europie, ale także w NATO o przynależności Ukrainy do świata zachodniego – powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Donald Tusk. - Zachód powinien przyjąć Ukrainę do NATO. Teraz – zaapelował na antenie Radia Zet Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj także: Tusk obnaża plany Kremla. "Putin chce pełnej kapitulacji Ukrainy"

W rozmowie z naTemat dyr. Jan Malicki powiedział, że w obecnej sytuacji nie jest możliwe przyjęcie Ukrainy do NATO.

– Moim zdaniem przyjęcie Ukrainy do NATO nie jest możliwe. To wynika z obowiązujących w NATO wymogów i przepisów. Ukraina nie przeszła pełnej procedury, jest w konflikcie z sąsiadem, teraz nawet w wojnie (co formalnie przyjęcie wyklucza!). Ale tez trzeba stwierdzić, ze sytuacja jest nadzwyczajna – wyjaśnił.

– Ukraina, żeby być przyjęta do NATO lub Unii Europejskiej, musi zakończyć konflikt z sąsiadem. To oznacza zrezygnowanie z terenów okupowanych i pójście z okrojonym Państwem ku Europie. Po wylanej krwi jest to niemożliwe, a i z Europy nie padną jednoznaczne obietnice - ocenił.

Czytaj także: Morawiecki mówił, że "Polska jest bezpieczna" dzięki UE i NATO. Zaczął jednak od przytyku do Zachodu

Ekspert podkreślił jednak, że Zachód musi podjąć stanowcze decyzje. – Jeśli Zachód nie wykona żadnego ruchu, Ukraina faktycznie zostanie stracona – ocenił. Dyr. Malicki uważa jednak, że możliwe jest już tylko nałożenie "dramatycznie silnych, mocnych sankcji".

- Jeśli zostaną zastosowane długoterminowe sankcje ekonomiczne, to może i "przeciętny Iwanow" zauważyłby, że nie warto popierać Putina i jego imperialnej polityki - powiedział.

Czytaj także: Czy Putina można jeszcze zatrzymać? Ekspert nie ma złudzeń: On przekroczył pewien Rubikon

Nawet spełnienie tak nierealnych planów może nie powstrzymać Władimira Putina od dalszej ekspansji. W rozmowie z Katarzyną Zuchowicz dla naTemat ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich dr Szymon Kardaś powiedział, że fundamentalne znaczenie ma to, co dzieje się w polu.

- Mam wrażenie, że jego agresję militarną można zatrzymać wyłącznie odpowiedzią militarną (...). On nie przerwie operacji militarnej, dopóki nie zrealizuje swoich celów. Chyba, że Ukraina się obroni - ocenił.

Czytaj także: https://natemat.pl/398817,dramat-rodzin-po-inwazji-rosji-relacja-ukrainki-z-warszawy-rozmowa