W Ukrainie utworzono Legię Międzynarodową. Ponad 20 tys. doświadczonych żołnierzy z 52 krajów

Michał Koprowski
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował w poniedziałek za pośrednictwem Facebooka, że jednostka specjalna Legii Międzynarodowej została utworzona i wykonuje już pierwsze misje. "Do tej pory wolontariusze i weterani z 52 krajów wyrazili chęć wstąpienia w jej szeregi. Ich liczba przekroczyła już 20 tys. Są to w większości doświadczeni bojownicy, którzy brali udział w wielu kampaniach pokojowych na całym świecie" – czytamy.
Legia Międzynarodowa w Ukrainie wykonuje już pierwsze misje Fot. Europa Press / East News
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google



Przeczytaj także: Zapytano Morawieckiego o myśliwce dla Ukrainy. Premier odpowiedział mocno wymijająco

Legia Międzynarodowa przeciwko agresji Rosji


W poniedziałek na Facebookowym profilu Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy pojawił się post, w którym poinformowano, że jednostka specjalna Międzynarodowego Legionu została utworzona i wykonuje już pierwsze misje.

W treści przekazano także, że generał brygady Kyryło Budanov wyraża wdzięczność każdemu, kto oferuje swoją pomoc przy obronie Ukrainy przed agresją ze strony Rosji.
Podkreśla również, że aktualnie każda pomoc jest "na wagę złota", a Ukraina bardzo ją docenia w tym trudnym momencie.


Zobacz też: Trump o tym, jak powstrzymać Putina. "Umieścimy flagi Chin na samolotach USA i zbombardujemy"

"Dzisiejsza wojna toczy się nie tylko przeciwko Ukrainie, ale i całemu wolnemu światu, przeciwko systemowi prawnemu ludzkości, który określa prawo narodów i krajów do wolności i samostanowienia, nienaruszalności granic terytorialnych" – zacytowano generała.

"Zbrodniczy reżim Putina postanowił powtórzyć los Hitlera i III Rzeszy: uciekł się do totalnej wojny agresji z masowymi mordami ludności cywilnej” – podkreślił Budanov.

Za pośrednictwem serwisu poinformowano także, że Ukraina nadal pracuje nad uzupełnianiem Międzynarodowej Legii Obrony Ukrainy. Dotychczas szeregi miało zasilić ponad 20 000 doświadczonych wolontariuszy i weteranów z 52 krajów.

Rosja przedstawiła żądania wobec Ukrainy

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany w rozmowie z agencją Reutera, co skłoniłoby Rosję do zatrzymania agresji na Ukrainę. – Powiedzieliśmy im, że to wszystko może zostać zatrzymane w jednej chwili – powiedział Pieskow po przedstawieniu warunków.

Rzecznik Kremla zaznaczył, że kluczowym jest, aby Ukraina pozostała neutralna. – Powinni wprowadzić zmiany w swojej konstytucji, zgodnie z którymi Ukraina wyrzeknie się wszelkich dążeń do członkostwa w jakimkolwiek bloku. Jest to możliwe tylko poprzez nowelizację konstytucji – oznajmił.

Może Cię zainteresować: Konstytucja, Krym, Donieck. Rosja wyjawiła swoje żądania wobec Ukrainy

Kolejnym warunkiem jest demilitaryzacja. – Dokończymy demilitaryzację Ukrainy. Ale najważniejsze jest to, by Ukraina wstrzymała swoje działania militarne. Powinni zaprzestać działań zbrojnych, wówczas nikt nie będzie strzelał – powiedział Pieskow.

Żądaniem Kremla jest także uznanie przez Ukrainę niepodległości tzw. Republiki Ługańskiej i Donieckiej oraz zaakceptowanie, że terytorium Krymu należy do Rosji.

Czytaj także: Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29? Jest jasna deklaracja szefa BBN

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut