Murakami nie jak Coelho. Japoński pisarz zapowiedział specjalną pokojową audycję

redakcja naTemat
Artyści z całego świata nie ustają w wyrażaniu swojego sprzeciwu w związku z sytuacją w Ukrainie. Do tego grona dołączył japoński pisarz Haruki Murakami.
Haruki Murakami zapowiedział antywojenną audycję w radiu THIEL CHRISTIAN/SIPA/EAST NEWS
Haruki Murakami (urodzony z 1949 roku w Kioto) to japoński pisarz, eseista i tłumacz literatury amerykańskiej. Czytelnicy znają go głównie z "Norwegian Wood", "1Q84", "Ślepej wierzby i śpiącej kobiety", "Zniknięcia słonia" i "Kroniki ptaka nakręcacza". W polskich kinach możemy natomiast oglądać nominowany do Oscara "Drive my car", którego scenariusz oparty jest na zbiorze opowiadań "Mężczyźni bez kobiet".
Czytaj także: "Drive my car" ogłoszono arcydziełem i oscarowym pewniakiem. A ja tego filmu chyba nie rozumiem
Tym razem pisarz postanowił wykorzystać swoją popularność i za pośrednictwem radia Tokyo FM wyemitować specjalny program poświęcony rosyjskiej inwazji na ukraińskiego sąsiada. Audycja ma potrwać godzinę. O inicjatywie artysty poinformowało konto "The Japan News". Warto wspomnieć, że Haruki Murakami prowadzi regularną audycję ("Murakami Radio Tokubetsuban: Senso o Yamesaseru Tameno Ongaku"), podczas której zapoznaje słuchaczy ze swoją bogatą kolekcją płyt. Tym razem pisarz chce cały odcinek poświęcić "wzywaniu do pokoju poprzez muzykę" ("Murakami: Music to stop the war").


Dla wspomnianego "The Japan News" pisarz komentował, że "w Ukrainie rozpoczęła się wojna, której nikt nie chce" i dodał, że muzyka nie może powstrzymać wojny, ale wierzy, że "może pobudzić słuchaczy do myślenia, że ​​muszą ją powstrzymać".

Podczas godzinnego programu, który zostanie wyemitowany w najbliższy piątek o 23:00 czasu w Tokio (czyli około 15:00 czasu polskiego), odbiorcy usłyszą około dziesięciu utworów, które prowadzący wybierze z prywatnej kolekcji. Utwory będą wzywać do zakończenia wojny, ale również podkreślać wartość życia.
Czytaj także: Koniec teatru Bolszoj? Odejścia najznamienitszych artystów to kolejny cios dla sektora kultury
Pisarz ma także omawiać utwory, ich konteksty i tłumaczyć teksty na język japoński. Całość ma mieć wydźwięk pacyfistyczny.

Przypomnijmy, że artyści na całym świecie aktywnie dołączają do protestów przeciwko wojnie: przekazują pieniądze, organizują zbiórki, ale także odwołują występy, koncerty i spektakle w Rosji. Poruszenie widać w całej branży. Nie tylko w Polsce anulowano wszelkie wydarzenia, w których mieli uczestniczyć rosyjscy artyści.
Czytaj także: Kultura i artyści rosyjscy wrzuceni do czyśćca. Powiem wam, dlaczego całkowity ban był konieczny