Straciliśmy duże pieniądze z Unii Europejskiej, bo rząd PiS nie zapłacił kar

Rafał Badowski
O 140 milionów złotych mniej dostanie z Unii Europejskiej Polska na realizację dwóch programów. Dlaczego? Nasz kraj nie zapłacił kar zasądzonych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za słynną sprawę kopalni w Turowie niedaleko granicy z Czechami.
Polska dostanie o prawie 140 mln zł mniej z Unii Europejskiej. Fot. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
Unia Europejska zdecydowała o zmniejszeniu środków związanych z dwoma projektami. 15 mln euro mniej dostaniemy z pieniędzy na realizację Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER). Następne 15 mln euro mniej dostaniemy na finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego – podaje Money.

Czytaj także: W Czechach rozczarowanie po decyzji TSUE. Liczono na... surowszą karę dla Polski

TSUE zarządził we wrześniu 2021 roku o karze dla Polski za utrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie. "Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 000 euro dziennie" – napisano w decyzji TSUE.


Komisja Europejska obcięła część funduszy dla Polski, gdyż Polska nie chciała dobrowolnie zapłacić kar, o których zdecydował TSUE. To, że Polska nie dostanie 140 milionów złotych z UE potwierdziło już Ministerstwo Finansów. I, niestety, na tym może się nie skończyć, gdyż Polska ma już do zwrócenia ponad miliard złotych.

Czytaj także: Izba Dyscyplinarna zawiesiła kolejnego sędziego. "Trójki stalinowskie"

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych cięć. Pod koniec marca KE poinformowała Polskę o planowanym potrąceniu kar za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Potrącić środki KE będzie mogła w pierwszym tygodniu kwietnia.

W tym przypadku chodzi o niewykonanie decyzji TSUE, zgodnie z którą działalność Izby Dyscyplinarnej powinna być zamrożona. Tu licznik kar codziennie zwiększa się o milion euro.

Jak podlicza Money, łącznie za Izbę Dyscyplinarną i sprawę Turowa Polska musi zapłacić już ponad 223 miliony euro (68,5 mln euro za Turów oraz 155 mln euro za nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną). A łączne kary za niestosowanie się przez Polskę do orzeczeń TSUE przekroczyły już miliard złotych.
Czytaj także: Polska zapłaci grube miliony. KE nie godzi się na zawieszenie kar za Izbę Dyscyplinarną