10 najlepszych reportaży z 2021 roku. Wiadomo, jakie tytuły zawalczą o Nagrodę im. Kapuścińskiego

redakcja naTemat
Już wiemy, które książki powalczą o tytuł najlepszego reportażu w 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. "Gazeta Wyborcza" opublikowała listę dziesięciu kandydatów.
10 najlepszych reportaży z 2021 roku. Oto nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego Zrzut z ekranu/instagram.com/rafalhetman
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

To już trzynasta edycja konkursu na najlepszą książkę reporterską, która została wydana w Polsce w 2021 roku. W tym roku zgłoszono 143 książki (czyli 15 więcej niż w roku poprzednim): 104 napisane po polsku, a 39 to przekłady z dziewięciu języków obcych. Przypomnijmy, że Nagroda im. Kapuścińskiego to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień dla autorów reportaży. W zeszłym roku wygrała książka "Nomadland" (Jessica Bruder). W poprzednich edycjach wśród nagrodzonych znaleźli się Anna Bikont, Katarzyna Kobylarczyk, Maciej Zaremba Bielawski, Paweł Piotr Reszka i Swietłana Aleksijewicz (dwukrotnie: za "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" i "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka").


W jury 13. edycji konkursu zasiedli: przewodnicząca Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Jagielski, Taciana Niadbaj, William R. Brand (pierwszy agent literacki Kapuścińskiego) i Elżbieta Sawicka. Organizatorem (współorganizatorem redakcja "Gazety Wyborczej") i fundatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa. O tym, która książka zwycięży, dowiemy się w ostatni weekend maja.

Lista reportaży nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2022 roku:

Rafał Hetman, "Izbica, Izbica", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021

"Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii" – czytamy w opisie.

Książka Hetmana nie jest zatem jedynie opowieścią o Holocauście i społeczności żydowskiej, ale również o Polakach kiedyś i dziś, o ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia.

Małgorzata Gołota, "Spinalonga. Wyspa trędowatych", Wydawnictwo Agora, Warszawa 2021

Spinalonga to wyspa, o historii której bardzo długo milczano, pomimo tego, że leży w zatoce Mirabello, największej na greckich wodach. Jest to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych.

"Stałym punktem na trasie wycieczkowców kursujących po zjawiskowej zatoce jest Spinalonga, skalista wysepka zamieniona w obronny fort jeszcze przez Wenecjan. Jednak to nie resztki umocnień przyciągają turystów. Spinalongę otacza mit 'wyspy trędowatych', miejsca, gdzie chorzy na trąd stworzyli sobie namiastkę życia takiego, jakie znali sprzed czasów choroby" – czytamy w zapowiedzi.

Małgorzata Gołota udowadnia jednak, że to, co mówią o wyspie przewodnicy, nie do końca jest prawdą. "Ze Spinalongi nie było ucieczki, ludzie tu umieszczeni znikali z rejestrów i dokumentów, skazani na powolną śmierć fizyczną, wcześniej doświadczali śmierci cywilnej. Dzieci zabierano im po kilku dniach od narodzin. Społeczeństwo i własne rodziny odrzuciły ich na zawsze, mimo że wynaleziono już skuteczny lek" – dowody na to wszystko znajdziemy w książce Gołoty.

Reporterka nie miała łatwego zadania, ponieważ o leprozorium na Spinalondze nie zostały niemal żadne dokumenty ani zdjęcia, a trędowatych z wyspy do dziś otacza zmowa milczenia.

Ander Izagirre, "Potosí. Góra, która zjada ludzi", z jęz. hiszpańskiego przeł. Jerzy Wołk-Łaniewski, Wydawnictwo Filtry, Warszawa 2021

"Potosí. Góra, która zjada ludzi" to niekończąca się opowieść o wyzysku boliwijskiej ludności: najpierw przez konkwistadorów i kolonistów, a obecnie przez globalne korporacje, wspierane przez polityków i Kościół. Ander Izagirre pokazuje, jak ta sytuacja rodzi anarchię i terror.

"Kradzieże, przemoc domowa, gwałty na kobietach i dzieciach są w Potosí na porządku dziennym. Górnicy umierają młodo, ale zanim to się stanie, w domu egzekwują swoją władzę w sposób równie bezwzględny, jak w pracy czynią to ich przełożeni. Najbardziej jak zwykle – cierpią dziewczynki i kobiety" – w centrum tego wstrząsającego reportażu jest 14-letnia Alicja.

Peter Hessler, "Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie", z jęz. angielskiego przeł. Hanna Jankowska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021

Wieloletni korespondent "New Yorkera" w Chinach, Peter Hessler, w 2011 roku przeprowadza się z żoną i córkami do Kairu. Nie spodziewa się, że trafi w sam środek rewolucji. Chce odnaleźć się w chaosie, więc uczy się języka i zaczyna poznawać ludzi: śmieciarza Sajjida i jego rodzinę, lektora języka arabskiego, tłumacza geja, który boryka się z policyjnymi szykanami, ale także chińskich przedsiębiorców handlujących damską bielizną.

To od nich, a nie od polityków, działaczy czy lokalnych przywódców, z którymi przeprowadza wywiady, dowiaduje się najwięcej i to oni będą w tym reportażu głównymi przewodnikami po arabskiej wiośnie i po kraju faraonów.

Marek Szymaniak, "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021

"Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy" – zapowiedź książki Szymaniaka (autora książki "Urobieni. Reportaże o pracy") nie brzmi optymistycznie.

Reporter próbuje ustalić, co jest przyczyną tej fatalnej sytuacji. Wyrusza w podróż po Polsce, by pozmawiać z mieszkańcami, miejskimi aktywistami i samorządowcami.

Bill Buford, "Między kibolami", z jęz. angielskiego przeł. Krzysztof Cieślik, Wydawnictwo Cyranka, Warszawa 2021

"Mają ksywy takie jak Barmy Bernie, Daft Donald i Steamin' Sammy. Lubią żłopać lagery (w ogromnych ilościach), atakować policję, wdawać się w bójki, sławić królową i kluby piłkarskie (zwłaszcza Manchester United). Są angielskimi kibolami. Kochają siebie i nienawidzą wszystkich innych, czemu dają wyraz, wzniecając zamieszki i terroryzując miasta odwiedzane podczas wyjazdów" – tak brzmi opis książki Billa Buforda.

Dziennikarz chce poznać wymienione postaci, zrozumieć ich świat, dlatego wkrada się w to hermetyczne środowisko i z zaangażowaniem opisuje zarówno ich barbarzyństwo, jak i złowrogi urok.

Barbara Demick, "Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin", z jęz. angielskiego przeł. Barbara Gadomska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021

Tybetańczycy po raz pierwszy zetknęli się z chińskimi komunistami w latach trzydziestych XX wieku, gdy armia Mao skryła się na Wyżynie Tybetańskiej podczas wojny domowej. Żołnierze z powodu wielkiego głodu splądrowali klasztory i zjedli figurki Buddy zrobione z masła i mąki.

Barbara Demick opisuje kilkadziesiąt lat historii tego regionu. "Bohaterowie tej opowieści są bardzo różni – od ostatniej księżniczki z królestwa Mei, która straciła wszystkich członków rodziny podczas rewolucji kulturalnej, przez buddyjskich mnichów po nastoletnią uczennicę czy byłego nomadę występującego w koncesjonowanym zespole ludowym. Za pośrednictwem ich losów Demick odkrywa przed nami, co tak naprawdę znaczy być Tybetańczykiem w XXI wieku i toczyć nierówną walkę z wszechobecnym supermocarstwem o zachowanie zwyczajów, wiary, języka i tożsamości" – czytamy w zapowiedzi.

Heidi Blake, "Krwawe pozdrowienia z Rosji. Jak Władimir Putin eliminuje swoich przeciwników", z jęz. angielskiego przeł. Hanna Pustuła-Lewicka, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2021

"Historii, takich jak te opisane przez Heidi Blake, twórcy powieści kryminalnych wystrzegają się jak ognia. Dobrze wiedzą, że gdyby przedstawili swoim wydawcom tak nieprawdopodobne fabuły, ci zjedliby ich śmiechem. Bo niby kto uwierzy, że rząd Wielkiej Brytanii od lat przymyka oczy na morderstwa zlecane przez Władimira Putina? Śmiechu warte" – pisaliśmy w naTemat.pl o książce Blake, która w ostatnich tygodniach stała się jeszcze bardziej aktualna.

Ze śledztwa przeprowadzonego przez Blake oraz zespół śledczy portalu BuzzFeed News UK wynika, że w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad doszło do co najmniej prób 14 morderstw, zleconych przez rosyjską "górę".

Dlaczego właśnie tam? Bo to właśnie ona, jak dowiadujemy się z lektury "Krwawych pozdrowień z Rosji" autorstwa Heidi Blake, stała się azylem pierwszego wyboru dla wielu zbiegłych z ojczyzny rosyjskich oligarchów.

Remigiusz Ryziński, "Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021

"PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja "Hiacynt" – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985–1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia" – czytamy w zapowiedzi książki Ryzińskiego.

Może cię zainteresować także: "Hiacynt" to nie opowieść o akcji milicji w latach 80. Film wraca do historii "Mordercy z pikiety"

Reporter szuka odpowiedzi na pytania, jaki był faktyczny cel akcji, ile osób przesłuchano i ile teczek powstało, czy nadal istnieją i gdzie zostały złożone, czy akcja naprawdę objęła wszystkich homoseksualistów i zastanawia się, czy machina pogardy i nienawiści na pewno się zatrzymała.

Jakub Korus, "Surogatki. Historie kobiet, które rodzą »po cichu«", Wydawnictwo Znak, Kraków 2021

"W maju 2020 roku cały świat obiegło zdjęcie sali szpitalnej z ponad stoma noworodkami czekającymi na swoich rodziców. Niemowlęta, urodzone przez surogatki, zostały na kilka miesięcy uwięzione na terenie Ukrainy z powodu lockdownu. Władze kraju i kliniki rozkładały ręce, a tragedia nowo narodzonych dzieci wywołała ogólnoświatową dyskusję na temat surogacji" – tak zaczyna się opowieść o kobiecym ciele, dzieciach i rodzicach, którzy chcą dać im miłość.

Reporter Jakub Korus dotarł do surogatek i rodzin adopcyjnych, a także rozmawiał z pośrednikami europejskiego podziemia surogacyjnego, chcąc przełamać tabu i zrozumieć, dlaczego to kontrowersyjne dla wielu osób zjawisko dla milionów ludzi może być ostatnią deską ratunku.
Czytaj także: O co ta wojna? Oto 7 książek, które pomogą zrozumieć napięte relacje Rosji i Ukrainy