Nie tylko Ukraina. Von der Leyen przekazała unijny kwestionariusz kolejnym dwóm krajom

Alan Wysocki
12 kwietnia 2022, 12:14 • 1 minuta czytania
Podczas ostatniej wizyty w Kijowie Ursula von der Leyen wręczyła Wołodymyrowi Zełenskiemu kwestionariusz dotyczący wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Jak się okazało, dokumenty otrzymała także Gruzja i Mołdawia. – Będziemy pracować tak szybko, jak to możliwe, aby dostarczyć opinie – powiedział unijny komisarz Oliver Varhelyi.
Nie tylko Ukraina. Gruzja i Mołdawia z kwestionariuszami od von der Leyen Fot. Kenzo Tribouillard / AFP / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Nie tylko Ukraina. Gruzja i Mołdawia z kwestionariuszami od von der Leyen

"Przewodnicząca von der Leyen przekazała kwestionariusz Ukrainie, a ja przekaże je Gruzji i Mołdawii" – napisał unijny komisarz ds. sąsiedztwa Oliver Varhelyi. Jak dodał, przekazane odpowiedzi pomogą w przygotownaiu opinii ws. członkostwa Gruzji i Mołdawii w Unii Europejskiej.

Czytaj także: "Wielowiekowe pragnienie, by stać się częścią Rosji". Władze spornego terytorium szykują referendum

"Komisja Europejska jest gotowa do udzielenia wsparcia. Będziemy pracować tak szybko, jak to możliwe, aby dostarczyć opinie" – zaznaczył dyplomata. Liderzy Zachodu chcą wysłać w ten sposób sygnał o potrzebie zachowania jedności w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.

Pierwsze dni wojny wywołały obawy o rozszerzenie ekspansji Władimira Putina na kolejne państwa. Jak pisaliśmy w naTemat, już na początku marca Gruzja złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Czytaj także: Nie tylko Ukraińcy uciekają przed wojną? Coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Gruzji

– Gruzja zamierza ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej – ogłosił przewodniczący gruzińskiej partii rządzącej Irakli Kobahidze. Również na początku marca złożenie wniosku do Komisji Europejskiej zapowiedziała prezydentka Mołdawii Maia Sandu.

Kwestionariusz od kilku dni znajduje się także w rękach Wołodymyra Zełenskiego. – Mamy wsparcie UE i jej przywódców. Chcę podziękować. Dziękuję całemu światu, Ursuli von der Leyen i Unii Europejskiej za politykę sankcyjną – powiedział 8 kwietnia.

Nie tylko wejście do UE. Szwecja i Finlandia może zasilić NATO

Z ustaleń brytyjskiego dziennika "The Times" wynika, że już latem Szwecja i Finlandia może wstąpić w szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jak pisaliśmy w naTemat, wnioski dotyczące członkostwa w NATO mogą zostać złożone podczas szczytu w Madrycie, który odbędzie się 30 czerwca.

Czytaj także: Putin dostanie to, czego bardzo nie chciał. Nie pomagają nawet groźby z Moskwy

Aspiracje obu państw to kolejny poważny błąd strategiczny Kremla, który już wywołał szereg pogróżek. – Miałoby to poważne konsekwencje militarne i polityczne, Rosja musiałaby podjąć w odpowiedzi odpowiednie kroki – odgrażała się rzeczniczka Siergieja Ławrowa, Maria Zacharowa.

Czytaj także: https://natemat.pl/406459,co-sie-dzieje-w-ukrainie-48-dzien-inwazji-rosji-bitwa-o-donbas-i-lugansk