Ta babka zachwyci wszystkich przy wielkanocnym stole. Oto przepis na babkę puchową
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Niemal każda rodzina w Polsce cieszy się tradycyjną babką na wielkanocnym na stole.
- Jej przygotowanie nie jest czasochłonne, a składniki są powszechnie dostępne.
- Poznaj sprawdzony przepis na pyszną babkę puchową, która zachwyci wszystkich w rodzinie.
Babka wielkanocna była znana w Polsce już w XV wieku. Według tradycji wypiekana była w Wielki Piątek. Tajną recepturę przygotowania babki wielkanocnej znały tylko kobiety. Gospodynie używały do tego ogromnej ilości jaj. Obecnie przepisów na babkę jest mnóstwo - od cytrynowych, przez babki z bakaliami, po babki puchowe. Poniżej prezentujemy sprawdzony przepis właśnie na babkę puchową, która rozpływa się w ustach.
Przepis na babkę puchową
Wielu z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez świątecznej babki. Jej przygotowanie nie jest czasochłonne, a składniki są powszechnie dostępne. Jednak upieczenie tradycyjnej babki wymaga posiadania odpowiedniej formy, która pozwoli uzyskać charakterystyczny kształt ciasta.
- 6 jaj
- 20 dkg margaryny lub masła
- 2 szklanki cukru
- 2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 6 łyżek mąki pszennej
- 6 łyżek oleju
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenie
- 1 łyżka octu
1. Przygotuj dużą miskę. W niej utrzyj masło z cukrem pudrem. Można do tego użyć miksera lub tradycyjnej drewnianej ucieraczki do ciast.
2. Do utartej masy, wbijaj kolejno jajka. Ciasto może się "zważyć", ale po dodaniu mąki grudki znikną.
3. W osobnej misce wymieszaj mąkę ziemniaczaną, pszenną i proszek do pieczenia.
4. Do utarte masy wsyp mąki z proszkiem do pieczenia, energicznie mieszając.
5. Jak masa będzie jednolita, wlej olej i ocet. Można dodać też ulubiony aromat w płynie np. cytrynowy lub waniliowy.
6. Dokładnie wymieszaną masę wlej do formy wyspanej bułką.
7. Babkę piecz 40 minut w temperaturze 180 stopni.
8. Po upieczaniu, odstaw do ostygnięcie.
Dekoracja babki wielkanocnej
Najprzyjemniejszą częścią przygotowywania babki wielkanocnej jest jej dekoracja. Co prawda można upieczone ciasto posypać tylko cukrem pudrem, oblać lukrem lub czekoladą. Jednak prawdziwy efekt "wow" osiągniemy, jak poświęcimy na dekorację trochę więcej czasu.
Przy dekoracji babki wielkanocnej musimy zadbać o bazę, tu najlepiej sprawdzi się lukier gotowy. Saszetkę z lukrem rozpuszczamy w gorącej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu, następnie równomiernie wylewamy na górę babki. Zadbajmy, aby góra była gładka i lukier rozlewał się między rowkami babki. Następnie należy odstawić ciasto do ostygnięcia.
Czytaj także: Pomysł na deser wielkanocny. Tradycyjna pascha – przepis na zimno i na gorąco
Kiedy lukier będzie twardy i nie będzie się lepił, możemy przystąpić do upiększania babki. Sprawdzą się tu pisaki dekoracyjne. Można też użyć roztopionej czekolady lub nutelii i zwykłej wykałaczki, którą będziemy moczyć w czekoladzie i 'rysować" wzory na babce. Można zacząć od zaokrąglonego napisu "Wesołych Świąt", a następnie narysować kilka prostych elementów charakterystycznych dla Wielkanocy – pisanki, kurczaczka czy palmę. Tak przyozdobioną babkę należy odstawić do lodówki na kilka godzin.