Portal Karnowskich chciał wiedzieć, co Polacy sądzą o wyburzeniu Pałacu Kultury. Wyniki "szokujące"

Agata Sucharska
01 maja 2022, 16:00 • 1 minuta czytania
Prawicowy portal wPolityce.pl zlecił przeprowadzenie badania opinii społecznej, w którym zapytano Polaków o poparcie dla idei wyburzenia Pałacu i Kultury Nauki w Warszawie. W redakcji spodziewano się jednak chyba innych wyników, ponieważ rezultaty badania zostały określone mianem "szokujących".
Sondaż portalu Karnowskich ws. Pałacu Kultury. Wyniki są "szokujące". Fot. Albin Marciniak/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Czy społeczeństwo chce zbudzenia Pałacu Kultury?

W tekście wPolityce.pl podkreślono, że zdecydowana większość Polaków popiera "usuwanie pomników Armii Czerwonej, które postawiono na naszych ziemiach po II wojnie światowej". Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu, nie przekłada się to na zgodę na wyburzenie Pałacu Kultury.


Czytaj także: Pomysł ze zburzeniem Pałacu Kultury to tak na poważnie. "Saperzy daliby radę, fajne ćwiczenia" Wyniki sondażu pokazują, że ponad 3/4 badanych, dokładnie aż 77 proc., opowiedziało się przeciwko wyburzeniu PKiN. "Usunięcie sowieckiego pałacu z przestrzeni miejskiej popiera zaledwie 10 proc. respondentów" – informuje portal. Natomiast żadnego zdania w tej sprawie nie ma 13 proc. ankietowanych.

Badanie dostarczyło również informacji o tym, jakiego zdania są elektoraty poszczególnych partii. Różnice są jednak niewielkie, wyborcy każdego z trzech dominujących ugrupowań (Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050) są przeciwni rozbiórce.

Czytaj także: Zdumiewające poparcie dla PiS. Po sondażu dla braci Karnowskich można złapać się za głowę

"Nawet wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy za rozbiórką jest zaledwie 12 proc. badanych, a przeciwko aż 69 proc." – komentuje portal. Co więcej, sondaż pokazuje, że Polacy bardzo dobrze wiedzą o tym, że Pałac Kultury został wybudowany na rozkaz Józefa Stalina. Równo 2/3 ankietowanych ma świadomość, że jest to "podarunek" właśnie od niego. Wyniki badania zostały nazwane "szokującymi" i skomentowane następująco: Badanie potwierdza, że choć krok po kroku Polska oczyszcza się z sowieckiego dziedzictwa, to niektóre symbole powojennej, brutalnej przeszłości trzymają się mocno.

Pałac Kultury się broni 

Kwestia wyburzenia Pałacu Kultury powraca co jakiś czas, wywołując burzliwe dyskusje. Jednak jak mówiła w rozmowie z naTemat Marta Wasąg-Sitkowska, licencjonowany przewodnik warszawski, plany rozbiórki tego budynku mają "niewiele sensu", chociażby ze względów finansowych.

Już kilka lat temu stwierdzono, że wysadzenie go w powietrze byłoby operacją niezwykle skomplikowaną, kosztowną i niebezpieczną dla okolicznych mieszkańców. Cały proces trwałby przynajmniej 3 miesiące, a może nawet i pół roku, w których mieszkańcy stolicy musieliby się liczyć z różnymi utrudnieniami.

Czytaj także: Ile trzeba ciężarówek, by wywieźć gruzy Pałacu Kultury? Zobaczcie, co ta demolka oznaczałaby dla Warszawy Warto również przypomnieć, że Pałac jest choćby siedzibą Pałacu Młodzieży, jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, wynajmowanym na pokazy mody, projekcje filmów, odbywają się tam spektakle, wykłady, koncerty, a także jest też po prostu jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy na świecie.

– Pomimo swojej aparycji rodem z czasów stalinizmu, wnętrze Pałacu wręcz kipi od kulturalnej energii. Działające w nim instytucje sprawiają, że może brzydki na zewnątrz, w środku Pałac jest naprawdę piękny – mówi nam Adrian Norbert Cuper, fotograf związany z AF.

Czytaj także: https://natemat.pl/230171,czy-palac-kultury-to-tylko-symbol-komuny-czy-kulturalne-serce-miasta