Jak będzie wyglądała pogoda w wakacje 2022? Pierwsze prognozy są obiecujące!

redakcja naTemat
16 maja 2022, 13:34 • 1 minuta czytania
Każdy, kto planuje wyjazd w wakacje, zastanawia się, jaka będzie pogoda. Z odpowiedzią przychodzi synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, który w Wirtualnej Polsce opowiada o najnowszej, długoterminowej pogodzie na lato.
Pogoda w wakacje będzie nas rozpieszczała. Fot. Arkadiusz Ziółek /East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


W tym roku maj zaskoczył nas bardzo ładną, ciepłą i słoneczną aurą. Pytanie: czy taka ładna pogoda utrzyma się w czerwcu i później w kolejnych miesiącach w czasie wakacji? Odpowiedzi na to pytanie udzielił w programie "Newsroom" WP synoptyk IMGW Mateusz Barczyk.

Podzielił się z internautami długoterminową prognozą pogody na wakacje. Wynika z niej, że latem czeka nas sporo dni na przyjemny, ciepły wypoczynek z bliskimi.

– Czerwiec jeszcze w normie, czyli pogoda dosyć zmienna. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie Polski może być to wilgotny miesiąc. Mogą zdarzyć się chłodne okresy i potem kilka cieplejszych – stwierdził synoptyk.

Pogoda w lipcu

– Z naszej najświeższej prognozy długoterminowej lipiec zapowiada się termicznie wysoko, powyżej normy – powiedział pracownik IMGW i wytłumaczył, że oznacza to, że w większość dni średnia temperatura powietrza w Polsce może przekroczyć 30 stopni Celsjusza.

– Będzie to okres z dosyć wysoką temperaturą i umiarkowanymi opadami, głównie burzowymi – dodał.

Pogoda w sierpniu

Natomiast w sierpniu według wstępnych prognoz na południu kraju zarówno temperatura, jak i suma opadów mają zmieścić się w normie wieloletniej. Z kolei na północy Polski temperatura może być poniżej normy, a opadów - powyżej.

Na osłodę optymistycznie wypadają prognozy na wrzesień, który zapowiada się wyjątkowo gorąco. Ale zdaniem Mateusza Barczyka najlepiej planować wyjazd wakacyjny w lipcu, aczkolwiek podkreślił, że prognozy długoterminowe są obarczone wysokim marginesem błędu, dlatego mogą się jeszcze zmienić.

Pogoda po weekendzie

Przypomnijmy, że obecnie mamy do czynienia z nieznacznym pogorszeniem sytuacji pogodowej. W poniedziałek mieszkańcy Warmii, Mazur, Suwalszczyzny i Podlasia mieli do czynienia z przymrozkami.

Czytaj także: Zagrażają nam zmiany klimatyczne. Trzeba "zmienić tragedię w triumf" [WIDEO]

We wtorek zjawiska tego nie doświadczą jedynie mieszkańcy województw wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. W związku ze spadkiem temperatury powietrza IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia.

Jak pisaliśmy w naTemat, będzie to efekt "zimnej Zośki", która każdego roku doświadcza nas w maju. To specyficzny fenomen klimatyczny, który może niekorzystnie wpływać na rośliny.

Czytaj także: https://natemat.pl/412927,pogoda-na-weekend-14-15-05-najnowsze-informacje-imgw