Polskich turystów czeka rozczarowanie. Połączenie do wakacyjnego raju nie tak prędko
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
Podczas wakacji w 2020 roku Chorwację odwiedziło 663 tysiące Polaków. W 2021 roku odnotowano kolejny wzrost, bowiem w kraju nad Adriatykiem chwilę wytchnienia znalazło aż 985 tysięcy rodaków.
Do Chorwacji z Polski jednym pociągiem. Z Krakowa prosto do Splitu
Wielu z nich wybiera się w podróż samochodem. Inni zaś korzystają z połączeń kolejowych. Niestety, z Polski do Chorwacji nie dojedziemy jednym pociągiem. Konieczne są przesiadki. Na ten problem chce odpowiedzieć czeski przewoźnik RegioJet.
Czytaj także: Zmiany na drogach w turystycznym raju Polaków. Tyle trzeba zapłacić za autostrady w Chorwacji
Jak pisaliśmy w naTemat, rzecznik firmy Aleš Ondrůj zapowiedział przygotowywanie połączenia na linii Kraków – Rijeka/Split. W polskich mediach pojawiły się doniesienia, według których nowe połączenie miało wystartować jeszcze w tym roku. Jednak już wtedy pisaliśmy w naTemat, że RegioJet mówi o nie o 2022, a... o 2023 roku.
Pociąg z Krakowa do Chorwacji na pewno nie w tym roku. "To był szum medialny"
W rozmowie z naTemat przedstawiciel spółki RegioJet Michał Plaza powiedział, że informacje, według których nowa trasa miała wystartować 15 czerwca 2022 roku, nigdy nie były przekazywane przez spółkę. – Nic takiego nie zapowiadaliśmy. Te informacje to był taki szum medialny. Liczymy na przyszły rok. Tak na 90 proc. wtedy ten pociąg wyjedzie – powiedział.
Czytaj także: Jedziesz na wakacje do Chorwacji? To musisz wiedzieć. Po pierwsze: wyjazd byle nie w sobotę!
Media, mówiąc kolokwialnie, "podłapały" kwestię uzyskania samej zgody administracyjnej na organizację kursu. – Tę decyzję mamy de facto od kwietnia 2022 roku. Dopiero od tego momentu mogliśmy myśleć o przygotowaniu takiego połączenia – wyjaśnił.
– Żeby taki pociąg uruchomić, trzeba rok wcześniej wnioskować o przyznanie trasy. Dlatego nie mogliśmy złożyć wniosku o udostępnienie tras na czerwiec 2022 roku w regulaminowym terminie – dodał.
Czytaj także: Chorwat – Polak, dwa bratanki. Dlaczego Polacy ze wszystkich krajów upodobali sobie akurat Chorwację
Co więcej, nawet gdyby RegioJet parło na jak najszybsze uruchomienie połączenia, ucierpieliby na tym pasażerowie. – Nie będziemy oferować usług, które nie są optymalne. Pasażerowie nie byliby z tego zadowoleni. Podkreślam, my nie tylko gwarantujemy połączenie kolejowe – zaznaczył.
Przy okazji przedstawiciel przewoźnika zauważa, jak ważne jest szerokie spektrum oferowanych usług.
– My nie przewozimy pasażera tylko z dworca A do dworca B. Możemy zawieźć go do miejsca docelowego, czyli miejscowości, do której zmierza, czy do hotelu, jeśli zakupił u nas pakiet usług wraz z zakwaterowaniem. Do tego dochodzą usługi towarzyszące w trakcie samej podróży, jak katering czy system rozrywki pokładowej – wyliczył.
Kiedy pociąg z Krakowa do Chorwacji?
Zapytaliśmy przedstawiciela RegioJet, kiedy więc możemy spodziewać się pociągu z Krakowa do Chorwacji. – Mogę potwierdzić, że wnioski na przyznanie tras na przyszły rok złożyliśmy. Ale stale to jest inicialny etap przygotowań – powiedział Michał Plaza.
Poza wnioskiem o udostępnienie tras spółka musi wykonać prace operacyjne. – Prowadzimy ekspansję w całej Środkowej Europie. Musimy dobrać odpowiednią liczbę wagonów, zapewnić pełną sprawność i możemy jechać, ale na to jeszcze jest czas. Teraz musimy czekać na rozkład jazdy – przekazał.
Czytaj także: Po co męczyć się z korkami i chaosem w Słowenii? Tymi trasami do Chorwacji dojedziesz spokojniej
Nie trzeba wyjaśniać, że po stronie polskiej i chorwackiej jest ogromne zainteresowanie wobec takiego połączenia. – Wstępnie liczymy na kurs trzy razy w tygodniu. Jak będzie w kolejnych latach, to wszystko zależy od obłożenia – zapowiedział Plaza.
Przedstawiciel RegioJet zapewnił, że spółka będzie informować o uruchomieniu linii z należytym wyprzedzeniem. Warto więc poczekać na oficjalne komunikaty. – Na pewno uruchomimy kampanię medialną o tym połączeniu – dodał.
Pociąg linii Kraków-Split-Rijeka – jaka trasa?
Jeszcze w lutym TVN24 przekazało, że podróż do Chorwacji będzie trwać około 21 godzin. Po drodze pociąg ma zatrzymywać się w Katowicach, Tychach, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. W Czechach zaś ma zatrzymywać się między innymi w Ostrawie i Otrokowicach.
Kolejne stacje to Wiedeń Zagrzeb i Ogulin. Następnie część wagonów ma kierować się Rijeki, a część do Splitu. Wstępnie kursy z Polski do Chorwacji planowane będą we wtorki, piątki i niedziele. Z Chorwacji do Polski zaś w środy, soboty i poniedziałki.
Czytaj także: Wakacje w Chorwacji bez tłumów są możliwe. Podpowiadamy dwie najlepsze opcje
Należy jednak podkreślić, że są to informacje wstępne, które mogą ulegać zmianie. RegioJet wciąż czeka na akceptację oficjalnego rozkładu jazdy. Wszystko zależy tez od popytu na usługę.
Jedno jest pewne, na polskich stacjach pasażerowie będą mogli jedynie wejść do pociągu. Połączenie międzynarodowe zakłada wywiezienie turystów za granicę, a nie obwożenie ich po kraju.
Czytaj także: https://natemat.pl/364613,wyjazd-do-chorwacji-odpowiadamy-na-najczesciej-zadawane-pytania-faq