Chaos na lotniskach. LOT i Ryanair odwołują rejsy
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- W związku z ograniczeniami przepustowości lotniska w Amsterdamie LOT odwołuje część rejsów
- W weekend ma rozpocząć się strajk pracowników Ryanaira
- Jeśli w najbliższych tygodniach mieliście zaplanowaną podróż samolotem, koniecznie przed wyjazdem na lotnisko sprawdźcie, czy rejs ten wciąż się odbywa
Paraliż na europejskich lotniskach
Strajki pracownicze i braki kadrowe na lotniskach w całej Europie mogą popsuć turystom tegoroczne wakacje. Już teraz na wielu lotniskach zapanował chaos, a będzie jeszcze gorzej. Największe linie lotnicze anulują swoje loty. Sama tylko niemiecka Lufthansa zamierza odwołać 2200 lotów w lipcu i sierpniu. Rejsy odwołuje też PLL LOT, na razie polski przewoźnik poinformował o zmniejszeniu liczby lotów do Amsterdamu w lipcu i sierpniu. Ma to związek z chaosem na lotnisku Schiphol w stolicy Holandii.
Co się dzieje na lotnisku w Amsterdamie?
Port lotniczy Amsterdam-Schiphol, trzeci pod względem przewozów pasażerskich na świecie, mierzy się z poważnymi problemami. Chodzi głównie o kwestie kadrowe. Podczas pandemii COVID-19, gdy branża lotnicza była sparaliżowana, wielu pracowników lotniska zmieniło branżę i nie wróciło do wcześniejszej pracy. Dodatkowo sytuację komplikuje sezon wakacyjny, w którym ruch pasażerski jest większy.
W związku z problemami poszczególne linie lotnicze odwołują część swoich lotów do Amsterdamu. Także decyzję podjął też LOT.
Tego lata odwołano niektóre rejsy do Amsterdamu w następujących dniach: 3-4, 12-13, 28, 29 i 31 lipca oraz 1, 4, 15-16, 22, 25, 27-29 sierpnia. Każdego z tych dni odwołany będzie jeden z trzech zaplanowanych pierwotnie lotów.
Czytaj także: Daleko sobie nie polecisz. LOT i Ryanair odwołują rejsy, lotniska sparaliżowane
Strajki w Ryanair
W ten weekend rozpocznie się również trzydniowy strajk personelu pokładowego linii lotniczych Ryanair. Przewoźnik anulował bowiem ok. 180 lotów zaplanowanych na ten weekend. Odwołane loty dotyczą także rejsów z Polski do Polski. Pracownicy Ryanaira w ten weekend będą strajkować w: Belgii (24-26 czerwca), Hiszpanii (25 czerwca), we Włoszech (25 czerwca), Francji (25-26 czerwca) i Portugalii (24-26 czerwca).
Strajkujący domagają się wypłaty dodatkowych świadczeń za wakacje i Boże Narodzenie, ponieważ wypłaty zostały wstrzymane przez Ryanair wraz z pojawieniem się w 2020 r. pandemii COVID-19.
Co zrobić, jak nasz lot zostanie odwołany?
Ze względu na masowe odwołania lotów, warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. Każda linia lotnicza na mocy unijnego rozporządzenia ma obowiązek wprowadzić mechanizm odszkodowań za anulowany lub opóźniony lot. Takie odszkodowanie możliwe jest w przypadkach, gdy:
- lot był opóźniony o co najmniej trzy godziny, przy czym czas opóźnienia liczymy w ostatecznym miejscu docelowym;
- lot został odwołany, to jest lot nie odbył się, choć był uprzednio planowany i zostało zarezerwowane przynajmniej jedno miejsce;
- linia lotnicza odmówiła przyjęcia na pokład.
Rozporządzenie określa też dokładną kwotę, jaką linia lotnicza ma obowiązek zwrócić pasażerom, jeśli wniosek o odszkodowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie. Wysokość odszkodowania zależy od odległości.
Odszkodowanie za opóźniony loty przysługuje, gdy różnica pomiędzy planowanym przylotem do ostatecznego miejsca docelowego a chwilą otwarcia drzwi samolotu przekroczy 3 godziny.
Czytaj także: https://natemat.pl/417541,jak-otrzymac-odszkodowanie-za-za-opozniony-lot-lub-odwolany-lot