Te dane obalają mit o lasach w Polsce. "Jesteśmy co najwyżej przeciętniakiem w Europie"

Diana Wawrzusiszyn
08 lipca 2022, 13:22 • 1 minuta czytania
"Skończmy wreszcie z mitem, że Polska ma jakoś szczególnie dużo lasów" – nawołuje profil Nasze Lasy, gromadzący miłośników przyrody. Z danych wynika, że Polska jest daleko poza czołówką krajów najbardziej zalesionych.
Lasy w Polsce. Fot. Marek BAZAK/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Jak dużo w Polsce jest lasów?

Według danych GUS-u lesistość Polski wynosi 30,8 proc. (w stosunku do powierzchni lądowej) i jest zbliżona do przeciętnej lesistości świata (30,6 proc.). Polska porośnięta jest dużymi obszarami zalesionymi, można tu wymienić, chociażby Puszczę Białowieską, Kampinoską czy Bory Tucholskie.

Czytaj także: Pojechali w Bory Tucholskie sadzić drzewa. Tak w pocie czoła pracowała para prezydencka

Jednak, jak przekonują Nasze Lasy, czyli profil miłośników lasów, lesistość Polski wcale nie jest wysoka na tle innych krajów Europy. "Skończmy wreszcie z mitem, że Polska ma jakoś szczególnie dużo lasów. Jesteśmy co najwyżej przeciętniakiem w Europie" - czytamy na profilu.

Najwięcej lasów w Finlandii, najmniej na Malcie

Najwięcej lasów względem ogólnej powierzchni kraju wśród krajów Unii Europejskiej jest w Finlandii. Nieco mniej w Szwecji, Słowenii, Łotwie, Estonii i Austrii. Według zaprezentowanych danych większa lesistość niż w Polsce występuje również w Niemczech, we Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Najmniej lasów wśród krajów UE ma Malta i Irlandia.

Czytaj także: Chrust plus przestaje być żartem. Leśnicy muszą wprowadzać limity na drewno z lasu

W strukturze leśnej w Polsce przeważają lasy iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna (58,5 proc.). W polskich lasach rosną również brzozy i dęby (7,5 proc.), świerki (6,4 proc.), buki (5,8 proc.) oraz olchy (5,4 proc.)

Zasoby leśne Polski

Oprócz lesistości, czyli stosunku procentowego powierzchni lasów do ogólnej powierzchni geograficznej kraju, ważny jest również wskaźnik zasobności. Określa on objętość drewna znajdującego się w drzewostanie (w m³) w przeliczeniu na powierzchnię 1 ha.

W tym ujęciu Polska prezentuje się dużo lepiej. Według danych Banku Danych o Lasach w Polsce średnia zasobność lasów wynosi 286 m³/ha, co jest dobrym wynikiem na tle innych krajów Europy. Większe zasoby leśna mają tylko Niemcy, Rumunia, Szwajcaria, Austria, Czechy, Słowacja i Słowenia.

Czytaj także: Lasy w Polsce to nie lasy, tylko plantacje desek. "Z 10 tys. sadzonek starości dożywa 30-40 drzew"

Według danych Banku Danych o Lasach przeciętna zasobność lasów Europy wynosi 163 m3/ha.  Największą zasobnością lasów charakteryzuje się Europa Środkowo-Zachodnia (238 m3/ha) oraz Środkowo-Wschodnia (237 m3/ha), a najniższą Europa Południowo-Zachodnia (90 m3/ha).

Czytaj także: https://natemat.pl/378825,polskie-lasy-to-monokultury-sosny-fundacja-las-na-zawsze-chce-to-zmienic