Porażenie słoneczne może zagrażać życiu. Objawy udaru słonecznego. Jak reagować, jeśli wystąpi?

Wioleta Wasylów
21 lipca 2022, 12:22 • 1 minuta czytania
Tego lata mierzyliśmy się wielokrotnie z upałami i spiekotą. Pamiętajmy, że z powodu dużej ekspozycji na słońce może dojść do udaru słonecznego, który jest niebezpieczny dla zdrowia i może zagrażać życiu. Warto więc wiedzieć, jakie są objawy porażenia słonecznego i jak postępować, jeśli wystąpi.
Musimy uważać podczas upalnych, słonecznych dni, by nie doprowadzić do udaru słonecznego, który może mieć bardzo groźne dla zdrowia objawy. Fot. Stanisław Bielski / REPORTER

Co to jest udar słoneczny? Czym porażenie słoneczne różni się od udaru cieplnego?

Zacznijmy od tego, czym jest udar cieplny. Nazywany inaczej porażeniem cieplnym stanowi odpowiedź organizmu (w postaci szeregu objawów psychofizycznych) na bardzo silne przegrzanie, do którego dochodzi, gdy długo przebywamy w miejscu o zbyt wysokiej temperaturze (często też bezwietrznym i o wysokiej wilgotności powietrza), a ciało nie ma już możliwości oddać nadmiaru ciepła.


Jeśli temperatura wnętrza ciała człowieka osiąga ponad 41 stopni Celsjusza, rozpoczyna się proces denaturacji białek, czyli ich ścinania. Zaczynają one tracić swoją aktywność biologiczną. Uszkodzeniu ulegają też fosfolipidy chroniące komórki ciała. Prowadzi to do degeneracji tkanek. Jeśli szybko temu nie zaradzimy i nie zbijemy temperatury, może dojść do poważnych nieodwracalnych zmian, a potem nawet do śmierci człowieka.

Czytaj także: Jak odróżnić wyczerpanie od udaru? To wiedza obowiązkowa przed falą upałów

Można powiedzieć, że udar słoneczny (też: porażenie słoneczne) jest z kolei jednym z rodzajów udaru cieplnego. Nie są one ze sobą tożsame, bowiem do tego pierwszego dochodzi wyłącznie przy długiej ekspozycji ciała człowieka – szczególnie głowy, karku, ramion i dekoltu – na bezpośrednie silne promieniowanie słoneczne.

Wówczas naczynia krwionośne się rozkurczają, co skutkuje m.in. przekrwieniem i obrzękiem mózgu oraz opon mózgowych. Wtedy praca ośrodka termoregulacji w układzie nerwowym zostaje zaburzona, a ciepło w organizmie przestaje być skutecznie rozprowadzane i nie ma możliwości usunięcia jego nadmiaru na zewnątrz lub jest to znacznie utrudnione. Może to dalej prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów.

Przyczyny udaru słonecznego. Kiedy występuje porażenie słoneczne? Kto jest na nie szczególnie narażony?

Po to, by wiedzieć, jak zapobiegać udarowi słonecznemu, musimy pamiętać, jaka jest przyczyna występowania porażenia słonecznego. Jak już wspominaliśmy, bezpośrednią przyczyną jest długotrwałe i zbyt mocne działanie promieni UV na człowieka i późniejsza niemożność oddania przez organizm nadmiaru ciepła i ochłodzenia się.

Tak więc do porażenia słonecznego może dojść w gorące, bardzo słoneczne dni: szczególnie te wilgotne i bezwietrzne. Najbardziej niebezpieczna, ze względu na największe nasłonecznienie, jest pora między godz. 10 a 14.

Najłatwiej doprowadzić do udaru słonecznego, jeśli:

Każdy inaczej znosi wysokie temperatury. Najbardziej narażone na wystąpienie udaru słonecznego są:

Jakie są objawy udaru? Powikłania przy udarze

Wśród głównych objawów psychofizycznych udaru słonecznego (z których część może wystąpić dopiero po 3-4 godzinach!) są:

Nasilenie objawów może być różne w zależności od stopnia przegrzania i dodatkowych przypadłości lub chorób. W lżejszych przypadkach wystąpi duża potliwość, zaś przy silnym odwodnieniu skóra będzie sucha.

W poważnych przypadkach mogą też pojawić się większe zaburzenia układu nerwowego prowadzące do omdleń, drgawek, majaczenia czy nawet śpiączki. Jeśli bardzo wysoka gorączka będzie się długo utrzymywała, mogą pojawić się zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność narządów wewnętrznych, w tym szczególnie wątroby i nerek. To stan bezpośrednio zagrażający życiu. Dalej może dojść nawet do rozległego, nieodwracalnego uszkodzenia tkanek w ciele, niewydolności wielonarządowej i śmierci.

Jak postępować w przypadku wystąpienia udaru słonecznego? Pierwsza pomoc

Jeśli zauważymy, że u kogoś doszło do porażenia słonecznego, trzeba reagować jak najszybciej. Postępowanie w przypadku wystąpienia udaru słonecznego wygląda następująco:

Leczenie w przypadku porażenia słonecznego

Jeśli udar słoneczny był lżejszy, wówczas chory może powrócić do siebie i normalnego funkcjonowania jeszcze tego samego dnia; jeśli nieco poważniejszy: kilka dni. Czasem jednak powrót do zdrowia może zająć długie miesiące: zależnie od tego, jak silny był udar i jakie były jego skutki (mówimy tu oczywiście o najostrzejszych przypadkach prowadzących do przeszczepów narządów).

Najczęściej poza dostarczaniem płynów dożylnych, w leczeniu udaru słonecznego wprowadza się leki wazopresyjne stosowane przy wstrząsie naczynioruchowym, a w przypadku większych zaburzeń neurologicznych: leki przeciwdrgawkowe (pochodne hydantoiny).

Nie podaje się jednak leków przeciwgorączkowych (w tym paracetamolu czy niesterydowych leków przeciwzapalnych), które nie tylko nie są skuteczne, ale mogą bardzo obciążyć osłabioną udarem wątrobę, a nawet doprowadzić do jej niewydolności.

Czytaj także: https://natemat.pl/417814,udar-cieplny-u-psa