ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Ujawniono szczegóły akcji
- ABW zatrzymała na Śląsku rosyjskiego szpiega
- Mężczyzna miał być gotowy do działania na terytorium Polski
- Jak ujawniono, podejrzany Jarosław A. zamierzał przekazać rosyjskiej stronie "szerokie spektrum informacji"
– Do zatrzymania doszło 11 lipca 2022 r. na terenie województwa śląskiego – potwierdził rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Funkcjonariusze ABW przeszukali również na terenie województw: opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz małopolskiego miejsca związane z Jarosławem A. oraz innymi powiązanymi z nim osobami, które zatrzymany zamierzał wykorzystać w pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu.
– W ramach śledztwa uzyskano materiał dowodowy wskazujący na to, że podejrzany oczekiwał uzyskania korzyści majątkowej, a także pomocy w eliminacji osobistych wrogów. Wykorzystując posiadane znajomości, zamierzał przekazać rosyjskiej stronie szerokie spektrum informacji, również ze sfery obronności i bezpieczeństwa państwa – dodał Żaryn.
Jarosław A. miał być także gotowy "wykonywać inne zlecone przez wywiad zadania na terytorium RP". – Podejrzany zdawał sobie sprawę z nielegalnego charakteru podjętych działań, ukierunkowanych na zawiązanie długotrwałej współpracy z rosyjskim wywiadem – podkreślił rzecznik.
Jarosław A. z zarzutem
Jak przekazał Żaryn, prokurator przedstawił Jarosławowi A. zarzut z art. 130 § 3 kk, czyli zgłoszenia gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.
– Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia. Na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Warszawie zastosował wobec Jarosława A. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – dodał rzecznik.
Zatrzymania podejrzanych o szpiegostwo
Przypomnijmy, że to kolejne takie zatrzymanie w ostatnich miesiącach. W marcu ABW zatrzymała w Przemyślu mężczyznę, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji. Ujawniono przy nim dwa paszporty oraz dwie karty płatnicze rosyjskich banków na dwie różne tożsamości. Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej.
"Zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W czasie pobytu w Polsce miał docierać do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju. Przed zatrzymaniem podejrzany planował wyjazd na Ukrainę w celu kontynuowania swojej działalności" – wskazywano.
Niedługo po tej akcji ABW potwierdzała zatrzymanie kolejnego mężczyzny podejrzanego o współpracę z rosyjskim wywiadem cywilnym. Szpieg pracował w warszawskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Miał przekazywać bardzo cenne informacje Rosji.