Wiadomo, kiedy spadnie śnieg. Jest długoterminowa prognoza pogody na jesień i zimę

Dorota Kuźnik
06 września 2022, 15:39 • 1 minuta czytania
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaprezentował prognozy dotyczące jesiennej i zimowej pogody. Oprócz deszczowej aury czekają nas wyższe temperatury, a także śnieg.
Długoterminowa prognoza pogody na jesień i zimę 2022/2023 Fot. KAROLINA MISZTAL / REPORTER

Biorąc pod uwagę ceny węgla i kryzys energetyczny, to informacja o pogodzie może ucieszyć wiele osób.

Będzie cieplej!

Jak wynika z długoterminowej prognozy pogody IMGW, która powstaje na podstawie zbieranych danych, samodzielnych analiz meteorologicznych oraz doświadczeń synoptyków, zbliżająca się wielkimi krokami zima 2022/2023 będzie cieplejsza średnio o 1,5 stopnia od poprzednich.

Prognozowane temperatury w konkretnych miesiącach zostały odniesione do analogicznego okresu z lat 1990-2020

Czytaj także: Dziwne zjawisko nad Bałtykiem. Turyści zaskoczeni, warunki niczym w górach Taka sytuacja oczywiście nie oznacza, że nie dotkną nas mrozy czy śnieżyce, zwłaszcza że prognoza ma charakter ogólny i orientacyjny.

Kiedy spadnie śnieg? Już niebawem!

Według zaprezentowanych przez IMGW informacji, śniegu może spodziewać się już w listopadzie. Synoptycy informacje te opublikowali na mapach anomalii średnich temperatur przewidywanych na początek zimy.

Ponadto z informacji instytutu wynika, że jesienne miesiące będą raczej bez zmian, w porównaniu do ubiegłych lat. Cieplej może być natomiast w grudniu.

Jeśli przewidywania się sprawdzą, raczej możemy się pożegnać z wizją białych Świąt Bożego Narodzenia.

Przed nami deszczowa jesień

Choć nadal formalnie mamy lato, w powietrzu coraz bardziej czuć jesień. Wiele wskazuje na to, że zbliżająca się wielkimi krokami pora roku nie będzie złota i słoneczna, lecz deszczowa i pochmurna.

Czytaj także: Na Polsacie mówiła o "dziwnych akcjach pogody". Pogodynka podbija TikToka

Według eksperymentalnej prognozy synoptyków IMGW jesienią czeka nas sporo deszczu. Choć ponadnormatywne opady mają wystąpić dopiero w grudniu, wcześniej synoptycy nie przewidują, by jesienne miesiące miały być suchsze niż przed laty. To oznacza sporo deszczu.

Na meteorologicznych mapach nie odstaje od normy żadne województwo. Pogoda i ilość opadów ma być zbliżona dla wszystkich regionów w Polsce.

Deszcz potrzebny środowisku

Pocieszającą wizją jest fakt, że w okresie jesienno-zimowym nie grozi nam susza. Do tej, w wielu miejscach w kraju doprowadziło wyjątkowo suche lato. Ostrzeżenia dotyczące suszy obejmowały znaczną część Polski i to przez wiele wakacyjnych tygodni.

Zbiorniki i rzeki wyschły zresztą nie tylko w Polsce, ale też w Czechach, Hiszpanii czy Francji, gdzie nie padało tak długo, że wyschła jedna z głównych rzek, Loara. Susza miała tak widoczne skutki, że możliwe było przejście korytem rzeki suchą stopą.

O przerażających zdjęciach mostów nad piaskiem i skutkach suszy we Francji pisaliśmy w naTemat.pl tutaj.