Jesteś romantykiem, ale masz dość ckliwych romansideł? Obejrzyj tych 13 nietypowych filmów o miłości
1. Moja łódź podwodna (2010)
"Moja łódź podwodna" Richarda Ayoade to brytyjski komediodramat, który spodoba się nie tylko zbuntowanym nastolatkom. To jeden z tych niekonwencjonalnych filmów o miłości, który udowadnia, że każdy outsider zasługuje na uczucie, a czasem potrzebujemy jedynie zrozumienia i więzi z drugim człowiekiem.
W tym przypadku takich outsiderów jest dwoje. To 15-letni samotnik, niepopularny w szkole Oliver Tate (Craig Roberts) i jego koleżanka z klasy, "alternatywka" Jordana Bevans (Yasmin Page). Ich związek zaczyna się w nietypowy sposób – Jordana chce wzbudzić zazdrość swojego byłego chłopaka, a dalej wcale nie jest "normalniej".
Trzy zasady ich relacji? "Żadnych zdrobnień. Żadnego trzymania za ręce. Żadnych emocji". Związek Olivera i Jordana jest zupełnie nietypowy, ale to nie znaczy, że nie jest uroczy, prawdziwy i pozbawiony uczuć.
2. Kształt wody (2017)
Elisa (nominowana za tę rolę do Oscara Sally Hawkins) jest niemą samotniczką, która obdarzona jest ogromną empatią oraz wyobraźnią i pracuje jako woźna w rządowym laboratorium. Pewnego dnia kobieta odkrywa zbiornik z pojmanym wodnym stworem, nad którym prowadzone są eksperymenty. Elisa i człowiek amfibia (Doug Jones) nieoczekiwanie nawiązują intymną więź porozumienia.
Bohaterka stawia wszystko na jedną kartę i postanawia uwolnić torturowaną istotę, dzięki której w końcu nie czuje się samotna i inna. Między parą dochodzi nawet do seksualnego zbliżenia, co rodzi wiele pytań... natury anatomicznej. Ale czy to ważne?
"Kształt wody", baśniowy i mroczny film Guillermo del Toro, który zdobył cztery Oscary (w tym dla najlepszego filmu oraz reżysera), udowadnia, że miłość nie zna granic. Ta dziwaczna historia o dwóch niezrozumianych i wyobcowanych jednostkach jest i niesamowicie romantyczna, i przejmująco piękna.
3. Harold i Maude (1971)
"Harold i Maude", amerykański romantyczny komediodramat w reżyserii Hala Ashby'ego, to dla niektórych dość kontrowersyjna romantyczna historia miłosna. Jej bohaterami są bowiem 18-letni Harold (Bud Court), który ma obsesję na punkcie śmierci, oraz ekscentryczna 79-letnia Maude (Ruth Gordon), która cieszy się życiem, a każdy dzień przeżywa tak, jakby był ostatni.
Mimo że Harolda i Maude dzieli 61 lat różnicy, zaczyna łączyć ich przyjaźń, a następnie miłość. To oczywiście nie podoba się ani rodzicom chłopaka, ani jego psychiatrze, ani księdzu z lokalnej parafii. Ani Maude, ani Harold na to jednak nie zważają, a dzięki swojej ukochanej nastolatek w końcu odkrywa radość życia i zaczyna rozumieć jego wagę. Bo miłość nie zna wieku.
4. Ona (2013)
"Ona" Spike'a Jonze'a to kameralny film science-fiction przedstawiający wizję bliskiej przyszłości. W tym ultracyfrowym świecie ludzie są samotni, a bliskości coraz poszukują wśród zdobyczy technologii. Wśród nich jest grany przez Joaquina Phoenixa niaśmiały i zamknięty w sobie Theodore. Monotonne życie bohatera ulega jednak zmianie, gdy kupuje zestaw operacyjny, który ma spełnić jego potrzeby.
Jego nierozłączną towarzyszką staje się Samantha (głos Scarlett Johannson), czyli bardziej zaawansowana kuzynka dobrze nam znanych Alexy i Siri. Theodore zawiązuje z Samanthą głęboką nić porozumienia, aż ze zdziwieniem odkrywa, że zakochał się w systemie operacyjnym. Podczas gdy bohater zaczyna cieszyć się życiem, Samantha coraz bardziej się rozwija i zaczyna eksplorować swoją tożsamość.
Nagrodzona za scenariusz oryginalny "Ona" to film, który bezceremonialnie "wyrzuca" nas ze strefy komfortu, skłania do refleksji o związku człowieka z technologią oraz niepokoi. Jednocześnie jest to niezwykle oryginalna i nietypowa historia miłosna, która dogłębnie fascynuje i porusza.
5. Miłość Larsa (2007)
Lars Lindstrom (Ryan Gosling), tytułowy bohater "Miłości Larsa" Craiga Gillespiego, wiedzie samotne życie w Wisconsin. Jest introwertykiem i ekscentrykiem, który nie potrafi wpasować się w otoczenie ani nawiązać głębszej relacji z rodziną czy kolegami w pracy. Gdy pewnego dnia mówi swojemu bratu i jego żonie, że umawia się z dziewczyną poznaną w internecie, ci nie spodziewają, że będzie to ludzkich rozmiarów... dmuchana lalka ze strony z seks zabawkami.
Idąc za radą psychologa, otoczenie Larsa postanawia udawać, że wierzy w to, że lalka jest prawdziwą kobietą, co ma pomóc w odkryciu podłoża jego urojeń. Bohater żyje więc ze swoją plastikową dziewczyną jak w prawdziwym związku, a jego rodzina i znajomi nie traktują go jako dziwaka, nie wyśmiewają go ani nie krytykują. Lars spotyka się z szacunkiem i troską, a jego bliscy zaczynają nawet lubić jego wybrankę.
Mimo że komediodramat nieco różni się od innych tytułów w tym zestawieniu, to nie mogło go zabraknąć wśród filmów o nietypowej miłości. "Miłość Larsa" jest filmem uroczym i emocjonalnym, który nie piętnuje ani inności, ani problemów emocjonalnych. Udowadnia również, że każdy potrzebuje miłości – czasami w najdziwniejszej dla społeczeństwa formie.
6. Imagine (2012)
"Imagine" to międzynarodowa (w tym polska) produkcja w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego ("Zmruż oczy", "Sztuczki"). To historia Iana (Edward Hogg), instruktora niewidomych, który przybywa do ośrodka w Lizbonie, by uczyć pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni. Jego metody są kontrowersyjne, dlatego początkowo zostają przyjęte przez młodych ludzi z nieufnością, później – z entuzjazmem.
Zafascynowana Ianem jest Ewa (Alexandra Maria Lara), która pragnie samodzielnie wyjść z kliniki dla niewidomych. Prosi więc Iana, aby nauczył ją orientować się w przestrzeni, co staje się początkiem ich czułej i coraz bardziej zażyłej relacji. Oboje (a wraz z nimi widz) uczą się nawzajem miłości do siebie i do świata, a Ewa uświadamia sobie, że nie ma wolności bez ryzyka. "Imagine" to film o miłości niezwykle delikatnej i łagodnej, który pokazuje, że odczuwanie jest naszą największą mocą.
7. Sekretarka (2002)
"Sekretarka" to prowokacyjny komediodramat Stevena Shainberga o młodej kobiecie Lee (Maggie Gyllenhaal), która po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego próbuje ułożyć sobie życie i podejmuje pracę sekretarki w kancelarii adwokackiej. Mimo że praca jest nudna, Lee nieoczekiwanie wikła się w przekraczającą obyczajowe normy relację seksualną ze swoim szefem (James Spader).
Dla Lee, która zmaga się z aktami autoagresji, seks BDSM będzie bezpiecznym sposobem na zachowanie kontroli. Mimo że otoczenie nie będzie patrzyło na ich relację przychylnie, Lee nie zamierza odpuścić. Bo kto decyduje o tym, co jest "normalne" i jak powinien wyglądać związek? "Sekretarka" to z pewnością jeden z najbardziej nietypowych filmów o miłości – warto dać mu szansę. Nie pożałujecie.
8. Zakochany bez pamięci (2004)
"Zakochany bez pamięci" to niezwykły film o miłości, który wyróżnia się nie tylko oryginalnym pomysłem, ale również formą. Poruszający dramat w reżyserii Michela Gondry’ego na podstawie nagrodzonego Oscarem scenariusza Charliego Kaufmanna stawia widzowi pytanie: czy lepiej jest pamiętać o utraconej miłości, czy zupełnie wymazać ją z pamięci? Bohaterowie "Zakochanego bez pamięci" mogą to drugie zrobić dosłownie – dzięki technologii.
Bohater, nieśmiały Joel (Jim Carrey), odkrywa po rozstaniu z ekscentryczną Clementine (nominowana za tę rolę do Oscara Kate Winslet), że jego była skorzystała z usługi usunięcia całej ich relacji ze swojej pamięci. Jest załamany i postanawia zrobić to samo. W trakcie zabiegu bohater wędruje przez świat wspomnień, które dzielił z Clementine i zdaje sobie sprawę, że woli pamiętać i cierpieć, niż na zawsze stracić ukochaną osobę.
9. Annie Hall (1977)
"Annie Hall" to już dzieło kultowe. Komedia Woody'ego Allena zdobyła cztery Oscary (za film, scenariusz oryginalny, reżyserię i rolę Diane Keaton) i jest uważana za najlepsze dzieło kontrowersyjnego reżysera. Niektórzy nazywają ją wybitną w swoim gatunku komedią romantyczną i nietrudno się z tym zgodzić. To jednak tak nietypowa komedia romantyczna, że musiała znaleźć się w zastawieniu niekonwencjonalnych filmów o miłości.
Alvy Singer (Woody Allen) to błyskotliwy i neurotyczny komik z Nowego Jorku, który wiąże się z Annie Hall (Keaton), piosenkarką nocnego klubu pochodzącą z amerykanskiego Środkowego Zachodu. Parę wiele dzieli, przede wszystkim na poziomie intelektualnym. Annie z trudem odnajduje się w ukochanym mieście Alvy'ego, z kolei cyniczny bohater wierzy, że przepracował wszystkie swoje problemy na terapii i próbuje ukształtować partnerkę na swoją modłę, chociażby zasypując ją książkami o śmierci.
Dopiero gdy para się rozstaje, Alvy uświadamia sobie, że naprawdę kochał Annie. Pisze więc o ich związku sztukę i łamiąc czwartą ścianę, snuje monolog o Annie Hall i zastanawia się, dlaczego ta relacja się rozpadła. Szczery i inteligentny film Allena udowadnia, że milość jest kluczowa. Nawet ta męcząca i neurotyczna.
10. Na zawsze Lawrence (2012)
W swoje 30. urodziny Laurence (Melvil Poupaud) mówi swojej ukochanej Fred (Suzanne Clément) że jest kobietą uwięzioną w ciele mężczyzny i chce przejść operację korekty płci. Fred jest zszokowana – nie potrafi pogodzić się z tym, że straci ciało, które tak bardzo kocha. Postanawia jednak zostać z ukochaną i być przy niej przez cały proces, która potrwa az dekadę.
W "Na zawsze Lawrence" miłość Freda i Laurence jest wystawiana na ciągłe próby: krytyka rodziny, piętno społeczne, odrzucenie, transfobia. Para walczy, jednak wraz z upływem czasu Fred musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wciąż kocha Laurence. Czy jej fizyczna transformacja nie odmieniła całego związku? A może go bezpowrotnie zakończyła?
Nagrodzony Queerową Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes francusko-kanadyjski dramat zadaje też inne bardzo ważne pytanie: czy miłość romantyczna jest bezwarunkowa? "Druzgocący obraz milosci, która nie pozwala oddychać" – oceniła jedna z użytkowniczek Filmwebu w komentarzu i trudno się nie zgodzić.
11. Lewy sercowy (2002)
Dawno temu mistrz kina Thomas Wes Anderson ("Aż poleje się krew", "Magnolia", "Mistrz", "Nić widmo", "Licorice Pizza") zrobił film z... Adamem Sandlerem i jest to film naprawdę dobry. "Lewy sercowy" to romantyczny komediodramat, który wymyka się wszelkim schematom. Również przedstawiona w nim historia miłosna nie ma w sobie absolutnie nic typowego.
Bohaterem filmu jest Barry (Adam Sandler), niestabilny emocjonalnie drobny przedsiębiorca, który szuka kobiety swojego życia. Gdy poznaje tajemniczą Lenę (Emily Watson), czuje, że spotkał tę jedyną. Jednak jego uporzadkowane dotąd życie, prowadzone pod czujnym okiem rodziny, nagle wkracza na szaleńczą ścieżkę niczym... z gangsterskiego filmu. "Lewy sercowy" to film przezabawny, brutalny i niesamowicie szczery z oryginalną historią miłosną, która podnosi na duchu.
12. 500 dni miłości (2009)
Tom (Joseph Gordon-Levitt) zakochuje się w Summer (Zooey Deschanel). Jest cudownie i wspaniale, a bohater jest pewny, że to miłość na zawsze. Jednak nielinearna fabuła filmu "500 dni miłości" – pomieszane są ze sobą sceny z różnych etapów ich relacji – szybko pokazuje nam, że pozornie idealny związek Toma i Summer wcale nie przetrwa. To Summer zerwie z Tomem, czego bohater długo nie potrafi zrozumieć. Był przecież przekonany, że byli dla siebie stworzeni.
"500 dni miłości" Marca Webba to film, który gra na schematach komedii romantycznej, aby zupełnie je zmiażdżyć. Odwraca nasze myślenie o miłości wzięte z popkultury i pokazuje, że nie każda osoba, którą kochamy, musi koniecznie odwzajemniać nasze uczucia – nawet jeśli związek wydaje się strzałem w dziesiątkę. Udowadnia również, że wcale nie musi być nam pisana tylko jedna osoba.
13. Edward Nożycoręki (1990)
"Edward Nożycoręki" to jedno z najbardziej uwielbianych dzieł Tima Burtona. Baśniowy film opowiada o tytułowym Edwardzie (Johnny Depp), młodym, wrażliwym cyborgu, który zamiast dłoni ma nożyce. Po śmierci swojego twórcy, genialnego wynalazcy z zamczyska na wzgórzu, Edward zostaje uratowany od samotności przez przyjazną akwizytorkę, która zabiera go do swojego domu.
Edward jest dziwolągiem, który nie pasuje do schludnych amerykańskich przedmieść. Poczatkowo traktowany jest wrogo, a sympatię i szacunek okazuje mu jedynie rodzina jego opiekunki. Stopniowo dysponujący nożycami bohater staje się czołowym lokalnym fryzjerem i ogrodnikiem. Spotyka też córkę swojej gospodyni, równie wrażliwą jak on Kim (Winona Ryder), w której się zakochuje. Dotąd nieznane mu uczucie zupełnie odmieni jego świat.
"Edward Nożycoręki" to niezwykle piękna, przepełniona emocjami i wrażliwością historia o miłości wymykającej się normom. Kim nie widzi w Edwardzie dziwaka i cyborga, ale czułego i dobrego człowieka, z kolei Edward jako jedyny mężczyzna rozumie ją i szanuje. Pozycja obowiązkowa dla kaźdego romantyka.