"Jeździec bez głowy" Tima Burtona na Netflix. To kultowy horror z Deppem
"Jeździec bez głowy" Tima Burtona z Johnnym Deppem i Christiną Ricci wylądował na Netfliksie Fot. Paramount Pictures / Collection Christophel / East News; Montaż: naTemat
Reklama.

"Jeździec bez głowy" Tima Burtona już na Netfliksie

W horrorze Tima Burtona z 1999 roku latają poucinane głowy, leje się krew i jest nawet ponura scena z udziałem narzędzia tortur zwanego żelazną dziewicą. "Jeździec bez głowy" nie bez powodu otrzymał więc najwyższą kategorię wiekową. Pomimo pewnych ograniczeń i wykluczenia młodszej widowni produkcja stała się hitem w kasach biletowych na całym świecie. Gdy pierwszy raz trafił na duży ekran, zarobił ponad 200 mln dolarów.

Z początku "Jeździec bez głowy" miał być horrorem klasy B, ale pomysł ten został szybko zastąpiony wysokobudżetowym projektem. Rozmach, zjawiskowa scenografii i kostiumy, a także światowej klasy obsada znalazły się w samym centrum dzieła Burtona, które i tak skręciło w kierunku taniego kina eksploatacji (to komplement).

"Jeździec bez głowy" to adaptacja opowiadania Washingtona Irvinga "Legenda o Sennej Kotlinie" z 1820 roku. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XVIII wieku w jesiennym stanie Nowy Jork. Młody policjant Ichabod Crane przyjeżdża do miasteczka Sleepy Hollow, by rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw. Od mieszkańców słyszy nadprzyrodzone legendy o mężczyźnie bez głowy, który nocą jeździ na demonicznym koniu i poluje na ofiary.

Jako protagonistę Burton obsadził Johnny'ego Deppa ("Piraci z Karaibów"). W obsadzie znaleźli się również: Christina Ricci ("Yellowjackets"), Christopher Walken ("Łowca jeleni"), Michael Gambon ("Harry Potter"), Miranda Richardson ("Upiór w operze"), Casper Van Dien ("Żołnierze kosmosu") i Ian McDiarmid ("Gwiezdne wojny"). Muzykę do produkcji skomponował Danny Elfman.

"Jeźdźca bez głowy" możemy teraz obejrzeć w abonamencie serwisu streamingowego Netflix.

O twórczości Tima Burtona

Przypomnijmy, że Tim Burton dorastał na kreskówkach, które zrodziły w jego sercu miłość do niemieckiego ekspresjonizmu, gotyku i pokracznych potworów. Na początku lat 80. rozpoczął pracę animatora w Disneyu, gdzie był upokarzany przez kolegów, którzy ze względu na makabryczny, ale i intrygujący styl artystyczny uważali go za dziwaka.

Twórczość Burtona jest nie do podrobienia. W jego reżyserskim dorobku znajdziemy takie dzieła jak "Edward Nożycoręki", "Miasteczko Halloween", "Sok z żuka", "Ed Wood" i "Duża ryba". Kultowy filmowiec współtworzył serial "Wednesday" z Jenną Ortegą w tytułowej roli.