To uderzy w mobilizację Putina. Bogaty kraj UE oferuje Rosjanom schronienie

Dorota Kuźnik
22 września 2022, 21:40 • 1 minuta czytania
Po ogłoszeniu przez Putina częściowej mobilizacji, wielu Rosjan postanowiła dezerterować z kraju. Z falą migracji już zmaga się Armenia, a granicę dla uciekających przed służbą wojskową żołnierzy armii Putina chcą przyjąć także Niemcy. Poinformowała dziś o tym szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser.
Niemcy otwierają granicę dla Rosjan. Fot.OLIVIER MORIN / AFP / East News

W uzasadnieniu decyzji Nancy Faeser powiedziała, że prawo do skorzystania ze schronienia przed powołaniem do rosyjskiej armii będzie miał każdy, kto jasno i oficjalnie sprzeciwi się reżimowi Władimira Putina.

Podstawą przyjęcia obywateli rosyjskich do Niemiec ma być złożenie wniosku o azyl z powodu prześladowań politycznych oraz kontroli bezpieczeństwa. Pod stanowiskiem podpisał się także niemiecki minister sprawiedliwości Marco Buschmann. Jak dotąd Niemcy przyjęli około 438 osób, w tym wielu rosyjskich dziennikarzy opozycyjnych.

Niewielkie możliwości Rosjan

Na Rosjan, którzy zdecydowali się dezerterować, zamknęli się najbliżsi sąsiedzi. Jak poinformowało na Twitterze polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Litwa, Łotwa Estonia i Polska wypracowały w tej sprawie wspólne stanowisko.

Wiceszef resortu Błażej Poboży powiedział w Radiu Zet, że na podstawie rozporządzenia ministra Mariusza Kamińskiego, w konsultacji z rządami Litwy, Łotwy i Estonii, zaostrzone zostały przepisy ograniczające przekraczanie granicy przez Rosjan.

Rosjanie masowo uciekają przed wojskiem

Jak donosiły zagraniczne media, na kilka minut po ogłoszeniu mobilizacji, Rosjanie zaczęli masowo kupować bilety lotnicze. Google odnotował wzrost zapytań zadawanych po rosyjsku na hasła: "jak wyjechać z Rosji", "gdzie można wyjechać z Rosji bez wizy" czy "odroczenie służby wojskowej", o czym pisali między innymi Anonymous.

Rosjanie bez wiz mogą podróżować m.in. do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu i Kirgistanu, ale bilety są już wyprzedane. Wśród pogłosek są te, że mężczyznom w wieku poborowym nie są sprzedawane bilety na samolot i kolej, ale temu zaprzeczyli ich przedstawiciele.

Przewodniczący obrony Dumy Państwowej Andriej Kartapołow wytłumaczył także, na czym polega częściowa mobilizacja. – Nie dotyczy całego kraju, dlatego, moim zdaniem dodatkowe ograniczenia nie zostaną wprowadzone. Możesz bezpiecznie pojechać do Krasnojarska lub Omska, ale nie radziłbym jechać na wakacje do Turcji – powiedział.

Putin mobilizuje rezerwy

Jak pisaliśmy w naTemat, 21 września Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację rezerwistów. – Uważam za konieczne poparcie propozycji Ministerstwa Obrony i Sztabu Generalnego o przeprowadzeniu częściowej mobilizacji w Federacji Rosyjskiej – powiedział.

Siergiej Szojgu przekazał, że decyzja prezydenta dotyczy 300 tys. Rosjan z odpowiednią specjalizacją i doświadczeniem. Nieoficjalnie mówi się, że ta ma dotyczyć nawet miliona osób. Taką informację, powołując się na tajny raport podała "Nowaja Gazieta".