PiS rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego? Niepokojące informacje byłego wiceprezesa partii

Alicja Skiba
09 października 2022, 12:15 • 1 minuta czytania
Niepokojące informacje przekazał były wiceprezes PiS Paweł Zalewski. W rozmowie z Radiem ZET powiedział, że "w najściślejszym" gronie Jarosława Kaczyńskiego mówi się o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. – Mam to potwierdzone – zaznaczył.
PiS rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego? Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/ East News

Paweł Zalewski w 2007 r. był krótko wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest posłem na Sejm z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni. W rozmowie z radiem ZET w podcaście Machina Władzy powiedział, że partia rządząca, konkretnie osoby powiązane najbliżej z Jarosławem Kaczyńskim rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Jego zdaniem PiS nie zmieni ordynacji wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. - To będzie trudne. Myślę, że tutaj jednak prezydent będzie oponował - ocenił.

"PiS pokazał, że nie cofnie się przed niczym"

Stąd działacze partii mogą podjąć radykalniejsze kroki. – Jest takie myślenie w ścisłym kierownictwie PiS, że stan wyjątkowy będzie jakimś rozwiązaniem. Mam to potwierdzone – powiedział.

Może Cię zainteresować: Na Węgrzech stan zagrożenia w związku z wojną w Ukrainie. To pierwsza decyzja "nowego" rządu

– Chociażby po to, aby osłabić możliwości opozycji do wygrania późniejszych wyborów. PiS ma do tego wiele instrumentów, nielegalnych, pozakonstytucyjnych, ale do tej pory pokazał, że nie cofnie się przed niczym – zaznaczył.

Wprowadzenie stanu wyjątkowego miałoby być uzasadnione sytuacją na Wschodzie.

- Stworzeniem poczucia zagrożenia. Ten proces ma już miejsce - dodał.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Przypominamy, że stan wyjątkowy obowiązywał jeszcze do 1 lipca obecnego roku na terenach przygranicznych z Białorusią - czyli w części woj. podlaskiego i lubelskiego. Został wprowadzony 2 września 2021 r. ze względu na kryzys migracyjny i początkowo miał obowiązywać 30 dni.

Czytaj też: Wpis Morawieckiego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Nie wszystkie reakcje mu się spodobają

– Postanowieniem Rady Ministrów stan ten zostanie wprowadzony na okres 30 dni. – Ten pas będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 w woj. lubelskim – przekazał wówczas szef MSWiA Mariusz Kamiński. – Restrykcje w minimalnym stopniu będą dotyczyły mieszkańców, natomiast będą istotne dla osób z zewnątrz – dodał.

Czym jest stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy jest jednym ze stanów nadzwyczajnych zapisanych w konstytucji Polski z 1997 roku. Mówi o tym artykuł 230.

1. W razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. 2. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni. Art. 230Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Przeczytaj też: Krzyknęła "Konstytucja" i dostała w twarz. Dominika Arendt przeprosiła po prawie 4 latach

Konstytucja RP stanowi, że w sytuacjach szczególnego zagrożenia, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny. Stan wyjątkowy nie może być dłuższy niż 90 dni. Przedłużenie możliwe jest tylko raz, za zgodą Sejmu, na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Stan wyjątkowy- co się zmieni?

Szczegółowy zakres, w jakim wolności i prawa człowieka i obywatela mogą być ograniczone w czasie stanu wyjątkowego, określa ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym. Zgodnie z tą ustawą na obszarze, na którym został wprowadzony stan wyjątkowy, ograniczeniom wolności i praw człowieka i obywatela podlegają wszystkie osoby fizyczne zamieszkałe lub przebywające tam, chociażby czasowo. Mogą być zawieszone prawa do:

Stan wyjątkowy – co oznacza?

Według ustawy w czasie stanu wyjątkowego:

Ustawa o stanie wyjątkowym dopuszcza także wprowadzenie takich restrykcji jak:

Należy podkreślić, że ustawa określa zasady działania w czasie stanu wyjątkowego oraz zakres, w jakim mogą być (lecz nie muszą) ograniczone wolności i prawa człowieka. Podstawa prawna: