Atak hakerski na rządową stronę. Został przeprowadzony z zagranicznych serwerów
- Strona e-Zamówienia została zaatakowana z zagranicznych serwerów.
- Na razie nie wiadomo, jakie dane mogły wyciec podczas ataku.
- Jest to kolejny głośny atak hakerski w Polsce w ostatnim czasie.
Rządowa strona zaatakowana
Do ataku hakerskiego na platformę e-Zamówienia doszło w poniedziałek 7 listopada. Jak podaje RMF FM, serwery zostały zaatakowane krótko po godzinie 9:00. Od rana po próbie wejścia na stronę wyświetla się komunikat o błędzie, a w linku widnieje informacja o przerwie technicznej.
Urząd Zamówień Publicznych, który odpowiada za ten projekt, potwierdził RMF FM, że doszło do ataku. O sprawie zostały już poinformowane odpowiednie służby, które będą ustalały co dokładnie się stało i kto odpowiada za sparaliżowanie strony. Już wiadomo, że atak został przeprowadzony z serwerów zza granicy.
Przeczytaj także: Zhakowano konto doradcy Andrzeja Dudy. Wpisy miały wzbudzać wrogość do Ukraińców Urząd nie jest w stanie określić, jakie dane mogły wyciec na skutek tego ataku. Nie jest też jasne, kiedy serwis zostanie ponownie włączony do użytku.
Z rządowej platformy korzystali przede wszystkim zleceniodawcy i wykonawcy, biorący udział w publicznych przetargach. Celem projektu e-usługi było zapewnienie spójność informacji o funkcjonowaniu rynku zamówień publicznych w Polsce.
Hakerzy zaatakowali łódzki szpital
Zaledwie kilka dni wcześniej, 3 listopada informowaliśmy w naTemat.pl o ataku hakerskim na inną publiczną placówkę - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Placówka składa się z dwóch szpitali: ginekologiczno-położniczego oraz pediatrycznego. Rzecznik ICZMP zaznacza, że odcięcie od sieci stanowi ogromne komplikacje zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. – Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki padł ofiarą cyberataku. Aby zminimalizować jego skutki, zdecydowaliśmy się na czasowe wyłączenie systemów informatycznych. Prowadzimy intensywne działania, które mają doprowadzić do jak najszybszego, pełnego ich uruchomienia – podkreślał Adam Czerwiński.
Od kilku dni wszystkie formalności, które dotychczas przeprowadzano przy pomocy internetu, muszą być wykonywane "analogowo", czyli na papierze. - Apelujemy o wyrozumiałość. Będziemy informować o przywróceniu pełnej sprawności systemu informatycznego – tłumaczy rzecznik placówki, cytowany przez Wirtualną Polskę. Rzeczniczka łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Anna Leder przypomina, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaobserwowano nasilenie incydentów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa placówek medycznych.
"Atak hakerski na infrastrukturę informatyczną szpitala może kosztować zdrowie, a nawet życie pacjentów, dlatego tak ważne jest maksymalne zabezpieczenie tych systemów m.in. przed próbami włamań" – podkreśla NFZ, cytowany przez portal prawo.pl.