Finałowa 20. plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznaczają "essa", "rel", "UwU" czy "łymyn"?

Wioleta Wasylów
15 listopada 2022, 06:29 • 1 minuta czytania
Wyłoniono już pierwszą 20. słów, które powalczą o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2022 w plebiscycie PWN. W poprzednich latach brylowały takie określenia jak np. "dzban", "alternatywka" czy "śpiulkolot". Jak będzie tym razem? Które wyrażenia są najpopularniejsze w młodzieżowym slangu w tym roku? Co oznaczają "essa", "rel" czy "łymyn"? Można na nie głosować do 30 listopada.
Co oznaczają określenia z finałowej 20. plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022? Fot. unsplash.com / leah hetteberg

7. edycja plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku

Od 2016 roku Wydawnictwo Naukowe PWN wraz z Uniwersytetem Warszawskim organizują plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku, który od początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, i to nie tylko wśród młodzieży. Dorośli z równie dużym zaciekawieniem śledzą, które określenia lub wyrażenia w danym roku są najoryginalniejsze i najchętniej używane przez nastolatków.


Jak podkreślają organizatorzy, konkurs – nawiązujący do akcji Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty – dodaj do ulubionych" – ma propagować język polski wśród młodych poprzez zabawę nim, a także skłaniać do przyjrzenia się temu, jak i dlaczego polszczyzna ewoluuje.

II etap konkursu PWN. Trwa głosowanie

Do 8 listopada włącznie internauci zgłaszali swoje propozycje, które jak podkreśla wydawnictwo PWN, "nie muszą być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku". Jednak drugi etap konkursu obejmuje finałowe 20 słów, które pojawiały się najczęściej.

Nie mogły też naruszać regulaminu, a więc być wulgarne, obraźliwe czy silnie stygmatyzujące. Po raz pierwszy przy analizie zgłoszeń jury konsultowało się z młodzieżą z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK.

Teraz internauci mogą od 15 listopada (od północy) do 30 listopada (do godz. 23.59) oddać w formularz na stronie po jednym głosie na swojego faworyta spośród finałowej 20. Na początku grudnia określenie z największą liczbą głosów zostanie okrzyknięte Młodzieżowym Słowem Roku.

Ponadto ze wszystkich zgłoszeń jury wybierze trzy słowa, które wg niego wyróżniały się pod względem językowym nietuzinkowością, humorem oraz w kreatywny i trafny sposób opisywały rzeczywistość czy istotne zagadnienia. Przyzna Nagrodę Główną i dwa wyróżnienia.

– Z opublikowaniem wyników będziemy celować w okolice mikołajek, ale zostawiliśmy sobie margines bezpieczeństwa, gdyby potrzeba było więcej czasu: szczególnie na wyłonienie typów wybieranych przez jury – powiedziała naTemat Hanna Jarosiewicz z biura prasowego plebiscytu.

Które wyrażenia zostaną więc w tym roku wybrane przez internautów, a które przez kapitułę? Co oznaczają słowa znajdujące się w finałowej 20. plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznaczają najpopularniejsze wyrażenia wśród nastolatków?

Baza – było także w pierwszej 20. w poprzednim roku. Wywodzi się z angielskiego slangowego "based" (pierwotnie odnosiło się do osoby uzależnionej od kokainy, a potem raper Lil B rozpropagował znaczenie mówiące o pozytywnej, pewnej siebie osobie) i podobnie jak ono oznacza zrozumienie i zgadzanie się z czyjąś opinią. Teraz jest używane szczególnie do okazywania aprobaty i pozytywnego stosunku do czegoś.

Betoniarz – nawiązuje do powiedzeń z dwóch obecnie popularnych filmów na YouTube sprzed 14 lat, w których padały zdania: "Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton!" oraz "Ty ****** betoniarzu. 44" (to kod telefoniczny Wielkiej Brytanii). "Betoniarz" może znaczyć nie tylko zawód, ale też osobę otyłą lub upartą, mało postępową i mówiącą głupoty. Nawiązywać może również do bycia pod wpływem marihuany.

Cringe/krindż – kolejny rok z rzędu w zestawieniu 20 najpopularniejszych określeń. Pochodzi od angielskiego "cringe", czyli "wzdrygać się"/"kulić się"/"odsuwać od czegoś" oraz "czuć zażenowanie". W Polsce także opisuje się w ten sposób krępującą, mocno wstydliwą sytuację czy żenujące zachowanie nieprzystające do okoliczności.

Essa – było wysoko również w 2021 r. Stanowi okrzyk euforii, radości, zadowolenia, często też dumy, triumfu, satysfakcji. Popularność zyskała dzięki raperom, szczególnie Winiemu. On sam stwierdził, że zasłyszał to na szczecińskich imprezach techno, szczególnie w wykonaniu będących pod wpływem narkotyków gangsterów.

Tego słowa używa się też czasem jako formy pozdrowienia lub pożegnania kolegów. Może też być określeniem czegoś "prostego", "łatwego": wtedy nawiązuje do wyrażenia "mieć essę", czyli być zrelaksowanym, spokojnym, pewnym siebie i szczęśliwym.

Gigachad – świetna, idealna osoba/rzecz lub ktoś, kto doskonale radzi sobie w jakiejś dziedzinie i budzi podziw.

Kto pytał? – pytanie, które ma pokazać, że nie obchodzi nas to, co mówi do nas druga osoba.

Łymyn – spolszczona wersja "women" ("kobiety"). Odnosi się do powiedzenia "Ach, te kobiety". Również w ironicznym, lekko protekcjonalnym tonie mówi o przedstawicielkach płci pięknej, które postępują dziwnie, nieracjonalnie.

Naura – tak jak w zeszłym roku znalazła się w finałowej 20. Szybko się rozprzestrzeniła w sieci m.in. za sprawą widzów streamera paramaxila. To skrócona wersja pożegnania "na razie", czyli "nara", do której dodano jedynie r. W wymowie to "r" ma być przeciągnięte po to, by brzmienie całego wyrazu kojarzyło się z brytyjskim akcentem.

NPC – osoba przeciętna, niewyróżniająca się z tłumu pod względem wyglądu i ubioru, która lubi te same rzeczy, co inni, i często zachowuje się niemal w automatyczny sposób. Nawiązuje do angielskiego sformułowania "non-player character" (NPC) opisującego postać w fabularnych grach wideo, którą kieruje program, a nie żaden z graczy.

Odklejka – oznacza mówienie i robienie rzeczy nieracjonalnych, nieodpowiednich, w oderwaniu od realiów; życie w oderwaniu od rzeczywistości; a także określa kogoś, kto odpłynął gdzieś myślami i nie wie, co się dzieje dookoła niego dzieje.

Onuca – inaczej też "ruska onuca", czyli osoba popierająca Rosję w wojnie z Ukrainą i usprawiedliwiająca działania agresora, a także działająca na korzyść reżimu. Pochodzenia tego określenia można upatrywać w fakcie, że rosyjscy żołnierze nosili kiedyś onuce zamiast skarpet.

Pokemon – tutaj w znaczeniu kogoś, kto zwraca uwagę bardzo ekstrawaganckim, kolorowym wyglądem i przywodzi na myśl stworzenia z anime i gier komputerowych o tej samej nazwie.

Rel – też było w II etapie w poprzedniej edycji plebiscytu. Nawiązuje do angielskiego słowa "relatable", znaczącego bliski komuś, taki, z którym można się łatwo utożsamić i wykazać związek z nim. "Rel" używa się, kiedy chcemy pokazać, że się z kim zgadzamy, mamy takie same odczucia/doświadczenia jak ta osoba.

Robi wrażenie – okazywanie prawdziwego lub udawanego podziwu i zdumienia dla czegoś. W definicji podano, że wyrażenie to rozpropagował jeden z youtuberów, który w swoim filmie mówił w dwuznaczny sposób, że trzydziestocentymetrowy kebab "robi wrażenie". 

Siedemnaście – zaczepna, żartobliwa riposta dotycząca jakiekolwiek pytania, szczególnie dotyczącego naszego wieku. Wzięła się z tekstu piosenki grupy youtuberki Natsu NATSU WORLD, w którym na pytanie "Ile masz lat?", pada odpowiedź "Hehe, siedemnaście".

Sigma – od angielskiego slangowego określenia "sigma male", odnoszącego się do bardziej introwertycznego samca alfa, który nie dopasowuje się do oczekiwań społecznych i idzie własną ścieżką, myśląc za siebie.

W Polsce "sigmą" też nazywa się mężczyznę inteligentnego, samowystarczalnego, pewnego siebie, który, choć nie obnosi się w towarzystwie sukcesami, to wzbudza zainteresowanie i podziw.

Slay – wyrażenie uznania, podziwu dla kogoś/czegoś lub zachwytu kimś/czymś. Może określać np. dokonania, zachowanie czy atrakcyjny wygląd. Słowo to pochodzi z języka angielskiego, gdzie dosłownie oznacza "mordować", "gromić", ale w slangu to "wywrzeć na kimś wrażenie", "być bardzo dobrej jakości", "być pewnym siebie", "zniewalać kogoś" albo "zrobić coś/dać sobie radę z czymś w imponujący sposób". Popularność zwrot ten zdobył m.in. dzięki utworowi "Formation" Beyoncé z 2016 r.

Sus – powróciło do pierwszej 20. Również wywodzi się z języka angielskiego jako skrót od "suspicious" ("podejrzane") lub "suspect" ("podejrzany"). Używa się go w stosunku do kogoś/czegoś, kto/co nie wzbudza naszego zaufania, ale wzbudza wątpliwość. Określenie zyskało popularność w 2020 r. dzięki grze wideo Among Us, stanowiącej odpowiednik popularnej zabawy w mafię, w której wskazuje się osobę, która kłamie.

Twoja stara/twój stary – także awansowało do II etapu w 2021 r. Stanowi wyrażenie dezaprobaty wobec tego, co mówi lub o co pyta druga osoba i ma – tak jak oryginalne angielskie sformułowanie "yer mum" – kończyć dyskusję.

UwU – odpowiednik emotikonu :3 popularnego w środowisku fanów japońskich mang i anime. Opisuje coś/kogoś rozczulającego, ślicznego, słodkiego, bardzo ujmującego. Litery "U" mają wyglądać jak zamknięte oczy, zaś "w" jak błogi uśmiech.

W finałowej 20. nie znalazły się inne popularne słowa takie jak np.:

Młodzieżowe Słowo Roku w poprzednich latach

W poprzednich latach plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku wygrały słowa:

Na podium w zeszłych edycjach były też: "ogarnąć się", "beka"/"masakra", "dwudzionek", "masny"/"masno", "prestiż"/"prestiżowy", "jesieniara", "eluwina", "naura" i "twoja stara".

Niektóre z tych określeń funkcjonowały wcześniej, wiele z nich zadomowiło się też w świadomości wielu osób na dobre po plebiscycie i zostały zaadaptowane do codziennej komunikacji także przez osoby dorosłe (np. "dzban").

Są też takie wyrażenia, które były raczej jednosezonowym fenomenem, a teraz używane są sporadycznie, np. "śpiulkolot". Zresztą, wybór tego ostatniego słowa zbudził duże zmieszanie wśród nastolatków, z których wielu wskazywało, że inne wyrażenia cieszyły znacznie większą popularnością w codziennym języku.

Warto mieć bowiem na uwadze, że choć jest to konkurs kierowany do młodzieży, to w rzeczywistości głosować mogą wszyscy, co według krytyków formuły konkursu, może poniekąd wypaczać wyniki.