Szydło wystartuje w wyborach prezydenckich? "Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem"

Alan Wysocki
15 grudnia 2022, 09:38 • 1 minuta czytania
Od tygodni krążą doniesienia, według których Beata Szydło wystartuje w wyborach prezydenckich. Była premier miała także otrzymać propozycję przejścia do Solidarnej Polski oraz prowadzenia kampanii Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Teraz polityczka musiała odnieść się do ustaleń dziennikarzy.
Beata Szydło o swojej prezydenturze: nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Fot. Michał Dubiel / Reporter / East News

Beata Szydło o swojej prezydenturze: Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem

"Pierwsze słyszę", "Nikt mi nie składał żadnych propozycji", "Nie mam o tym pojęcia" – tak wiceszefowa Prawa i Sprawiedliwości odpowiadała na pytania Bogdana Rymanowskiego o współpracę z Jarosławem Kaczyńskim i Zbigniewem Ziobrą.

Na antenie Radia Zet w końcu padło pytanie o liczne publikacje dotyczące jej planów wystartowania w wyścigu do Pałacu Namiestnikowskiego. Tu Beata Szydło nie zaprzeczyła już tak szybko. Zawahała się, po czym stwierdziła: – Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem.

Rymanowski dopytał polityczkę, czy ta wyklucza start w wyborach prezydenckich. W odpowiedzi otrzymał nerwowy śmiech i komunikat: – Pozostańmy przy tym poprzednim komentarzu.

Chwilę później zaczęła wymijać pytania. – Do 2025 roku prezydentem jest pan Andrzej Duda, a ja będę robić wszystko, żeby go wspierać. Uważam, że jest dobrym prezydentem, a ja będę robić wszystko, żeby go wspierać – powtarzała.

– Bardzo zmienia się sytuacja polityczna, więc ja koncentruję się na mojej pracy w Parlamencie Europejskim. W tym momencie nie biorę tego pod uwagę – podkreśliła.

Beata Szydło przejmie schedę po Andrzeju Dudzie?

Jak pisaliśmy w naTemat, bez względu na to, jakie losy czekają Beatę Szydło, wiadome jest jedno. To wciąż niewykorzystany potencjał w rękach Jarosława Kaczyńskiego i ostatnia namaszczona przez niego polityczka, która po 2015 roku utrzymała swoją pozycję.

– Beata Szydło kojarzy się z najlepszym okresem dla PiS. To sentyment nie tylko dla elektoratu, ale także dla struktur. Z jednej strony polityk się zużywa, a z drugiej ona akurat miała czas na nabranie sił i odbudowę pozycji – powiedział w rozmowie z naTemat ekspert ds. wizerunku politycznego dr Sergiusz Trzeciak.

Do doniesień podobnie odniósł się dr Mirosław Oczkoś. – Do prezydentury potrzeba sześciu województw, telewizji publicznej i "lekkich machlojek wyborczych". Myślę, że Beata Szydło chce zostać matką narodu – ocenił.

Co jednak najciekawsze, plany wiceszefowej PiS może pokrzyżować... prokuratura. Jeśli opozycja przejmie władzę w przyszłych wyborach parlamentarnych, polityczka może odpowiedzieć za nieopublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. – Jeżeli Beata Szydło zostałaby skazana za umyślne popełnienie przestępstwa, nawet nie mogłaby kandydować do Sejmu. Przepis o niekaralności mówi też m.in. o funkcji prezydenta i premiera – potwierdza naTemat mec. Jacek Dubois.