Styczeń z rekordowo wysokimi temperaturami. Pogoda da nam się we znaki

Dorota Kuźnik
13 stycznia 2023, 07:23 • 1 minuta czytania
Jak na razie pogoda jest zdecydowanie bardziej wiosenna niż zimowa, co cieszy przede wszystkim ze względu na ceny opału. Anomalie w pogodzie nie są jednak powodem do radości, bo świadczą o drastycznych zmianach klimatycznych. To z kolei niesie ze sobą gwałtowne zjawiska atmosferyczne, z którymi możemy się zetknąć w Polsce już w najbliższych dniach.
Pogoda długoterminowa 2023 rok. Gdzie w ferie zmowe 2023 będzie śnieg? Fot. Screen ze strony WXCharts

Przywykliśmy, że styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku. Nie tym razem. Jak wynika z najnowszych prognoz synoptyków, tegoroczne otwarcie roku przyniesie nam rekordowo wysokie temperatury. Średnie prognozowane temperatury dla miesiąca mają być nawet o 3 stopnie wyższe niż w ubiegłych latach.

Styczeń 2023 i gwałtowne zjawiska atmosferyczne

To z czym będziemy mierzyć w pogodzie w styczniu 2023, to nie mrozy i śnieżyce, lecz deszcze i wiatry. Śnieg może pojawić się jedynie przelotnie w okolicach początku przyszłego tygodnia, a i tak będzie on jedynie epizodyczny, choć opady mogą lokalnie być intensywne. Jedynym regionem, w którym śnieg może wystąpić nieco dłużej, są góry.

Co do zasady jednak to właśnie deszcz jest zjawiskiem, które będzie towarzyszyło nam w styczniu. Opady mają być częstsze i bardziej intensywne. To, choć zawsze niesie ze sobą ryzyko lokalnych podtopień i powodzi, może pomóc w zapobieganiu skutkom suszy, która dotyka Polskę od dłuższego czasu.

IMGW ostrzega o silnym wietrze

Najbliższe dni pozostaną ciepłe, z temperaturą, która w niedzielę sięgać będzie 9 st. C. Jednocześnie dodatnim temperaturom towarzyszyć mogą silne powiewy wiatru, przed którymi IMGW wydało ostrzeżenia.

Najdłużej, bo od piątku do niedzieli wiać ma na Pomorzu oraz w części północno-wschodniej kraju. Między sobotą a niedzielą wiatr do 45 km/h pojawi się w centralnej i południowej Polsce, a także na krańcach wschodnich i zachodnich.

Deszczowy marzec i gorący kwiecień

10 stycznia IMGW wydało także eksperymentalną prognozę na kolejne trzy miesiące roku. Jak wynika z danych opracowanych przez synoptyków, choć luty przewidywany jest bez specjalnych atrakcji, w marcu w całej Polsce ma być zdecydowanie bardziej deszczowo, a w kwietniu znacznie cieplej, niż zwykle.

Średnia temperatura w kwietniu może się podnieść nawet o 1,5 stopnia. Najwyższa prognozowana średnia dotyczy Zielonej Góry, w której podniosła się z 8,7 st. C na 10 st. C. Niemal takie same średnie (9,9 st. C) prognozowane są dla Gorzowa Wielkopolskiego i Wrocławia.