Zjednoczonej Prawicy brakuje około 30 mandatów. Nowy sondaż pozbawia Kaczyńskiego złudzeń
- 36,1 proc. badanych przez pracownię Estymator na zlecenie doRzeczy.pl deklaruje zamiar głosowania na Zjednoczoną Prawicę. To minimalny spadek w porównaniu z grudniem
- Nieduży wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska. Na największe ugrupowanie opozycyjne chce głosować 29,4 proc. badanych
- Po przeliczeniu wyników na liczbę mandatów wychodzi, że Zjednoczonej Prawicy brakowałoby około 30 mandatów, aby móc utrzymać samodzielne rządy
Liderzy Zjednoczonej Prawicy robią dobrą minę do złej gry. Władze PiS zapowiadają, że na przełomie stycznia i lutego Jarosław Kaczyński powróci do objazdu kraju i spotkań z wyborcami, choć prezes po operacji nadal musi chodzić o kuli.
Przekonanie, że Prawo i Sprawiedliwość jesienią wygra wybory i zachowa władzę, wyraził w sobotę Mateusz Morawiecki. Odwołał się przy tym do krytyki ze strony lidera PO.
"Donald Tusk mówił, że nie będzie: bezpiecznej granicy – jest, węgla – jest, gazu – jest, Patriotów – są. Teraz mówi, że nie będzie trzeciej kadencji PiS" – post o takiej treści pojawił się na profilu Morawieckiego w mediach społecznościowych.
Najnowszy sondaż polityczny
Z sondażu pracowni Estymator dla doRzeczy.pl wynika jednak, że będzie to zadanie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Na Zjednoczoną Prawicę zamierza głosować 36,1 proc. badanych. To mniej o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni.
Taki wynik, po prowizorycznym przeliczeniu metodą d'Hondta, oznaczałby 203 mandaty w Sejmie i brak większości. To o 32 mandaty mniej w porównaniu z wynikami wyborów z 2019 r.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Na największego rywala PiS zamierza głosować 29,4 proc. badanych, to o 0,6 pkt. proc. więcej niż przed miesiącem. KO miałaby w nowym Sejmie 145 posłów (więcej o 11).
Na trzecim miejscu w sondażu Estymatora znalazła się Lewica, na którą chce głosować 10,1 proc. badanych (spadek o 0,2 pkt. proc.). Taki wynik przełożyłby się na 39 mandatów w Sejmie (mniej o 10).
Tuż poza podium znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 8,2 proc. ankietowanych (spadek o 1,2 pkt. proc.). W takim układzie to ugrupowanie mogłoby liczyć na 30 mandatów poselskich (dziś Koło Parlamentarne Polska 2050 liczy 7 członków).
Na kolejnym miejscu Konfederacja z wynikiem 7,4 proc. (wzrost o 0,7 pkt. proc.), co dawałoby 21 miejsc w Sejmie.
Nad progiem znalazło się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zamierza głosować 6,7 proc. badanych (wzrost o 0,2 pkt. proc.). To również oznaczałoby 21 mandatów poselskich.
Jak podaje doRzeczy.pl, badanie przeprowadzono w dniach 12-13 stycznia 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.