Duda gestykulował przed roześmianym Scholzem. "Wiadomości" TVP dopatrzyły się w tym symbolu
- Polska chce przekazać Ukrainie otrzymanie niegdyś od RFN czołgi Leopard. Niemcy jednak nie wydają na to zgody, co odnotowały to "Wiadomości" TVP
- Danuta Holecka pokazała widzom zdjęcie Andrzeja Dudy i Olafa Scholza ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos
- – To symbol pozbawionej kompleksów postawy Polski – zachwalano
"Wiadomości" TVP o Dudzie i Scholzu. "Pozbawiona kompleksów postawa"
– Presja na Berlin w sprawie dostaw niemieckiej produkcji czołgów dla Ukrainy zaczyna przynosić zaskakujące rezultaty – zaczęła Danuta Holecka w najnowszym wydaniu "Wiadomości" TVP.
– Możliwość wysłania swoich czołgów rozważa Paryż. Zadeklarowała to Wielka Brytania, a Szwecja chce wysłać bojowe wozy piechoty i sonduje dołączenie do budowanej w Warszawie koalicji. Hasło "uwolnić Leopardy" podawane jest już nawet przed europarlamentarzystów – dodała.
Jej słowa opatrzono paskiem "Polska liderem wolnego świata". Następnie opisano, jak Kijów zabiega o dostawy zachodnich czołgów. Przedstawiono wypowiedź Andrzeja Dudy.
– Bardzo silnie akcentuje. Ukraina potrzebuje wsparcia, żeby się obronić. To nie jest tak, że Ukraina zwycięża. Ona opiera się rosyjskiej agresji – powiedział. Następnie opisano spotkanie prezydenta z Olafem Scholzem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
– Zdjęcie ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem stało się symbolem pozbawionej kompleksów postawy Polski podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - przede wszystkim w kontekście przekazania Ukrainie czołgów Leopard – przekonywał reporter "Wiadomości" TVP.
USA wywierają presję na Scholza ws. Leopardów. Kanclerz Niemiec stawia warunek
Jak pisaliśmy w naTemat, głównym podmiotem, który wywiera presję na Berlinie, jest nie Andrzej Duda, a administracja Joe Bidena. Dziennikarze Politico ustalili, że w trakcie forum w Davos kanclerz Niemiec spotkał się z amerykańskim kongresmenem.
Wówczas polityk miał postawić Waszyngtonowi konkretny warunek – Bundeswehra wyśle Leopardy do Kijowa, jeśli USA zrobi to samo ze swoimi Abramsami. Następnego dnia odbyło się spotkanie szefa Pentagonu Lloyda Austina z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem.
W nadchodzący piątek zaś w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein w Niemczech odbędzie się narada specjalnej grupy kontaktowej do spraw pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wtedy także tematem rozmów mają być czołgi dla armii Wołodymyra Zełenskiego.