Prawdziwa rewolucja w Hiszpanii. Korekta płci w dokumentach od 12. roku życia

redakcja naTemat
24 stycznia 2023, 19:19 • 1 minuta czytania
Hiszpanie zamierzają zmienić na lepsze życie osób transpłciowych. Już niedługo izba wyższa tamtejszego parlamentu zajmie się głośną ustawą o prawach osób transpłciowych. Nowe prawo wprowadzi w kraju ogromne zmiany.
Zwolennicy ustawy o osobach transpłciowych świętują jej przyjęcie przez hiszpański Sejm Fot. Ricardo Rubio/Associated Press/East News

Hiszpania. Ustawa o równouprawnieniu osób transpłciowych w Senacie

Ustawa o równouprawnieniu osób transpłciowych została przyjęta przez Kongres Deputowanych, czyli niższą izbę hiszpańskiego parlamentu pod koniec zeszłego roku. Za jej przyjęciem opowiedziało się wówczas 188 z 350 deputowanych. Teraz kontrowersyjna ustawa trafiła do hiszpańskiego Senatu, który będzie ją procedował za dwa tygodnie, na posiedzeniu 9 lutego.

Hiszpańska ministra do spraw równości Irene Montero nazywa tę ustawę "historyczną", podkreślając przy tym, że jej celem jest "odpatologizowanie życia osób transpłciowych i zapewnienie im praw". Prace nad legislacją trwały dwa lata.

Co znalazło się w hiszpańskiej ustawie o zmianie płci?

Ustawa, nad którą w lutym pochyli się hiszpański Senat, ma znacząco ułatwić formalną zmianę płci w dowodzie osobistym. Obecnie prawo wymaga, aby ubiegająca się o to osoba przedstawiła medyczną diagnozę dysforii płciowej (czyli poczucia niezgodności płci biologicznej z odczuwaną tożsamością płciową) oraz dowodu na to, że dana osoba rozpoczęła leczenie hormonalne.

Po wejściu w życie nowej legislacji zmiana płci w dowodzie osobistym będzie możliwa tylko w oparciu o deklarację zainteresowanej osoby. Niepotrzebne będą do tego badania lekarskie i psychologiczne.

Zmiana płci w dokumentach będzie możliwa również dla młodszych osób. Ubiegać się będą mogły o nią również młodsze nastolatki, w wieku od 12 do 14 lat – nawet jeśli ich rodzice nie wyrażą zgody na formalną zmianę płci. W takim przypadku decydować będzie sąd.

Osoby poniżej 12. roku życia nie będą mogły formalnie zmienić płci w dokumentach, jednak władze szkół będą musiały zapewnić im możliwość używania wybranych imion i traktować dzieci zgodnie z odczuwaną przez nie płcią.

Na prawną zmianę płci w oparciu jedynie o deklarację zainteresowanej osoby pozwalają w tym momencie Irlandia, Dania, Norwegia, Portugalia i Szwajcaria.

Nowe przepisy zakażą również tzw. terapii konwersyjnych, będą promować niedyskryminację osób LGBTQ w miejscu pracy i "przyspieszać integrację" osób trans, w szczególności kobiet transpłciowych.

– Myślę, że nie tylko wysyłamy jasny sygnał, jeśli chodzi o ochronę i obronę wszystkich (...) ale jest to również deklaracja dla Europy, która mówi, że prawa człowieka i zagwarantowanie wolności, godności i szczęścia wszystkim – kimkolwiek są i kogokolwiek kochają – są fundamentami projektu europejskiego – w ten sposób projekt ustawy opisywała przed rokiem Irene Montero.