Jest nowy sondaż CBOS. Polacy coraz bardziej krytyczni wobec rządu

redakcja naTemat
28 marca 2023, 17:08 • 1 minuta czytania
Co Polacy sądzą o obecnym rządzie? Tylko 34 proc. Polaków go popiera, a 42 proc. jest mu przeciwnych. Taki obraz wyłania się z państwowego badania CBOS. Podobnie podzieleni są Polacy w ocenie samego Mateusza Morawieckiego – niemal połowa z nich nie ma o nim dobrego zdania. Większość pytanych nie ma też wątpliwości – sytuacja gospodarcza za PiS się nie poprawi.
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Pawel Wodzynski/East News

Polacy coraz bardziej niezadowoleni z polityki rządu Morawieckiego

CBOS opublikował najnowszy sondaż dotyczący oceny przez Polaków rządu i premiera. Z badania wynika, że jedynie 34 proc. pytanych to zwolennicy rządu (tyle samo ile przed miesiącem), ale aż 42 proc. jest mu przeciwnych (wzrost o 1 pkt proc.).


21 proc. deklaruje, że ten rząd jest im obojętny (spadek o 2 pkt proc.). Jedynie 3 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat (wzrost o 1 pkt proc.).

W sondażu zadano też pytanie, jak Polacy oceniają wyniki działalności rządu premiera Mateusza Morawieckiego od czasu objęcia przez niego władzy. 40 proc. ocenia go dobrze, (tyle samo ile przed miesiącem), 48 proc. źle (spadek o 1 pkt proc.). 12 proc. nie miało zdania (wzrost o 2 pkt proc.).

Rząd PiS nie naprawi sytuacji gospodarczej w Polsce

W badaniu padło też pytanie o gospodarkę i to, czy polityka obecnego rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. 53 proc. Polaków nie ma wątpliwości – tak się nie stanie (to spadek o 1 pkt proc.). 38 proc. uważa, że tak może się stać. (wzrost o 2 pkt proc.), a 10 proc. odpowiedziało "trudno powiedzieć" (tyle samo jak miesiąc temu).

Polacy wypowiedzieli się też, czy są zadowoleni z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki. 37 proc. ankietowanych stwierdziło, że "tak" (spadek o 2 pkt proc.), a 49 proc. wybrało odpowiedź "nie" (tyle samo). 14 proc. respondentów nie miało zdania na ten temat (wzrost o 2 pkt. proc.)

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-16 marca w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 993 pełnoletnich mieszkańców Polski (w tym: 58,0 proc. metodą CAPI, 24,6 proc. - CATI i 17,4 proc. - CAWI), wylosowanej z rejestru PESEL.

We wtorek informowaliśmy też o sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl. I tak – gdyby wybory odbyły się w tę niedzielę, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 37,89 proc. wyborców. Względem lutowego badania tej samej pracowni to wzrost o ponad 3 p.p. Oddanie głosu na Donalda Tuska i Koalicję Obywatelską zadeklarowało 30,65 proc. badanych. To jednak spadek o 3,2 p.p.

Dotychczas o trzecie miejsce na podium walczyła Polska 2050 i Lewica. Oba te ugrupowania przekroczyła Konfederacja. Na koalicję skrajnej prawicy chce głosować aż 9,96 proc. ankietowanych.

Partia Szymona Hołowni, Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego uzyskałyby kolejno: 8,44 proc. i 7,67 proc. głosów. Z badania IBSP wynika również, że do Sejmu nie weszłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Na Władysława Kosiniaka-Kamysza chce głosować 3,26 proc. wyborców. Poza parlamentem znaleźliby się także Bezpartyjni i Samorządowcy z wynikiem 2,13 proc.