Pogoda na majówkę rozczaruje Polaków? "Idziemy w stronę chłodnego scenariusza"
- Ostatni tydzień kwietnia upłynie pod znakiem przymrozków, opadów deszczu i ochłodzenia. Czy taka sama pogoda czeka nas w maju?
- Piątek zaważy o tym, czy ochłodzenie zostanie z nami na dłużej, czy nastąpią cieplejsze dni – informuje naTemat Radosław Droźdź
- – Ja bym postawił na chłodniejszy scenariusz z temperaturami maksymalnymi do 15, być może do 16 stopni Celsjusza – prognozuje ekspert IMGW
Jaka pogoda na majówkę? "Piątek zaważy o tym, czy ochłodzenie zostanie na dłużej"
IMGW w publikowanych prognozach pogody wskazuje, że pogoda zacznie się psuć już od wtorku 25 kwietnia. – Ochłodzenie nadchodzi już jutro – mówi Radosław Droźdź, po czym dodaje: – Dziś jeszcze odczujemy maksymalnie 21 stopni, ale od jutra na wschodzie maksymalnie będzie 15 stopni, a na zachodzie 9 stopni Celsjusza.
Z dnia na dzień będzie już coraz chłodniej. – Środa będzie jeszcze chłodniejsza. Temperatura maksymalna wyniesie około 10 stopni Celsjusza. W czwartek odczujemy już tylko około 9 stopni. Piątek zaważy o tym, czy ochłodzenie zostanie z nami na dłużej, czy nastąpią cieplejsze dni – informuje.
Wciąż ciężko ze 100-procentową pewnością stwierdzić, jaka będzie pogoda na majówkę. – Prognozy na 1-3 maja są obarczone dużym błędem. Wszystko się cały czas zmienia. Na pewno mogę powiedzieć, że idziemy w stronę chłodnego scenariusza – ostrzega.
– Ja bym postawił na chłodniejszy scenariusz z temperaturami maksymalnymi do 15, być może do 16 stopni Celsjusza – prognozuje Droźdź – Majówka może być chłodniejsza. Temperatur na poziomie 20 stopni raczej bym się nie spodziewał – podkreśla.
– Od kilku dni obserwujemy dużo zmian. Modele długoterminowe wskazują, że już pierwszy tydzień 1-7 maja będzie chłodniejszy niż średnia w latach 1991-2020 – powiedział ekspert IMGW. Warto podkreślić, że średnia temperatura w całym maju wynosi 14,3 stopnia Celsjusza. – Więc może być ciężko, żeby majówka wyglądała jak ostatni weekend – podsumował Droźdź.
Przeglądarka danych modelu prognozy pogody dla Europy "Wxcharts" pokazuje, że 1 maja temperatury w kraju mogą wynieść nawet do 17 stopni w większości kraju. 2 maja maksymalna temperatura ma wynieść do około 12-13 stopni Celsjusza na północy i nawet 18 stopni na południu. 3 maja jednak temperatury w całym kraju spadną do 12-13 stopni. To również tylko wstępne założenia.
Pogoda przed majówką też nie będzie rozpieszczać. IMGW wydało ostrzeżenia
Jak pisaliśmy w naTemat, w ostatnim tygodniu kwietnia w wielu częściach kraju czeka nas załamanie pogody. Synoptycy IMGW zapowiadają nie tylko ochłodzenie i deszcz, ale także przymrozki i oblodzenie na drogach.
We wtorek na południu również zapowiadane są intensywne opady deszczu, jednak alerty mogą dotyczyć także przymrozków i oblodzenia na drodze. Chodzi o województwa: śląskie (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki), małopolskie (powiaty: wadowicki, suski, myślenicki, nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki) i podkarpackie (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, brzozowski, sanocki, leski, bieszczadzki) W przypadku powiatów: przemyskiego i Przemyśla (małopolskie) chodzi o alerty pierwszego stopnia przed deszczem. Przymrozki mogą także pojawić się w województwie dolnośląskim (powiaty: lubański, lwówecki, karkonoski, Jelenia Góra, kamiennogórski, wałbrzyski, Wałbrzych, kłodzki).
W środę przymrozki pojawią się w połowie kraju. Ostrzeżenia IMGW mogą obowiązywać w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim oraz w południowych powiatach województwa dolnośląskiego.
W czwartek alerty IMGW pierwszego stopnia przed przymrozkami mogą obowiązywać w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, a także w południowych powiatach województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.