Kim była Zofia Nasierowska upamiętniona przez Google Doodle? Dziś przypada 85. rocznica jej urodzin
Zofia Nasierowska – edukacja i pochodzenie
Google Doodle to akcja wyszukiwarki Google mającą uczcić ważne postaci, rocznice i wydarzenia. Do tej pory na całym świecie Google stworzyło ponad 5000 grafik. Google Doodle z Zofią Nasierowską wyświetla się nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii.
Zofia Wiesława Nasierowska-Majewska urodziła się 24 kwietnia 1938 roku w podwarszawskich Łomiankach. Dziś przypada 85. rocznica jej urodzin, co postanowiło uczcić Google.
Nasierowska była fotografką i pisarką. Zaczęła fotografować jeszcze jako dziecko. W wieku jedenastu lat wzięła udział w swojej pierwszej wystawie. Fotografii uczył jej ojciec – znany fotograf Eugeniusz Nasierowski. Specjalizowała się w fotografii portretowej.
Po ukończeniu technikum fototechnicznego Nasierowska rozpoczęła studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Później jej kariera nabrała rozpędu.
Kariera fotograficzna Zofii Nasierowskiej
Karierę fotograficzną Zofii Nasierowskiej rozpoczęła zdjęcie przedstawione na okładce "Ekranu" w 1958 roku. Fotografia przedstawiała Lucynę Winnicką – polską aktorkę, dziennikarkę i publicystkę.
Od tamtej pory jej fotografie regularnie pojawiały się na okładkach najbardziej poczytnych gazet lat 60. XX wieku: "Przekroju", "Zwierciadła", "Filmu", "Kobiety i życia" i wielu innych znaczących tytułów.
Nasierowska wystawiała swoje fotografie w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Sztokholmie, Glasgow, Karlowych Warach i Budapeszcie. Otrzymywała nagrody w zagranicznych konkursach. W wywiadach porównywała fotografię do gotowania:
– Obowiązują te same zasady: proporcje, kompozycja, smak. I ten najważniejszy moment tworzenia, który zależy od osobowości. Choć moje zdjęcia były czarno-białe, a stół jest barwny, zawsze podstawowym elementem jest światło – mówiła.
Twórczość fotograficzna Nasierowskiej obejmuje krajobrazy, reportaże, ale przede wszystkim portrety. Najchętniej fotografowała znane osoby ze świata teatru, telewizji i filmu – to tym specjalizowała się w latach 70. Jej portrety wyróżniają się oświetleniem od tyłu.
U Nasierowskiej fotografowały się gwiazdy takie jak Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Anna German, Roman Polański, Anna Jantar, Jerzy Kawalerowicz, Irena Santor, Piotr Fronczewski i wielu innych.
Była też autorką wielu publikacji i książek. Najbardziej znaną jest "Fotonostalgia. Znani i lubiani w obrazie i anegdocie" napisana w duecie z Agnieszką Osiecką. Oprócz tego Nasierowska wykonywała fotografie do książek kulinarnych.
Koniec kariery i śmierć Nasierowskiej
W 2003 roku Zofia Nasierowska otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano ją tytułem "Artiste FIAP” nadanym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Od 1956 roku była członkiem ZAPF.
Kariera Nasierowskiej trwała przez 35 lat. Została zakończona pod koniec lat 80. z powodu postępującej choroby oczu. Artystka zmarła 3 października 2011 roku w Warszawie. Pochowano ją w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Była żoną reżysera Janusza Majewskiego, z którym miała dwójkę dzieci.
Czytaj także: https://natemat.pl/427351,historia-psa-szarika